Върни се горе

Заместник-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова взе участие в последната кръгла маса, посветена на бъдещето на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз. Дискусията, посветена на програмния период 2014 - 2020 г., се провежда по инициатива на евродепутата от Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент Мария Неделчева съвместно с Министерството на земеделието и храните. В дискусията взеха участие председателят на Комисията по земеделие и гори към Народното събрание Десислава Танева, областният  управител на Ямбол Таня Димитрова и Жозефи - Мари Хофман от ЕК.

Пред участниците в дискусията за ОСП зам.-министър Боянова представи основните позиции на България в дебата – запазване на бюджета за земеделие, запазване на двата стълба на ОСП – Директните плащания на площ и Програмата за развитие на селските райони и необходимостта от по-справедливо разпределение на субсидиите както между различните държави – членки, така и сред отделните земеделски производители.

„Министерството на земеделието и храните работи е за по-опростена схема, по която да се прилага ОСП след 2013 г. – схема, която да не води до повече административни тежести и процедури”, подчерта зам.-министър Боянова. Тя призова българските земеделски производители да са още по-активни при определянето на общата национална позиция на страната ни по бъдещето на ОСП.  

Сред най-широко дискутираните въпроси по време на кръглата маса в Ямбол, бяха предложенията за определяне на „таван” за субсидиите на стопанствата, „активен” и млад фермер. Според земеделските производители от района, при определянето на дефиницията на „активен” фермер, трябва да се вземат предвид воденето на счетоводство, обработването на земята, плащането на данъци и пр.

Бяха коментирани и предложенията в доклада на евродепутата Алберт Дес, който вчера бе приет в Брюксел, по отношение малките стопанства, младите фермери и т. нар. зелен компонент в директните плащания. Много голям интерес бе проявен по отношение на бъдещето на Втория стълб на ОСП – Програмата за развитие на селските райони и по-конкретно предложението за мярка за управление на риска. Земеделските производители от Ямболско  предложиха в ПРСР да бъдат отчетени специфичните нужди от подпомагане в отделните региони на страната.  


Сподели в: