Върни се горе

Земеделските производители ще получат обещаните 325 милиона лева по втория транш на Украинската помощ. Това съобщи в интервю за Агри.БГ служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов. Той подчерта, че е направено всичко възможно още днес да постъпят 200 милиона лева към стопаните.

 

„Да, това факт! Сумите са вече по сметките на бенефициерите и това е в контекст на това, което обещах. Вторият транш на Украинската помощ ще бъде изплатен. Към днешна дата са разплатени 200 милиона лева по двете направления, а до края на месец ноември ще бъдат разплатени останалите 125 милиона лева. А гаранция, че това ще се случи, е именно решението на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие” плюс нотификацията, която пуснахме към ЕК в Брюксел, която е в целият размер от 325 милиона лева. Земеделските производители не би трябвало да имат притеснения за остатъка от сумата, която имат право да получат”, коментира министър Тахов.

Той отбеляза, че е заявил искане към Министерството на финансите за осигуряване на пари за Украинската помощ и за 2025 година. 

 „Вие знаете, че за изплащането на Украинската помощ е необходим т.нар. правен механизъм. А той е именно на база Регламента, който е на Европейската комисия за Украинската помощ, да бъде обявено на ниво Брюксел, че за следващата година ще продължават негативните последствия от войната на Русия срещу Украйна, и именно на база тази помощ като ликвидност дават разрешение на съответните държави да я бюджетират. Въпреки че към днешна дата нямаме тази правна рамка, аз, като министър на земеделието, съм пуснал искане към Министерството на финансите за осигуряване в пълен размер на два транша за следващата 2025 година”, обясни Тахов.

Той подчерта, че изплащането на средствата по двата транша за тази година е било трудно изпитание за него и екипа му, защото парите не са били заделени в държавния бюджет.

„Само да припомня, че ангажимента за изплащането на тази Украинска помощ беше поет от предходното редовно правителство с премиер акад. Денков. Там беше подписано едно споразумение в рамките на три страници, което се наложи да се изпълнява и изплаща от бюджета за тази година. Но тук големият проблем е, че освен подписа си, тези пари по никакъв начин не бяха залегнали в бюджет 2024 – нито в разходната част като изплащане, нито съответно към този разход е бил предвиден някакъв приход, за да се балансира бюджетът откъм дефицита, който нашата държава гони за приемането в Еврозоната.

Така че тук имахме подпис на хартия, но нямахме реално заложени средства за изплащане на тази помощ. И наистина беше доста драматично. Както първото плащане... Защото аз като министър на земеделието като встъпих, първата задача, която трябваше да свърша беше изплащането на първия транш.

 

Повярвайте ми, пари, които не са налични по сметките на Държавен фонд „Земеделие” и по сметките на Министерството на земеделието и храните, е много трудно да през преструктуриране на план-сметки да бъдат намерени, да бъдат изплатени и без това да повлияе на цялостната политика на Държавен фонд "Земеделие" откъм реализация на инвестиционни схеми за подпомагане и всички други подсхеми, с които работи Фондът. Тук държа да отбележа – да, беше обещано, беше подписано, но на служебното правителство в предишния мандат и в сегашния мандат се наложи да намери средствата, а те не са никак малко. Тук говорим за два транша по 325 милиона лева! Това са 650 милиона лева, които по никакъв начин не са били заложени в бюджета”, подчерта още Тахов.

Министърът заяви, че той и екипът му работят по законодателни инициативи. Сред тях е и ключовият Закон за браншовите огранизации и Аграрната камара.

„Аз ще бъда по-радостен, когато повечето представители на браншовите организации имат еднакво мнение откъм законодателна база именно по всички закони, за които говорим. Получава се така, че предложенията, които постъпват при нас, за един и същи закон, понякога са диаметрално се различават. И се оказва, че трябва да играем ролята на медиатор, а на мен не ми се иска да е така. Аз искам да виждам един обединен земеделски бранш с един обединени искания, които да залегнат законодателно и да бъдат нормативната база, от която ще се развива земеделието. Към днешна дата това го няма”, каза още Тахов.

Близо 11 милиона евро ще бъдат отпуснати на земеделските производители от Кризисния резерв на ЕС – ще бъдат ли добавени и национални средства към европейските пари?

Докъде е стигнала работата на експертите от Фонда по неизплатените суми на земеделските производители по екосхемите тази година?

Какви са политиките на Министерството на земеделието и храни във връзка с увеличаването на поливните площи в България?

Продължават ли проверките за „виртуални животните” и неправомерно получаване на субсидии?

Вижте повече в интервюто тук: https://agri.bg/novini/ministier-taxov-iskam-da-vizdam-edin-obedinen-zemedelski-brans

Сподели в: