През последните месеци бяха въведени и множество мерки за ограничаване на незаконната сеч. Георги Костов припомни, че през декември 2014 година по инициатива на МЗХ бяха сформирани нови 173 мобилни екипа в държавните горски предприятия, които извършват самостоятелни и съвместни проверки с наличните 400 горски инспектори към ИАГ. Заместник-министърът заяви, че „от създаването си миналата година до края на януари тази година, новите екипи са извършили 18 333 проверки, като са съставени 607 акта и са задържани 353 куб. метра дърва“. Той допълни, че отделно инспекторите на ИАГ са извършили през 2014 г. други 427 045 проверки, съставили са близо 13 000 акта, като глобите по тях надхвърлят 1,3 млн. лева. В началото на годината бе подписано и споразумение за съвместни проверки с Министерство на вътрешните работи. Поетапно на територията на страната се въвежда електронна система за издаване, контрол и отчитане на движението на дървесина, и дървени материали, като до есента на настоящата година, то ще приключи. Също така от есента на 2014 г. бе даден публичен достъп до издадените позволителни за сеч. Доц. Костов припомни още, че бе въведена и забрана за провеждане на окончателни фази на краткосрочни – постепенни сечи на площ по-голяма от 2 хектара.
„Средното състояние на горите в България се подобрява по всички показатели през последните години“, заяви още заместник-министър Георги Костов и допълни, че в момента горските територии в страната ни са над 4,180 млн. ха, което е прираст в сравнение с 1960 г. от около половин млн. хектара. Той посочи, че около 60% от горите в България са включени в мрежата Натура, като по този показател сме на първо място в Европейския съюз. Заместник-министърът цитира и данни, по които към 2014 г. горският запас в страната ни е над 650 млн. куб. метра, което е близо до максимума, който може да бъде постигнат. От този запас обаче действителното ползване на ресурси е около 1 процент или около 6,2 млн. кубически метра годишно.
Георги Костов обясни, че сечта, която се извършва в момента в България е под прираста на горските територии в страната, а дори и Държавните горски стопанства не изпълняват на 100% заложените количества. По отношение на възобновяването на горските територии, той коментира, че от създаването на Държавните горски предприятия през 2011 г., те са инвестирали над 41 млн. лв. за залесителни мероприятия на площи от 51 000 декара, а също така са инвестирали и 6 млн. лв. за дейности за защита на горските територии от пожари, болести, вредители и други.
Цялата презентеация може да намерите - тук