Върни се горе

ИНФОРМАЦИЯ ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПОДАВАНЕ НА

СИГНАЛИ ПО ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ЛИЦАТА, ПОДАВАЩИ СИГНАЛИ ИЛИ ПУБЛИЧНО ОПОВЕСТЯВАЩИ ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАРУШЕНИЯ В МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

 

Със Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения (ЗЗЛПСПОИН) се уреждат условията, редът и мерките за защита на лицата в публичния и в частния сектор, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушения на българското законодателство или на актове на Европейския съюз, които застрашават или увреждат обществения интерес, както и редът и условията за подаване и разглеждане на такива сигнали или публично оповестена информация.

 Законът има за цел да осигури защитата на лицата в публичния и в частния сектор, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушения на българското законодателство или на актове на Европейския съюз, станала им известна при или по повод изпълнение на трудовите или служебните им задължения или в друг работен контекст.

 

        Защита по ЗЗЛПСПОИН се предоставя на сигнализиращо лице по смисъла на чл. 5, ал. 2 от ЗЗЛПСПОИН, а именно - физическо лице, което подава сигнал за нарушение, станало му известно в качеството му на:

- работник по смисъла на член 45, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, включително работник, служител, държавен служител или друго лице, което полага наемен труд, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансирането;

- лице със статут на самостоятелно заето лице по смисъла на член 49 от Договора за функционирането на Европейския съюз, включително лице, което полага труд без трудово правоотношение и/или упражнява свободна професия и/или занаятчийска дейност;

- доброволец, платен или неплатен и стажант;

- съдружник, акционер, едноличен собственик на капитала, член на управителен или контролен орган на търговско дружество, член на одитния комитет на предприятие;

- лице, което работи за физическо или юридическо лице, изпълнители, негови подизпълнители или доставчици;

- лице, чието трудово или служебно правоотношение предстои да започне в случаи, в които информацията относно нарушенията е получена по време на процеса на подбор или други преддоговорни отношения;

- работник или служител, когато информацията е получена в рамките на трудово или служебно правоотношение, което е прекратено към момента на подаване на сигнала или на публичното оповестяване.

Защита по закона се предоставя и на лицата, посочени в чл.5, ал.4 от същия закон, които:

- помагат на сигнализиращото лице в процеса на подаване на сигнал и чиято помощ следва да е поверителна;

- са свързани посредством работата или роднини на сигнализиращото лице и които могат да бъдат подложени на ответни действия поради сигнализирането;

- са юридически лица, в които сигнализиращото лице притежава дялово участие, за които работи или с които е свързано по друг начин в работен контекст.

Право на защита има сигнализиращото лице от момента на подаване на сигнала за нарушение, когато са изпълнени едновременно условията на чл.6, ал.1 от ЗЗЛПСПОИН:

- сигнализиращото лице е имало основателна причина да счита, че подадената информация за нарушението в сигнала е била вярна към момента на подаването ѝ;

- информацията в сигнала попада в предметните области по чл. 3 от ЗЗЛПСПОИН;

- сигналът е подаден при условията и по реда на ЗЗЛПСПОИН.

 

Сигналите по реда на ЗЗЛПСПОИН се подават до определен със заповед на министъра на земеделието и храните служител, отговарящ за тяхното разглеждане, писмено или устно по някой от следните начини:

Писмени сигнали:

При подаване на писмен сигнал може да се използва образеца на Формуляра за регистриране на сигнал за подаване на информация за нарушения съгласно ЗЗЛПСПОИН, като се  попълни само Част I – V включително. Образецът на формуляр може да се изтегли от тук  

Устни сигнали:

- в рамките на работното време на телефони - 0298511424 (служител, отговарящ за разглеждане на сигнали) или тел.– 0298511413 (заместник на служителя, отговарящ за разглеждане на сигнали);

- на място в сградата на МЗХ, в помещение, намиращо се в Приемната на министерството, след предварително уговорен час за среща със служителя, отговарящ за разглеждането на сигнали.

        Устният сигнал, подаден на място или по телефона се документира чрез попълване от служителя, отговарящ за разглеждането на сигнали на утвърдения от КЗЛД формуляр за регистриране на сигнал. Подаващият сигнала може да го подпише при желание от негова страна.

 

Сигналът следва да съдържа най-малко изброените в чл.15, ал.2 от ЗЗЛПСПОИН данни:

1. трите имена, адрес и телефон на подателя, както и електронен адрес, ако има такъв;

2. имената на лицето, срещу което се подава сигналът, и неговата месторабота, ако сигналът се подава срещу конкретни лица и те са известни;

3. конкретни данни за нарушение или за реална опасност такова да бъде извършено, място и период на извършване на нарушението, ако такова е било извършено, описание на деянието или обстановката и други обстоятелства, доколкото такива са известни на сигнализиращото лице;

4.  дата на подаване на сигнала;

5. подпис, електронен подпис или друга идентификация на подателя.

Към сигнала могат да се приложат всякакъв вид източници на информация, подкрепящи изложените в него твърдения, и/или позоваване на документи, в т.ч. посочване на данни за лица, които биха могли да потвърдят съобщените данни или да предоставят допълнителна информация.

 

Когато първоначалният преглед показва, че сигналът попада в обхвата на чл. 3 от ЗЗЛПСПОИН, служителят, отговарящ за разглеждането на сигналите предприема действия по генериране на уникален идентификационен номер (УИН) чрез интернет страницата на КЗЛД. В законоустановения срок след регистриране на сигнал, на сигнализиращото лице се предоставя информация за регистриране на сигнала и неговият УИН и дата на регистриране. Всяка следваща информация или комуникация във връзка със сигнала се прилага към този УИН.

На подателя на сигнала се предоставя обратна информация за предприетите действия в срок не по-дълъг от три месеца след потвърждаването на получаването на сигнала, или ако не е било изпратено потвърждение на сигнализиращото лице, след изтичането на не повече от три месеца, считано от изтичане на срока по чл. 16, т. 1 от ЗЗЛПСПОИН.

 

- Ако сигналът не отговаря на изискванията на закона, на сигнализиращото лице се изпраща съобщение за отстраняване на допуснатите нередовности в 7-дневен срок от получаване на сигнала. Ако нередовностите не бъдат отстранени в този срок, сигналът заедно с приложенията към него се връща на сигнализиращото лице.

- По анонимни сигнали или сигнали, отнасящи се до нарушения, извършени преди повече от две години, не се образува производство.

- Не се разглеждат регистрирани сигнали, които не попадат в обхвата на ЗЗЛПСПОИН и съдържанието на които не дава основания да се приемат за правдоподобни.

- Регистрирани сигнали, съдържащи очевидно неверни или заблуждаващи твърдения за факти, се връщат с указание към сигнализиращото лице за коригиране на твърденията и за отговорността, която носи за набедяване по чл. 286 от Наказателния кодекс. Съгласно чл. 45 от ЗЗЛПСПОИН се предвиждат глоби в размер от 3000 лв. до 7000 лв. за недобросъвестни податели на сигнали, съдържащи невярна информация!

 

Централен орган за външно подаване на сигнали съгласно ЗЗЛПСПОИН е Комисията за защита на личните данни, адрес: гр. София 1592, бул. „Проф. Цветан Лазаров” №2, интернет страница: www.cpdp.bg.