Върни се горе

- Г-н Борисов, появиха се различни прогнози за зърнената реколта. Какво показват официалните данни на министерството?

Зам.-министър Борисов:
Последната информация е от 3 август. По данни на Главна дирекция „Земеделие” с пшеница са засети 11,167 млн. дка, реколтирани са 10,761 млн. дка, или 96,59%. Производството достига 3 531 млн. т, средният добив е 328 кг/дка, най-висок е в област Добрич – 398 кг/дка, а най-нисък в Кърджали – 217 кг/дка. За сравнение през 2008 г. са произведени 4,632 млн. т, добивът беше 416 кг средно от декар.
Досега са изследвани 70% от пробите, взети от Националната служба по зърното и фуражите (НСЗФ). Картината е следната: в I група попадат 0,5% от пшеницата, във II група – 6,5%, във II Б група – 17,0%, и в III група – 76,0%. Реколтата е достатъчно удовлетворителна за изискванията на зърнопреработката и хлебопроизводството, е заключението на службата. Пълни окончателни данни за качеството обаче НСЗФ ще предостави на 14.08.2009 г. Има територии в страната, където не е направен анализ, защото жътвата стартира по-късно заради валежите.

- Вие идвате от зърнения бизнес, като експерт бихте ли прогнозирали колко зърно ще може да изнесе страната тази година?

Зам.-министър Борисов:
С тези числа, които коментираме, зърненият баланс е вързан, вътрешното потребление няма да има никакъв проблем. 275 – 280 хил. т се необходими за семена, 1,1 млн. т трябват за брашно и хляб, 760 – 770 хил. т - за фураж. Определено ще има над 1 млн. т за експорт. Все още няма окончателна информация за миналата година, но според прогнозните данни, че сме изнесли 2,3 млн. т., страната разполага и с преходен остатък между 250 и 300 хил. тона. Всички тези числа показват, че поне двойно по-малко ще е износът. Но нормално държавата ни изнася годишно 1 – 1,2 млн. т. Определено няма да получим средствата, които имахме миналата година. В момента в министерството се прави пълен анализ на състоянието и на 15 август ще съобщим коректните данни, за да не се злоупотребява.

- Накъде очаквате да върви цената на зърното?

Зам.-министър Борисов:
Следейки фючърсните сделки за август и септември, мога да кажа, че има тенденция за понижаване на цените. През миналата година в световен мащаб имаме най-голямата зърнена реколта, има огромни преходни запаси, а финансовата криза свива търсенето.

- Защитната цена на зърното е 101 евро за тон, смятате ли, че ще стигне до момент, в който у нас ще проработи интервенционният механизъм и фермерите ще продават на това равнище?

Зам.-министър Борисов:
Наистина механизмът не е стартирал и Интервенционната агенция не работи реално. Малко сделки бяха сключени през 2008 г., но цената беше по-висока от интервенционната. Като гледам пазара, честно казано, се опасявам, че цената може да доближи до тези равнища.

- В момента изкупните цели покриват ли разходите за производство?

Зам.-министър Борисов: Много зависи от района, защото рентите вървят от 7 до 50 лв. на декар. Добивите са твърде различни не само между регионите, а и при отделни фермери. Смятам обаче, че към момента производителите не могат да реализират печалба, те продават на себестойност и под нея дори. Разбира се, зависи и от самия фермер, ако има 600 кг добив от декар и нормални разходи, трябва продажната цена сега да покрива себестойността.

- Вие бихте ли посъветвали да изчакат с продажбите на зърно?

Зам.-министър Борисов: Производителите сега задържат продажбите. Аз бих казал така: най-хубавата цена човек може да постигне, когато продава регулярно през времето. Но когато те натискат банки и други разходи, тогава не можеш да чакаш.

- Земята е на малки парчета и това пречи на едрия агробизнес. Предвиждате ли комасация на площите?

Зам.-министър Борисов: Работили сме по този въпрос при създаването на управленската програма на ГЕРБ. Този проблем ще бъде решен, разбира се, няма да има насилствена комасация, ще се придържаме към пазарния принцип.
Сподели в: