„Всички замени на гори ще влязат в публичен регистър”
Министърът на земеделието Мирослав Найденов е роден на 14 декември 1968 г. във Враца. Завършил е Института по ветеринарна медицина в Стара Загора и специализира в Швейцария. Бил е директор на Районната ветеринарна служба във Враца, главен секретар на Националната ветеринарна служба. Допреди няколко седмици бе шеф на на общинското предприятие "Екоравновесие".
- Министър Найденов, какви точно нередности в земеделието разкрива докладът на ДАНС, на който се позовахте миналата седмица?
Министър Найденов: В този доклад ясно се казва, че има заплаха за усвояване на парите по Програмата за развитие на селските райони, чийто бюджет до 2013 г. е 3.2 млрд. евро, и за преките субсидии за ниви, които за т. г. са 700 млн. лв. Поименно са визирани и Мирослава Георгиева, директор на дирекция "Развитие на селските райони" в земеделското министерство, и Ализан Яхова, която е изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие".
- Какви нарушения са направили те?
Министър Найденов: Разбирате, че не е коректно да коментирам констатациите, преди да са потвърдени. Най-общо открити са проблеми по наредбите, по които земеделските производители изготвят проектите. Те са писани именно от дирекцията на Георгиева. Има съмнение доколко обективни са критериите, по които се отсяват общинските проекти. Има проблеми и с проектите, които могат да се реализират от местни инициативни групи между общини и бизнес. Преди ден и самите фермери ми се оплакаха от Георгиева, която отказвала да включи техен представител в мониторинговия комитет на програмата за развитие на селата. Що се отнася до Ализан Яхова, вече проведох разговори с хора от одитното звено на фонда. Те ми споделиха, че им е пречено да си вършат обективно работата. Но нека да изчакаме резултати от проверките и ще обявим още подробности.
- Ще сигнализирате ли прокуратурата за действията на Георгиева и Яхова?
Министър Найденов: Веднага след като се запознах с доклада на ДАНС, аз поисках от Мирослава Георгиева да подаде оставка. Тя отказа, аз я отстраних от длъжност и назначих проверка от инспектората на земеделското министерство. След резултатите от нея и при потвърдени сериозни нарушение Георгиева ще бъде предадена на прокуратурата. А веднага щом определим нов управителен съвет на фонд "Земеделие", ще освободим сегашното ръководство и ще започнем проверка на дейността му. Ако се констатират нарушения, за които се носи наказателна отговорност, ще предадем материалите за Яхова в прокуратурата.
- Ще бъдат ли спасени 700-те млн. лв. субсидиите за ниви?
Министър Найденов: Почти сигурно е, че ще ги спасим. Реална обаче е опасността част от европарите за ниви да ни се удържат, вероятно около 25%, ако Брюксел наложи глоба за източените субсидии през 2007 г. и си ги вземе сега.
- Все още са блокирани 140 млн. евро по САПАРД - има ли надежда тези пари да се получат от българските стопани?
Министър Найденов: Размразяването на САПАРД ще стане само след стриктно спазване на регламентите. Това ни бе ясно обяснено от евроекспертите и ние ще го спазваме. Засега извоювахме 3 месеца прокуратурата да проверява съмнителните проекти и да се изиска връщане на субсидиите само при потвърдени нередности. Освен това България има 2 години, до които трябва да върне парите на Брюксел.
Това бе тежка битка, защото евроекспертите настояваха сумите да се връщат до края на т.г., когато спират и плащанията по САПАРД. След като регистрирахме тези нередности, очакваме решение за размразяване да бъде взето след летните отпуски - през септември. Но за САПАРД буквално ще се надбягваме с времето до последно. Трябва да изплатим всички изрядни проекти до Нова година, защото платените след тази дата ще останат за сметка на бюджета.
- Вие май имате още един изтичащ срок - след Нова година има реална опасност да бъдат затворени десетки хиляди ферми заради непокрити изисквания за мляко...
Министър Найденов: Да, под риск са 80 000 ферми, които не покриват изискванията, и 120 000 души, които могат да останат без доходи. Аз съм смаян от предшествениците си. До ЕК по едно и също време са изпратени две писма за удължаване на гратисния период. Едното е от ветеринарната служба, а другото - от земеделското министерство. Но забележете - в тях се искат различни неща. Първото настоява за отсрочка от 18 месеца, за да покрият фермерите изискванията за качествено мляко, а в другото - за 24 месеца. Естествено нищо не е постигнато.
ГЕРБ също ще поиска отсрочка, но ще покажем пред Брюксел и какви финансови лостове ще предложим на фермерите, така че да могат да се модернизират. В момента изследваме възможностите. Но например има регламент, който предвижда еднократни помощи освен на глава животно и на регистрирана ферма. Последните промени в аграрната политика на ЕС пък позволяват прехвърляне на пари от преките субсидии за ниви към програмата за селските райони с цел покриване на хигиенните изисквания. Ще направим всичко възможно, за да стартираме и прословутата идентификационна система за субсидии на глава животно и пари да започнат да се получават още от тази година.
Но нека не си правим илюзии. Дори и Брюксел да позволи нова отсрочка, накрая отново ще има хиляди фермери, които няма да са се модернизирали. Именно затова предвиждаме да въведем и т.нар. квотна борса. Знаете, че всеки фермер има квота, която му казва колко литра мляко може да продаде за година. Ако фермата му бъде затворена, той ще може да продаде личната си квота на друг стопанин, който иска да разраства стопанството си и му е нужна по-висока квота. Така човекът, който прекратява поминъка си, поне ще бъде възмезден.
- А тютюнопроизводителите какво ще правят? От Нова година държавните премии за тях спират.
Министър Найденов: Премиите за тютюн действително спират. Това е резултат от т.нар. тютюнева реформа, която стартира още 2004 г. в ЕС. Но на нашите тютюнопроизводители, които са и основен електорат на ДПС, бе обещавано, че няма страшно и пари ще има. ГЕРБ ясно вече им обясни, че тези обещания са били лъжа. Именно по този въпрос вече правя постъпления за бърза среща с гръцкия министър на земеделието. Южната ни съседка има същия проблем, но там вече се набелязват решения. Те предвиждат компенсации за земеделците, които се откажат от тютюна и се захванат с друг бизнес. Първите 3 години ще им се плащат на 100% доходите, които са получавали от последната година като премии. А следващите 3 години сумата поетапно ще намалява с по 33%. Но за да се приложи тази помощ, трябва да се одобри от Брюксел и тепърва да се провери дали може да се разчита на европари или само на бюджета и с колко пари може конкретно да се ангажира хазната ни. Алтернативите може да не са само в земеделието, но и в други сфери по програмите на Брюксел.
- Има ли вече резултати от ревизията на замените?
Министър Найденов: Ревизията тече, но още отсега мога да ви кажа, че със сигурност ще бъде повдигнато обвинение. Не зная срещу кого, но не може тези безобразия със 70 запазени празни полета, в които да се вписват замени със стари дати, да бъдат подминати от компетентните власти. Да му мислят предшествениците ми. А иначе всички замени ще вкараме и в публичен регистър.