Върни се горе

Репортер: Министър Найденов, минава една наситена със събития година, как я оценявате вие?

Мирослав Найденов: Тежка, тежка, напрегната. Година обаче, в която се случиха реформите, които искахме да направим. Годината започна със създаването на БАБХ. Нещо, което може би 20 години по време на целия преход не успя да стане.

Репортер: Доволен ли сте от работата й? Има и критики, че тя съществува едва ли не проформа?

Мирослав Найденов: Напротив, резултатите, които тя показва до момента, това, че спряха шапа на турската граница, това, че не допуснаха, въпреки големите инциденти хранителни, които се случиха, и в Германия, и в Испания, в Европа въобще, това ни подмина. Фактът, че българските потребители са много по-спокойни, че вече има и знаят към кого да се обърнат.

Репортер: Смятате ли, че на пазара наистина вече има качествени храни и потребителите могат да бъдат по-спокойни?

Мирослав Найденов: За първи път имаме стандарти, хората знаят къде да намерят тези стандартизирани храни.

Репортер: Вие си го бяхте поставили като някаква цел?

Мирослав Найденов: Години наред ние не знаехме какво слагаме на трапезата си. Дори и повече да плащахме, наистина не знаехме какво консумираме. Затова днес дори това е успех. Защото всяко управление има критици. Аз знам, че аз имам много критици. Както се казва в една поговорка, няма власт със 100% глас и не очаквам 100% да адмирират това, което правя, но смятам, че повечето хора го адмирират, и когато влязат днес в големите хранителни вериги, ако щете дори в кварталните магазини, те знаят, че там ако пише „Стара планина”, това е от месо. Знаят, че ако пише примерно сирене по БДС, то е от мляко. Другата голяма реформа, горската реформа. За първи път тази година ние разделихме контролната от стопанската дейност в горите. Нещо, което дълги години назад пречеше. Пречеше и беше обект и на коментари, създаваше корупционни практики.

Репортер: Работи ли системата?

Мирослав Найденов: Държавните горски предприятия, шестте държавни горски предприятия започнаха работа от средата на годината. Но техните резултати от средата на годината докрая са много по-добри, отколкото от началото до средата на годината. Това доказва, че ние сме били прави и в тази реформа.

Репортер: Добре, ако сега се преобразувате в Дядо Коледа какви ще бъдат подаръците на хората, които работят в различните ресори на вашето министерство?

Мирослав Найденов: Подаръците ги раздадохме ние, а не те. Т.е. те очакват от нас подаръците и българските животновъди ги получиха само преди брони дни. Те получиха наистина много средства. Българските зърнопроизводители ще ги получат в началото на следващата година, и също ще бъдат много средства. Получиха и ще получат подаръци, т.е. ще отворят малко по-късно торбата с подаръците, но българските птицевъди, българските зеленчукопроизводители, ако наистина направим тази аналогия с чувала на Дядо Коледа, под миналогодишната елха имаше един голям чувал с един подарък, тази година имаме много повече подаръци, е, разбира се, този големият го няма. Затова се обидиха зърнопроизводителите, но като цяло торбата от миналата година и торбата от тази година, ако ги сравним, тазгодишната торба е по-тежка. Тя е по-тежка с 200 млн.

Репортер: В мир ли сте със себе си, гледайки назад в тези 365 дни?

Мирослав Найденов: Не мога да бъда в мир, защото ежедневието е такова, особено на това тежко министерство, вярвам, че това, което сме направили, и аз, и екипът е добро за българското земеделие. То се отчита в цифри, а цифрите са следните. По данни на НСИ аграрният сектор тази година е единственият, който бележи ръст, и то в условията на криза. По данни на Евростат България е първенец на ръст по усвояване на европейските средства по линия на земеделието. Първенци сме и по ръст на обработваемата земя. Факт е, че българските земеделски производители, разбира се в най-голяма степен българските зърнопроизводители наистина вече са едни сериозни бизнесмени, с доста големи възможности и затова защото, ето, Коледни празници са в момента и на такива мигове, хората си искат и прошка. Надявам се те да ми простят за това, което не сме успели да направим. Аз лично прощавам за това, че свиквайки с това да получават все повече и повече, не можаха да усетят момента, че сега сме в много тежка ситуация. И те като най-силни трябва да дадат малко от себе си, за да може останалите да могат да минат тежката година, която ни чака.

Репортер: Министър Найденов, какво си пожелавате в личен план и като министър на земеделието за новата 2012 година?

Мирослав Найденов: Пожелавам си въпреки песимистичните прогнози, следващата година да не е по-лоша от тази, защото това беше, изминалата година беше изключително тежка година и не знам дали ако следващата е по-тежка, ние, ако вземем интервю на следващата Коледа, дали ще можем да се усмихваме. Аз се надявам все пак и вярвам, че ще дойдат по-добри дни?

Репортер: В крайна сметка то зависи от всички нас.

Мирослав Найденов: Вие го казахте много правилно, ако повярваме, че зависи от всички нас, а че не зависи само от тези, които сме избрали като държавници, ако прословутото българско трудолюбие се прояви, мисля си, че можем да излезем с плюсове от тази криза.

Сподели в: