Върни се горе

Договорите – на стойност 61.5 млн. лева – за прилагане и управление на първите 16 одобрени стратегии за местно развитие, бяха подписани днес в Министерския съвет на Р България. Стратегиите получават финансиране по ос 4 ЛИДЕР на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007 – 2013 г. Договорите бяха връчени на кандидатите от министър-председателя на Република България г-н Бойко Борисов и подписани от министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие” г-н Румен Порожанов.

ЛИДЕР е част от Програмата за развитие на селските райони и се прилага в Европейския съюз вече 20 години. Подходът насърчава включването на жителите на населените места в разработването и прилагането на стратегиите за местно развитие.

С подписването на тези 16 договора започва същинското прилагане на подхода ЛИДЕР в България. Стратегиите, които ще получат финансиране, обхващат 488 населени места в България с обща територия от 12 600 квадратни километра и 440 025 души население. Това означава, че именно жителите на тези населени места участват във формирането на приоритетите в стратегията; в изпълнението на проектите и ще бъдат крайният ползвател на получените резултати, каза министър Найденов.

Местните инициативни групи са: Лясковец-Стражица, Тунджа, Ардино, Харманли, Белово-Септември-Велинград, Етрополски Балкан, Исперих, Добричка, Разлог, Девня-Аксаково, Раковски, Попово, Панагюрище-Стрелча-Лесичево, Преспа (общини Баните, Лъки и Чепеларе), Троян и Априлци, Чирпан. Инициативните групи ще одобряват на местно ниво проекти по ПРСР – за земеделие, бизнес, селски туризъм, читалища, инфраструктурни или други предложения за развитието на мястото, в което живеят.

Наименованието идва от абревиатурата LEADER на френски език (Liaisons Entre Actions de Développement de l'Economie Rurale), което означава „връзки между дейностите за развитие на икономиката в селските райони”. Името показва, че това е метод за мобилизиране на общности, който цели да създаде взаимообвързаност на дейностите в селските райони, подчинена на логиката и местните особености.
Сподели в: