Използваме всички механизми на ЕС за защита на българските производители от неконтролируем внос от трети страни
Възстановяването на напояването е стратегическата ни цел с хоризонт от 10 години, каза министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR и изрази увереност, че с правилни инвестиции и управление, секторът ще привлече интереса на младите хора към земеделието.
Министърът подчерта значението на възстановяването на напояването като ключова стъпка за развитието и конкурентоспособността на българския земеделски сектор. „Целта ни е да върнем напояването като основен фактор за увеличаване на продуктивността и рентабилността на българските стопани. Проучванията и анализите, които извършихме в рамките на 4 месеца, показват необходимостта от 1,2 млрд. лв. за модернизиране на напоителните системи в периода 2024-2028 г. Планираме да увеличим площите с изградена система за напояване с над 2,5 млн. дка, като целта ни е да достигнат 8 млн. дка в бъдеще. Само с напояване ще върнем вкуса на българския домат“, категоричен беше министърът.
Според него, напояването е пренебрегвано през последните десетилетия, а липсата на инвестиции в тази област е основна причина за спада на производството на традиционни български продукти. “Бих дал предложение да се изгради единен орган, който да управлява водните ресурси и съобразявайки се със законовите норми на водите да покрива всички потребности на страната”, каза още министър Тахов.
Той заяви, че ще продължи да защитава интересите на българските фермери, като прилага всички налични механизми на Европейската комисия (ЕК) за ограничаване на неконтролируемия внос на земеделски продукти от трети страни. „Сега получихме сигнали от производителите на пчелен мед, че вносът от Украйна създава проблеми с конкурентоспособността. В момента правим анализ и подготвяме ново искане до ЕК за ограничаване на този внос“, добави министърът.
„Аз като министър вече се възползвах от този механизъм, който защитава нашите производители“, допълни още министър Тахов във връзка с вноса на яйца, който беше спрян след сигнали от браншовите организации и анализ на МЗХ. Той подчерта още, че България е солидарна с украинския народ, но това не трябва да става за сметка на български фермери.
Във връзка с епизоотична обстановка в Румъния и в Гърция, министър Тахов коментира, че ситуацията е много тежка, но държавата е предприела необходимите строги мерки. „Основното е нашите животновъди да спазват мерките. Чувам за нерегламентирани практики при внос, макар че той не е разрешен от държави, при които обстановката е сложна, някои от животновъдите ни си позволяват да закупуват от там животни и така излагат на риск цялото животновъдство в страната".
Относно отделения 1 млрд. за проекти в инфраструктура на малките населени места, министър Тахов заяви, че за първи път се въвеждат бюджети към общините, които могат да насочат финансиране към различни политики, съобразно нуждите си - ВИК, улици, културноисторически дадености и др. “Даваме свободата на кметовете, спрямо спецификата на района да разходят средствата по най-добрия начин”, допълни още министърът.