Върни се горе

Темата за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) до 2020 г. беше открита на Кръгла маса от евродепутата Мария Неделчева, която е и организатор на събитието.
На дебата бяха поканени земеделски производители от региона, които заедно с представителите на институциите очертаха бъдещата рамка на ОСП. Заместник-министър Боянова от своя страна подчерта акцентите на промените, като взе предвид предизвикателствата, пред които е изправено българското земеделие призовавайки за запазване на досегашното ниво на финансиране за да може да остане непроменено равнището на подкрепа на земеделието и развитието на селските райони в Европейския съюз.
„За България е важно да има стабилно гарантирано базово плащане за фермерите, което да допълва доходите им, да им дава икономическа сигурност и да им осигури справедлив стандарт на живот”, подчерта Боянова по отношение на бюджетната политика в новата обща селскостопанска политика. Във тази връзка, общата позиция, зад която се обединиха и институции, и заинтересовани страни, е изключителната важност на изравняването на директните плащания да стане още през 2014 г., заедно с изравняването на плащанията в другите нови държави-членки, а не през 2016 г. По този начин ще се повиши конкурентостта на земеделските производители в България и ще се осигури финансово подпомагане за да могат да преструктурират стопанствата си.
Боянова подчерта още, че в бъдещата ОСП трябва да бъде заложена възможността за по-голяма гъвкавост при определяне на отделните компоненти на директните плащания. Тя обоснова твърдението си с факта, че различните държави-членки са поставени пред различни икономически, екологични и регионални проблеми и имат възможността сами да насочват подпомагането към конкретните регионални проблеми на страната.
В новата ОСП на Общността трябва да залегнат по-ясни критерии за подпомагането на необлагодетелстваните райони, със специфични природни ограничения, имайки предвид, че голяма част от територията на страната се намира в мрежата на НАТУРА. В тази връзка Боянова призова земеделските производители да кандидатстват за подпомагане по мярка 214 „Агроекологични плащания” и мярка 213 „Плащания по Натура за земеделски земи” от Програмата за развитие на селските райони.
Освен заместник-министър Светлана Боянова на срещата взеха участие депутатите – Атанас Камбитов и Светлин Танчев, експерт от организацията Copa-cogeca и генералния секретар на Асоциация на земеделските производители в България– Ивайло Тодоров.
Сподели в: