Няма да отпадне преференцията от 33% за добива на дървесина за местните фирми, стана ясно по време на открита среща с представители на дървопреработвателни предприятия, които не подкрепят протеста на колегите си. Исках да има дебат и на тази маса да присъстват и двете страни, но за съжаление това не се състоя, защото част от протестиращите отказаха среща, каза министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов. Предложение за отпадане на тези преференции бе дадено от представители на сдружения на малките и средни дърводобивни и дървопреработвателни фирми по време на срещата на министър Найденов със сектора през миналата седмица.
Днес представителите на някои от фирмите заявиха, че не са съгласни с предложението на колегите си за отпадане на този гарантиран процент от добива на дървесина, тъй като те трябва да подсигурят бизнеса си и да разчитат на суровина.
„Търговете се опорочават от големите фирми, които спекулират с цената. Аз като преработвател не мога да сключвам дългосрочни договори с фирми, защото не знам дали ще мога да се сдобия с достатъчно дървен материал. Ние подкрепяме правителството и искаме регламентираните със Закона за горите преференции за местни предприемачи да останат”. Това каза Владимир Коцев, собственик на дървопреработвателна фирма от Велинград.
След като изслуша позицията на присъстващите представители на фирми, зам.-председателят на Комисията по земеделие и гори в парламента Емил Димитров заяви, че тези изменения, няма да бъдат внесени за разглеждане. Продажбата на дървесина чрез Стоковата борса обаче остава, бе категоричен той. „Спираме кражбите, защото продажбата през борсите е най-прозрачният начин за търговия”, каза още Димитров.
Министър Найденов уточни, че по време на първата сесия на Софийската стокова борса, приходът за Държавните горски предприятия е над 10 млн. лева. Достигната е цена от 70 лв. за технологична дървесина, като при предишните търгове максималната е била 55 - 60 лв. Едрата иглолистна дървесина е изтъргувана за 130 лв, а на търговете тя е била едва 100 - 110 лева. „За мен като принципал и за горските предприятия като търговски дружества, е важно да има приходи, които са и дивиденти за държавата”, каза той.
Относно нападките от страна на БСП министър Найденов заяви, че нямат моралното право да говорят заради безчинствата в горите по време на тяхното управление, когато е бил водещ принципа „заплата малка – гора голяма”. Тях хората ги свързват със заменките, затова и ЕК ни заплашва с огромни санкции. Каквото и да говорят обществото взе решение, а мен ме интересува тяхното мнение, затова днес искам да чуя хората, които мъкнат трупите от гората, а не БСП или тези, които никога не са стъпвали там, подчерта министър Найденов.