Министър Найденов: "Да бързаме, € 90 млн. ни чакат до Коледа. "
Служителите във фонд "Земеделие" ще работят денонощно. Има опасност да загубим част от помощите за ниви
Брюксел обеща да пусне парите по САПАРД и удължи с още две години срока за модернизиране на фермите ни. Да чакаме ли още добри новини за българските земеделци и какво още трябва да свърши страната ни, за да получи помощи от Европа, попитахме земеделския министър Мирослав Найденов.
- Г-н Найденов, съобщихте, че Европа ще пусне парите по САПАРД. Чували сме го и друг път, но не се е случвало. Сигурно ли е, че сега наистина ще се случи?
Министър Найденов: Официалното становище на комисията ще бъде обявено на срещата между председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и премиера Бойко Борисов в четвъртък. Но след срещата ми с еврокомисаря по земеделие Мариан Фишер Бойл може да се каже, че възстановяването на средствата е 100% сигурно. При срещата обсъдихме мерките, които сме взели, и не получихме никакви забележки. Приеха доклада едно към едно и затова решението беше обявено незабавно - че размразяват средствата по САПАРД. Ще ни бъдат възстановени 19 млн. евро за 2008 г., които са платени по проекти през 2008 г. Освен това ще бъдат разблокирани и малко над 90 млн. евро, които можем да усвоим до края на 2009 г.
- Ще успеем ли да усвоим всички средства за оставащите по-малко от четири месеца?
Министър Найденов: Проекти има достатъчно. Надявам се да са изрядни, за да може да бъде стартирана процедура по изплащането им. Прави се много здрава организация в Държавен фонд "Земеделие" и респективно в програма САПАРД. Това, което констатирахме, е, че голяма част от служителите бяха пуснати в отпуск, някои след това се разболяха и излязоха в болничен. Отправих послание към тях при срещата ни във фонда - да оправдаят заплатите, които получават и са чувствително по-големи от средните за страната.
- Каква цена всъщност ще трябва да платим за това, че получихме обратно парите? Какво ще се случи с 98-те фирми, заради които бяха освободени плащанията?
Министър Найденов: Те не са причината да се пуснат плащанията. Създаването на списъка с фирми, които са допуснали нарушения в проектите, си беше изискване на ЕК. При получаване на данни за нарушение проектът се вписва в т.нар. книга на длъжниците. След което се подава на компетентните органи, в случая на прокуратурата на България, за да бъде извършена проверка. Ако тази проверка установи, че тези данни не отговарят на истината, проектът незабавно бива изваждан от книгата на длъжниците без абсолютно никакви финансови последици. Ако се установи, че отговарят на истината и има данни за нарушение, тогава проектът се обявява за изискуем и следва процедура за събиране обратно на изплатената субсидия.
- Има ли вече такива процедури?
Министър Найденов: Текат проверки. 98-те проекта бяха предадени на прокуратурата, но не знам към момента докъде е стигнало разследването. Те са отделна институция. Но създаването на списъка е вследствие на изпълнение на регламент, който предишните ръководства на фонда и министерството са отказвали да изпълнят. Затова и възстановяването на плащанията бяха забавени. Само за пример - в Румъния средствата бяха пуснати в началото на лятото. А ние изпуснахме три месеца. Те могат да се окажат фатални за хора, които са инвестирали и чакат тези проекти. От друга страна, времето е безценно и защото краят на 2009 г. е последният срок за усвояване на тези средства. Затова действахме максимално бързо и срещата ми с еврокомисаря беше в първия й работен ден след лятната отпуска, за да няма нито ден отлагане. Това още веднъж доказва, че новото управление не се занимава само с ревизии на старото, а и постига конкретни резултати. Първото обещание, което дадохме преди изборите на нашите гласоподаватели и най-вече на земеделските производители, беше за възстановяване на парите по САПАРД като антикризисна мярка. Следващите ни усилия ще са насочени към изпълнение на екшън плана по отношение на директните плащания, които също са застрашени от налагане на санкции.
- Успяхте ли да набавите снимки на нивите и има ли все още опасност да загубим помощите за единица площ?
Министър Найденов: Опитваме се да наваксаме голямото изоставане, за което информирах и еврокомисаря по земеделие. На 30 септември трябва да дадем междинен отчет. И каквото и да ни струва, с цената на денонощна работа, ще наваксаме. Защото не можем да си позволим в условията на тази тежка криза някой да ни наложи санкция. Защото примерно върху 700 млн. лв., 10% глоба прави 70 млн. Това не трябва да се допуска. Другото, което съм си поставил за задача, е въвеждането на реално работеща идентификационна система, за да може да се започне изплащането на българските животновъди на глава добитък. И това ще го направим. За нас няма 100 дни толеранс, защото всеки ден, наистина всеки ден, е борба за по-добро състояние на земеделските производители.
- Разполагате ли със списък с нови имена на хора, злоупотребявали с европейски пари в министерството и фонда?
Министър Найденов: Проверката тече навсякъде. Вече беше направена в министерството по отношение на раздаването на горите и земеделските земи. Резултатът са повдигнатите обвинения срещу бившия земеделски министър Валери Цветанов и бившия председател на агенцията по горите Стефан Юруков. Няма да крия, че срещнахме определен натиск и съпротива, но дължим тези усилия на хората. Обществена тайна е какво се е случвало в земеделието и горите и всички очакват да има справедливост. Списък с нови имена няма, но продължаваме проверките. Разпоредих да се ревизират и дейностите на регионално ниво и в министерството, и във фонда. Всички констатирани злоупотреби ще бъдат давани на прокуратурата.
- Имате ли данни за сумата, с която е ощетена държавата заради злоупотреби във фонда и министерството?
Министър Найденов: Няма точни разчети, защото с тази оценка трябва да бъдат ангажирани експерти. Имаше данни в доклада на Световната банка и от неправителствени организации по отношение на заменките на гори. Първите са за половин млрд. евро, а вторите - между 2 млрд. и 8 млрд. евро. Разчитам, че в хода на досъдебнитe производства ще бъде извършена такава експертиза и ще имаме реална цифра, посочена от наистина компетентни и лицензирани лица.
- Подготвя се нов закон за горите, какво ще съдържа той?
Министър Найденов: От следващата седмица предстоят срещи с експерти от Световната банка и от австрийските гори, които да ни помогнат в реформата на горския сектор и съответно за новия закон. Утре (б. ред. - днес) в парламентарната комисия ще се гледа само поправка, която касае промяната на статута на Държавната агенция по горите и връщането й в състава на Министерството на земеделието. Така незабавно ще реализираме на първо място финансови икономии, защото в момента администрацията е четири пъти по-голяма от необходимото. Съставът на агенцията е набъбнал от 65 на 232 души за две години, а разбирате, че горите не са станали четири пъти повече.
- Ще бъде ли отменен мораториумът върху смяната на предназначение на горите и нивите след около месец-два, както се очакваше?
Министър Найденов: Не, категорично. Мораториумът е наложен, като изключение се прави само за замени, които са направени от общини, и то по отношение на обществени проекти. Примерно община Варна е заменила, за да разшири гробищния си парк. Има общини, които са заменили терен, за да могат да изпълнят ангажиментите си за депа за битови отпадъци.
- Напредват ли проектите по програмата за развитие на селските райони и особено рибарство, която беше доста изостанала?
Министър Найденов: В четвъртък имам среща с еврокомисаря, който отговаря за програма "Рибарство". Заедно с директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури ще представим сегашната ситуация в сектора и ще коментираме варианти на решение за забавянето и ревизирането на тази програма. Така че, надявам се, че ще имаме добри резултати след срещата с комисаря, но нека предварително да не говорим. Ще търсим решение, така че този не малък финансов ресурс - около 100 млн. евро, да може да бъде усвоен.
- Ще има ли национални доплащания догодина?
Министър Найденов: Сроковете са изпуснати. Те са били до края на май. При влизането ми в министерството разбрах, че били подадени документи само за една-единствена нотификация, която е върната. Не стига, че е една, но и върната. Така че в момента екип начело със зам.-министър Цветан Димитров подготвя цялата документация. Разбира се, забавяне има, но няма как да върнем времето назад. Просто в момента, в който сме готови с пакета нотификации, те ще бъдат подадени в Брюксел. Въпреки забавянето, мисля, че другата година земеделските производители няма да останат без държавни помощи, защото това за тях ще е равносилно наистина на фалит, на гибел.
- Започва ли Европа да гледа с по-добро око на нас поне по отношение на земеделието, защото доскоро бяхме черната овца?
Министър Найденов: Нека не звучи нескромно, но наистина аз бях приет много добре.