07.10.2024

Всички новини

08.08.2019 г.

Информация за заболяването Африканска чума по свинете



Африканската чума по свинете (АЧС) е силно заразно заболяване, което засяга свине от различни възрасти и нанася огромни икономически загуби за свиневъдството, КАТО води до спиране на търговията със свине, свинско месо и продукти. Причинителят на АЧС е сложен комплексен вирус.

Типично за заболяването е внезапна смъртност при свинете, намален апетит, аборти, цианоза и нарушена подвижност в рамките на 24- 48 ч. преди настъпване на смъртта, която често достига до 100% (при домашни свине).

Предаването на вируса може да бъде директно (чрез контакт между болни и здрави животни) или косвено чрез: хранене с кухненски отпадъци, съдържащи заразено свинско месо или месни продукти (вирусът на АЧС е устойчив за 3-6 месеца в сурови месни продукти), материали и повърхности, контаминирани с вируса (помещения, транспортни средства, дрехи, обувки, ботуши, работен инвентар и др.). Източници на вируса са: кръв, тъкани, секрети и екскрети от болни и мъртви животни, околната среда, фекалии от свине, месо и месни продукти.

            Опастността от разпространението на заболяването е свързана не само с наличието на множество пътища за предаване на вируса, но и с неговата изключителна устойчивост!

Устойчивост на вируса: Месо с кост и без кост

105 дни

Осолено месо

182 дни

Термично обработено месо (мин.30 минути на 70º С)

0

Изсушено месо

300 дни

Пушено месо

30 дни

Замразено месо

1 000 дни

Охладено месо

110 дни

Карантия

105 дни

Кожа, мазнина, сланина

300 дни

Кръв (до 4º С)

18 месеца

Изпражнения

11 дни

Заразени боксове

1 месец



















Вирусът на африканската чума по свинете в последните месеци на 2018 г. и началото на 2019 г. се разпространява с все по-бързи темпове към все по-голям брой страни. Анализът на данните показва, че огнищата на АЧС се увеличават, както при домашните така и при дивите свине, като вече има и открит вирус на АЧС в месни продукти в различни части на света. Характерна проява в разпространението на АЧС са големите „географски скокове“ на вируса – заболяването се появява внезапно в отдалечени от епизоотичните огнища, места понякога на стотици километри.

Заболяването вече е факт в няколко регистрирани индустриални свинекомплекса, където всички животни, както показалите признаци на заболяването, така и всички останали, са хуманно умъртвени. Същата мярка се прилага и в три километровите места около установените огнища на заболяването.

Към настоящия момент в страната са констатирани общо 30 случая на Африканска чума по домашните свине, като 80% от тях са в обекти тип „заден двор“. Това налага предприемането на мерки с цел ограничаване разпространението на заболяването и предпазване на останалите територии на страната, с неустановени огнища.

Във връзка с гореизложеното е указано в 20 км зони около индустриалните ферми да се преустанови отглеждането на свине в обекти тип „заден двор“. Подобна практика е показала положителни резултати в борбата с разпространението на заболяването в световен мащаб.


!!!Мерки за биологична безопасност, относно фуражите и храненето на животните, във връзка с усложнената епизоотична обстановка свързана със заболяването Африканска чума по свинете!!!




Facebook Twitter DZone It! Digg It! StumbleUpon Technorati Del.icio.us NewsVine Reddit Blinklist Add diigo bookmark

АДРЕС

2700, гр. Благоевград, 
ул. "Васил Коритаров" №2

Център за административно обслужване 

073/ 882 032

0879 409 860 

email: odzg_blagoevgrad
@mzh.government.bg
 

РАБОТНО ВРЕМЕ

ЦАО на Областна дирекция "Земеделие"

понеделник - петък
от 8,00 до 17,30 часа

ЦАО на Общински служби по земеделие

понеделник - петък
от 9,00 до 17,30 часа

ПРИЕМНО ВРЕМЕ

 ДИРЕКТОР 

вторник и четвъртък 

от 10,00 ч. до 12,00 ч.

от 14,00 ч. до 16,00 ч.


БАНКОВИ СМЕТКИ



 

     

_________________

ДОКУМЕНТИ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ/ ПРЕРЕГИСТРАЦИЯ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ

_________________


_________________

АГКК

_________________

Землища в КВС поддържани от ОСЗ

________________


_______________



_________________

_________________

Областен консултативен съвет по животновъдство
_______________

ОСП 2023-2027 г.

_______________ 


                                 _______________

 Национална Селска Мрежа

_______________

_________________

Платформа за достъп до обществена информация