Върни се горе

„НОВ ШЕФ НА "ЗЕМЕДЕЛИЕ" С КОНКУРС”

- Министър Найденов, какво успяхте да видите за 24 часа в министерството на земеделието? Наясно ли сте с наследството, което получавате?

Министър Найденов:
Видях се с голяма част от ръководството на министерството. Всички ме запознават с проблеми, а не с решения.

- Кои са най-тежките?

Министър Найденов: Най-големите проблеми са във фонд "Земеделие" - спрените пари по САПАРД и очакваните санкции за преките плащания. Също така не работи добре програмата за развитие на селските райони. Има забавяне на проекти и недоволство сред бенефициентите, които очакват средствата. Затова и предстои разговор с ръководството на фонд "Земеделие".

- Още утре (бел. ред. - днес) ви чака тежко изпитание. Идва мисия на ОЛАФ. Какво ще им кажете, за да бъде върнато доверието на Брюксел?

Министър Найденов:
Аз съм в деликатната ситуация да съм министър от понеделник, а в сряда да посрещам мисия. Тя не е само на ОЛАФ, а и на експерти от главна дирекция "Земеделие" в Европейската комисия. Основното, което можем е да опитаме, е да върнем политическото доверие. Ясно е, че за един ден не можем да направим чудеса.

При предходни мисии и в кореспонденцията с фонд "Земеделие" с Брюксел са поставяни изисквания. Чувам, че не са изпълнени. Надявам се на разбиране, че има друго ръководство на министерството на земеделието. Ще декларираме пред тях пълна прозрачност и промяна на стила на работа. И най-вече няма да има политически протекции за определени бенефициенти, което се повтаря постоянно и в мониторинговите доклади.

- Какво не е изпълнено от фонд "Земеделие"?

Министър Найденов:
Не съм запознат с цялата кореспонденция. Като пристигне мисията, очаквам да разбера от тях какво не е изпълнено, защото досега нямаше как да получаваме такава информация. Не мисля, че в момента ще си кажат всичко и от ръководството на фонд "Земеделие".

Това, което ще декларираме пред мисията, е незабавно започване на работа по изпълнение на тези препоръки. Това е свързано с искане на кредит на доверие.

Средствата по САПАРД се очакват от българските земеделски производители и една отсрочка на решението за тях ще намали реалното време за усвояване.

- Има фермери, които колят крави и фалират заради неизплатените субсидии...

Министър Найденов:
Да, има. Всички живеем в ситуацията на тази тежка финансова криза. В момента банките са изключително рестриктивни особено по отношение на земеделските производители.

Кредитните линии реално са стопирани. В този смисъл не пресилвам, но тези средства са жизнено необходими.

- Ще бъдат ли сменени шефовете на фонд "Земеделие"?

Министър Найденов:
Категорично. Но първо трябва да се сформира новият състав на управителния съвет на фонда, който се образува от зам.-министрите от няколко министерства. Очакваме назначаването им по съответните ресори.

След като новият управителен съвет се събере, ще заложи критериите за избор на ръководство на фонд "Земеделие". На базата на тях ще бъде обявен конкурс. Надявам се да има достойни кандидати.

- Кога ще обявите целия си екип?

Министър Найденов: Очаквам първо премиерът да назначи заместник-министрите. Разбира се, има кандидатури, които се разглеждат. Ясна е тази на Преслав Борисов, който беше обявен лично от премиера. Зам.-министрите ще бъдат двама. Това е в контекста на политиката на новия кабинет за редуциране на висшата държавна администрация. Ние също ще се съобразим.

- Какви са приоритетите ви?

Министър Найденов: Това, което обещавахме по време на предизборната кампания. Най-тежка е ситуацията с животновъдите. На тях им обещахме прословутата идентификационна система, чрез която да получават помощи на глава животно. Разговарях вчера с директора на Националната ветеринарномедицинска служба и очаквам да се направи някакъв пробив. Няма логично обяснение нещо, което е въпрос на софтуер и хардуер, да не може да се направи вече години.

Досега не се казваше цялата истина. Системата на ветеринарната служба в момента е система за здравен статус на животните. Трябва да се ползват тези база данни и практика, но трябва да се направи промяна и най-важното е връзката с разплащателната агенция. Като проработи, е необходимо да се инспектира от Европейската комисия.

После трябва да поискаме нотификация, за да я ползваме за подпомагане. т.е. всичко е свързано с процедури.

Оттук идват голямото забавяне и притеснение. Има съпротива и от Разплащателната агенция, защото за тях това е допълнителна работа и не са много ентусиазирани да се случи. Надявам се на новото ръководство.

Най-важното обаче е, че животновъдите ще могат да получават помощи само до 2011 г. на глава животно. До края на годината трябва да го направим, за да получат поне за 2 г. Ако изпуснем 2010 г., едва ли ще си заслужава и средствата, и усилията.

- Ще има ли структурни и персонални промени в министерството?

Министър Найденов: 
Преструктуриране - да. Персоналните промени са свързани с политическия кабинет. Няма да тръгваме на чистки, каквито очаквания има.

- Има ли вече подадена оставка?

Министър Найденов:
Тръгна си парламентарният секретар Салиха Емин. Тя е част от политическия кабинет и това е нормално.

- Обещаният кредит на доверие от 3 месеца към шефовете на дирекции не се ли разминава с очакванията за възмездие от избирателите на ГЕРБ?

Министър Найденов:
Двете неща нямат нищо общо. Давам кредит на доверие на тези, които са работили и имат намерение да работят. При тези, които са ходили за нечии интереси, е друго. Там ще има промяна.

Промяна ще има и в дейността на инспектората на министерството на земеделието. Директорът се оказа в отпуск, но очаквам да видим с какво разполагаме. От тази институция моите лични наблюдения и сведения са, че е използвана като инструмент от предходните министри за разправа с неудобните служители.

- Вие имате личен опит с инспектората. Името ви беше замесено в скандала с вноса на 20-годишното говеждо...

Министър Найденов:
Точната дума е, че бях набеден. Имаше доклад на инспектората, но при проверката на прокуратурата се оказа, че няма такива неща и Върховният административен съд ме възстанови на работа. За мен това е приключена тема, но е един от примерите за дейността на инспектората. Има доста такива случаи. Инспекторатът ще се занимава да разследва определени лоши практики, а не само служители.

Не може един човек да е виновен, а другите да не са. Надявам се и на промяна на гражданската позиция на служителите, които досега са виждали, но не са имали кураж или възможност да подават сигнали. Обръщам се към тях да го направят.

Министерството на земеделието се превърна в синоним на корупция. Това е обида и накърняване на достойнството на хиляди честни и коректни служители в системата заради една прослойка, наложена от управлявалата 8 г. ресора партия.

Ще се опитам да амбицирам и мобилизирам служителите да изчистят това срамно петно и да докажат, че могат да работят българските земеделски производители да се възползват от огромните възможности на общата селкостопанска политика, за която ЕС заделя 44% от общия си бюджет.

- Синоним на корупция в земеделието станаха и заменките. Ще има ли ревизия и ще спазите ли обещанието да въведете мораториум за смяна на предназначението на горите?

Министър Найденов:
Разбира се, обещаното ще се изпълни. Горите не са към министерството в момента и ще трябва да стане с промяна на ръководството на агенцията по горите.

- Ще поискате ли горите да се върнат към земеделието?

Министър Найденов:
Предстои да се обсъжда. Засега няма окончателно решение. Имаме все пак база за оценка и това е обстойният доклад на Световната банка, който не е добър за сегашната структура. Заключението е, че добрите намерения са опорочени. И затова ще се надяваме, като влезе новото ръководство на агенцията по горите, сами да направят оценка.

За мораториума няма да чакаме. Една от първите инициативи на новото ръководство на агенцията по горите е да бъде наложен. Всеки ден забавяне е възможност поредната бригада дърворезачи да унищожи тези безценни кътчета. Трябва да го спрем.

Сподели в: