Върни се горе

Водещ: Обещаното интервю с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. Добро утро.

Мирослав Найденов: Добро утро.

Водещ: Ще навлезем в същността на някои от темите - тези, които поставихме преди осем, а и други, които засягат голяма част от зрителите. Знаем как беше заловена една пратка 7000 тона месо с изтекъл срок на годност, човек може да се отрови.

Мирослав Найденов: 7000 килограма.

Водещ: 7000 килограма, точно така. А сигурно повече от 7000 тона може да са минавали през различни периоди, които не са уловени. Но за това след малко. Понеже вчера и днес продължава темата в печата заради реплика на финансовия министър по ваш адрес повече да работите, по-малко да говорите, което за нас като журналисти е добре министрите да говорят, смятаме го за част от работата им, защото е добре да обясняват, както ви караме да правите по конкретни казуси, но така или иначе, има ли забележка от министър Дянков, понякога следва и кадрова промяна. Дразните ли се вече на тези реплики?

Мирослав Найденов: Не, вижте, всеки има право на мнение. Първо, аз искам да кажа, че тази реплика се преекспонира, защото и вие казахте, че сте чели интервюто. В това пространно интервю на министър Дянков има едно единствено изречение и той говори в минало време – всъщност буквално цитатът е: Имал съм коментари по отношение на земеделското министерство и те са свързани с фонд „Земеделие”. В момента нещата са добре.

Водещ: Според вас контекстът е различен и това не е размахване на пръст, а какво?

Мирослав Найденов: Ние наистина с вицепремиера Дянков сме коментирали работата на фонд „Земеделие”, само нея. Той настояваше там да има промяна, случи се тази промяна. Нещо повече, по мое предложение на поста изпълнителен директор на фонд „Земеделие” беше назначен неговия началник на кабинет, за да може да има все пак и по-тясно сътрудничество...

Водещ: Порожанов беше назначен по негово настояване.

Мирослав Найденов: Порожанов, да. Той е бивш... Не, по мое настояване, но той е бивш началник на кабинета на финансовия министър.

Водещ: Има слухове, че го готвят за земеделски министър. Вярвате ли в тях или това е интрига?

Мирослав Найденов: Вижте, аз откакто съм седнал на този пост, съм чувал какви ли не слухове. Господин Порожанов в момента се справя много добре като директор на фонд „Земеделие”, така че не искам да коментирам слухове. По отношение на говоренето, вие самият го казахте и мисля, че е добре, коректно да обясняваме на зрителите.

Водещ: От гледна точка на медиите е добре да говорят министрите.

Мирослав Найденов: Аз никога не съм отказвал на медиите да коментирам. Между другото, направих справка преди да дойда, най-много съм гостувал във вашия сутрешен блок и винаги, вие може да го потвърдите, по ваша покана, не по мое настояване и винаги по теми, които са актуални. В този смисъл, тъй като много пъти ние сме получавали обратния призив от страна на премиера, включително ако прочетете стенограмите на Министерски съвет, ще видите, че много пъти той се обръща към нас и казва: говорете, обяснявайте.

Водещ: Понеже ви се караше, че не говорите, а той трябва да говори.

Мирослав Найденов: Точно така. Призивът е общо взето да говорим и да обясняваме. Аз винаги в това студио и в други студия съм обяснявал теми, които са актуални, които касаят потребителите и земеделските производители. В този смисъл, включително когато обикалям малките населени места като министър на земеделието отговарям и за селските райони, това са малките селски общини. Така че не мисля, че се говори повече.

Водещ: Как тогава се работи в такава шизофренична среда – единият казва говорете, обяснявайте и ви се скара, виждал съм го в стенограма, когато не обяснявате и се налага самият премиер да е всичколог, а от друга страна имате упрек за медийното си присъствие.

Мирослав Найденов: Аз ще го кажа така и с това се надявам да сложим точка на този коментар. Всеки има право на мнение, оценките обаче може да ги дава само премиерът. Точно преди три седмици във вашия ефир той ми даде много добра оценка, така че в този смисъл аз притеснения нямам.

Водещ: Да не би просто да не ви харесва господин Дянков и това да е някакъв повод?

Мирослав Найденов: Ние не сме се събрали да се харесваме. Всеки върши своята работа, важно е тази работа да бъде обяснявана на обществото. Това е моя теза. И когато особено, ето в този случай, когато са дошли земеделските производители, аз съм тук, за да им обяснявам. Много лесно беше вчера, когато получих поканата от вашия продуцент, да кажа: не, няма да дойда, защото много говоря.

Водещ: Аз очаквах да откажете заради репликата на господин Дянков.

Мирослав Найденов: Не съм ви отказал никога, вие можете да го потвърдите.

Водещ: Добре, докато вървеше паузата вие изгледахте притесненията на хората, които бяха при Иван Георгиев. Горе-долу те казаха така: подменя се информацията от работните групи, които разпределят парите. По пътя после от отдел във вашето министерство към фонд „Земеделие” хората подозират, че част от парите, които им ги режат на тях, ги получават избрани. Паят го получават избрани. Вие носите снимки...

Мирослав Найденов: Господин Николаев, нека да кажа така, че парите ги разпределя компютърът. Няма човешка намеса, всичко е автоматизирано. Това е акредитирана на Европейския съюз система, защото това са европейски средства. В този смисъл човешка намеса по отношение на разпределение – на този повече, на онзи по-малко няма. Всичко е компютър. И аз ще покажа.

Водещ: Защо тогава хората казват: на протоколите от работната група се разбираме, че отговаряме на условията и ще получим парите, а не ги получаваме?

Мирослав Найденов: Ето, конкретният пример, аз не знам дали се вижда добре, ще се опитам да обясня. Това в синьото е площта, която е декларирана от определен земеделски производител за подпомагане. Това са ливади и пасища.

Водещ: Казва: аз ползвам за паша...

Мирослав Найденов: Аз обработвам, което означава, че ги поддържам в изряден вид. Когато се види на снимката, че не всичко от синьото се обработва, защото това в червеното е допустимо, защото вижте, че то е изчистено, няма дървета в него или има определен брой храсти, които са допустими. Значи червеното е допустимо, синьото не. И ето големият всъщност въпрос – когато недопустимото е повече от 20%...

Водещ: От общото?

Мирослав Найденов: От общото, се сторнира цялото.

Водещ: Сторнира какво означава? Не взема пари въобще за нищо?

Мирослав Найденов: Отхвърля се. Не взема, защото до 20% със всеки процент се намалява със съответния процент.

Водещ: Жената каза обаче, че за същата площ, същото това синьото, предишни години си е получавала без проблем и сега е озадачена, че е порязана.

Мирослав Найденов: Точно така. Предишните години нямаше тази ортофотоснимка, затова настояваше Европейският съюз, затова ни глобиха 50 милиона за платени от 2007-ма и 40 милиона за...

Водещ: Че е давано за камънак и храсти?

Мирослав Найденов: Да, че е давано за недопустими площи. Ето този пример, ето следващият, който също се вижда много добре. Тук е в по-близък план и ето, вижте.

Водещ: Компютърът ви казва с червеното кое може да се плаща, така ли? А синьото е заявеното.

Мирослав Найденов: Заявеното от съответните бенефициенти.

Водещ: Добре, но хората имат тогава следното основание...

Мирослав Найденов: Значи те виждат това, пращат ви снимките на това, до него стои обаче това, което също е подчертано.

Водещ: Защо не им се казва това нещо и така, както ми го показвате сега на мен, по време на тези работни групи и комисии не им се показва и не се казва – абе, Петко, абе, Иване, абе, Драгане, тук това, което си ни го показал със синьо, не е допустимо? Защо не им се казва още там, а те остават с впечатление, че са одобрени, имат ги тези протоколи, а впоследствие разбират, че не само няма да получат пари, защото казвате всичко е сторнирано, но и ще бъдат санкционирани. Не може ли още на заседанието на работната група това нещо да бъде приложено?

Мирослав Найденов: Това на заседанието на работната група се прожектираше с мултимедия и се показваше. И тук отварям една голяма скоба – това го правим за първи път, без да сме длъжни. Нещо повече, то е почти на ръба на разрешеното, защото до тази система допуск не трябва да имат бенефициентите. Аз направих изключение, направих тази широка работна група и те самите признаха...

Водещ:Имат право да знаят хората какво показва ортофотокартата.

Мирослав Найденов: Имат право да знаят, но тъй като те гледат и на други бенефициенти, разбирате ли? Всеки има право да види своето, но когато аз събрах повече от 20 човека да гледат на всички, те вече имаха допуск до информация на други бенефициенти.

Водещ: Само не разбрах защо от работната група на място това нещо не се уточнява.

Мирослав Найденов: Казано е. Категорично е казано. Сега, тъй като хората са дошли, вижте, за мен всеки земеделски производител има своята съдба и той трябва да бъде изслушан. Те са дошли, доколкото разбрах, от Кюстендил, от Монтана.

Водещ: От различни градове.

Мирослав Найденов: Каня ги веднага след предаването, мисля, че са някъде пред вашето студио, веднага след предаването аз лично и това ще го направя аз за първи път, досега не съм влизал в тази система, специално по тези случаи ще вляза в системата аз, за да мога с тях да се уверя, че дори и в този процент случаи, както те твърдят, е направено както трябва.

Водещ:Сигурни ли сте, че някой под вас не манипулира после тези данни, след като има и ограничен кръг на допуск до тази програма, не ги манипулира така, че на избрани да не зачете тяхната недопустимост и да им даде повече пари за сметка на хора, които са окастрени, за да се вместите в цялата рамка пари?

Мирослав Найденов: Не може някой да вземе от някой и да даде на друг. Това е невъзможно.

Водещ: Дискът не може да се подправи?

Мирослав Найденов: Не може да се подправи, защото това не е само диск, това е цяла система. Те казват образно диск, това е интегрирана система, която подлежи на постоянен контрол от Европейската комисия и тя не може да бъде манипулирана.

Водещ: Сигурен сте, че не може някой ваш подчинен да ви заблуждава и вас самия и да говорите неверни неща?

Мирослав Найденов: Аз тази информация съм я получил, разбирате, от служители, нали, не съм влизал в системата. Но ще го направя. Хубаво е да покажем обаче и другото – защо ни глобиха и защо ние сме толкова стриктни. Защото ето това, не знам дали се вижда добре от камерата, това е гора, но тя е декларирана за подпомагане – 100% гора, тук няма въобще пасища. Ето ви едно плато – това са само камъни, лишеи и мъхове.

Водещ: И какво, някой кандидатства за пари по този начин?

Мирослав Найденов: Да, кандидатствали са за пари и са вземали пари, господин Николаев. Затова ни глобиха 90 милиона. Ето ви един военен полигон, ето ви съоръженията. Военният полигон също е зачертан, ето, за подпомагане. Не разполагам с много време, има и гробища, които са зачертани, язовири включително са подадени за подпомагане.

Водещ: Добре, твърдите, че се ангажирате да направите по този конкретен случай проверка?

Мирослав Найденов: Чакам ви веднага след... просто ще вляза аз в системата заради тях и за всеки земеделски производител, който остава с впечатлението, че по някакъв начин е ощетен.

Водещ: Ще останем още малко на темата за фермерите, за да я изчерпим с един друг сигнал, който получихме. Ще го изгледаме заедно и после призовавам зрителите, които толкова не се вълнуват от проблемите на фермерите, а от това, което консумират, да останат и да ни гледат, защото ще поставим въпроса за храните, за (пак ще употребя думата) вмирисаните меса и кашкавали, които разбираме, че често влизат безконтролно.

Мирослав Найденов: Често не, но правят опити.

Водещ: Но не знаем колко общо. Но имаше заловени такива. Да отидем първо при фермерите в Родопите част от които твърдят, че са застрашени от фалити. Някои са получили санкции по програмата за субсидиране на единица площ и ни сигнализираха. Само от местната кооперация в Момчиловци, откъдето нашият зрител Стойчо Данчев ни потърси, е била наложена санкция в размер на 15 000 лева. Самият фермер също има санкция. Екип на БТВ се срещна с нашия зрител фермер, за да се запознае подробно с проблема, за който се твърди, че не е единичен частен случай. Вижте.

Репортер: Стойчо Данчев е един от по-големите фермери в област Смолян. Отглежда над 400 овце в родопското село Момчиловци. Всяка година той кандидатства за субсидия за мери и пасища с една и съща земя. Едната година получава пари за своите 800 декара, следващата не получава нищо, а за 2010 година дори му е начислена глоба.

Стойчо Данчев: Кандидатствам три последователни години с една и съща площ. Едната година ми изкараха 3% недопустимост. Тогава нямам санкция, само не получих никакви субсидии. За 2009-та аз получих субсидията в пълния размер, а сега за 2010 година фактически трябваше тази година да получа, аз не съм получил една стотинка. И не стига това, а за капак изкарват 35 до 50% недопустимост и автоматично аз подлежа на санкция в размер на 6300 лева.

Репортер: Разминаването идва след новото заснемане на земите за т.нар. слой допустимост. Излиза, че Данчев е заявил декари, за които не може да взема субсидии, като например камениста земя или площи с дървета. За санкцията си той разбира случайно.

Стойчо Данчев: По телефона. Аз още писмо нямам. Казаха ми: господине, вие даже сте санкциониран. Никой не може да разбере в тази държава кога ще получи санкция. Просто прехвърлят си топката един на друг и накрая кой е ощетен – фермерът.

Репортер: Картата за допустимост на площите, по която се определя дали дадена площ е годна или не, не е актуализирана от създаването й през 2007 година.

Стойчо Данчев: Е добре, тези чиновници, които стоят в Министерство на земеделието, какво правиха четири години, че не го актуализираха всяка година? Сега из един път трак балтията и всички фермери изгоряхме.

Репортер: За обяснение какво се случва и защо веднъж е субсидиран, веднъж не е за еднаква земя, преди повече от година Стойчо подава жалба, отговор от която още чака.

Стойчо Данчев: Заместник-министърката госпожа Светлана Боянова е разпоредила да не се дава никаква информация във връзка с тези жалби, които подадоха около 5000 фермера. Питам аз министъра – нали бяха изплатени 99,9% от субсидиите за селските райони. Колко са 5000 жалби, не са ли 5%? Значи 5% от фермерите не са получили нищо още. Другият парадокс, че един голям процент от фермерите, те се водят бенефициент, то е бройка, той примерно има да получи 3000 лева субсидия, примерно, а получава 30 лева. Обаче той се води, че му е платено.

Репортер: В положението на Стойчо от Момчиловци са и останалите 20-тина по-големи фермери в Смолянско.

Стойчо Данчев: 90% от тези ферми са санкционирани и са орязани от субсидия. Но защо се мачкат точно тези, които сме най-борбени и активни? За мен това е целенасочена национална политика за унищожение на животновъдството.

Репортер: Сега Стойчо иска само едно.

Стойчо Данчев: Искам да призова министър-председателя специално да се заеме с това земеделие, да се види хората около него – министри, заместник-министри. И не да ходи да открива и да събира лентички на нови места, а да реже ленти на ферми, които са фалирали. Да отиде да провери на място с полиция, с ДАНС какви са проблемите в животновъдството. Затриха цели ферми, дадоха луди пари по проект САПАРД. Нека се провери, това го знае всеки, знае как се правят проекти по САПАРД. Нямаше връзка, ти си никой, ти не можеш да влезеш във фонд „Земеделие”. Отдолу има охрана, говориш по телефона със служител от фонд „Земеделие”. Аз идвам чак от Смолян и там стоя на стола като наказан. Това ли е държавата?

Репортер: За „Тази сутрин” от Момчиловци Валентина Стоева.

Водещ: Може би финала да коментирате. Не можеш да влезеш, говориш по телефона до някаква охрана, не можеш да се срещнеш, стоиш на стола като наказан. Има ли проблем с общуването на гражданите?

Мирослав Найденов: Аз не знам къде не е пуснат този човек.

Водещ: В Смолян май каза, ако не бъркам.

Мирослав Найденов: В Смолян, ако е някоя административна сграда, аз ще проверя конкретния случай, но става абсолютно същото - това, което коментирах преди малко, това касае и този стопанин. И това, между другото, е неговата... тъй като вие ми казахте за Момчиловци.

Водещ: Какво, синьото е заявил, че го използва, червеното какво е?

Мирослав Найденов: Да, синьото е заявеното, червеното е допустимо. Да, то изглежда добре, но когато се погледне, ето го – гора, гора, гора.

Водещ: Тоест сега балтията, както се изрази той, заради компютъра.

Мирослав Найденов: Не заради компютъра. Заради това, че, както и той каза, през 2007 и 2008 година не е имало система и парите са давани общо-взето на юнашко доверие. Вече системата я има, тази система се контролира. И ако ние продължим да даваме, ще продължим да бъдем санкционирани и това ще...

Водещ: Защо не им дадете, о`кей, ако има някакво надписване, защо не им дадете само за тази червената линия?

Мирослав Найденов: Защото европейският регламент гласи, че когато наддекларираното е повече от 20%, се...

Водещ: Това лъжец ли, какво означава?

Мирослав Найденов: Не ща да кажа лъжец, но когато е над 20%, цялата сума се стопира. Това е европейски регламент, това не е български.

Водещ: Да, добре, може би трябва да говорите наистина повече по тази тема.

Мирослав Найденов: Да. И затова аз тези хора ги каня. В Смолян ще отида, тъй като обещал съм отдавна, така че може би до края на седмицата ще отида на място.

Водещ: Сменяме темата рязко - потребителска, по-любима за вас. Днес ще имате пресконференция, на която ще се обявят резултати, които са от лаборатории предполагам, за киселите млека и за млечните продукти ли, с „Активни потребители”?

Мирослав Найденов: Господин Николаев, това е изследване, направено от Асоциацията „Активни потребители”, тя е правена ние не знаем в кои лаборатории. Те са направили в акредитирани лаборатории, които са тайна за държавата, но изследването какво показва и ние днес заедно с тях, те ни помолиха да участваме в тази пресконференция, ще обявим резултатите.

Водещ: Горе-долу наясно ли сте какво консумираме като мляко и млечни продукти?

Мирослав Найденов: Да. Значи, от изследванията на 19 вида кисели млека и мисля, че 14 види сирена, почти всички са в стандартите, които сме наложили, което е много, много добър резултат. Да припомня, че само допреди година и половина, вие сте правили и вие, и те са правили изследвания, резултатът беше точно обратното – примерно от 20 само две влизаха в стандарта. Сега от 19, доколкото видях изследванията, почти всички влизат и отговарят на стандарта, което показва, че българинът яде все по-качествена храна.

Водещ: Изводът е, че млякото, кашкавалът и сиренето вече са качествени, от това изследване?

Мирослав Найденов: Точно така, качествени са категорично. Не е правено от държавата, не е правено от лаборатории, които ние контролираме по някакъв начин, което означава, че тези резултати са абсолютно обективни и който желае подробности, нека да заповяда в 11.30 часа.

Водещ: Тече, между другото, проверка дали 38-те деца, отровени в хотел в Китен, дали от водата или пък от храна са получили разстройства, диарии, няма да влизам в подробности. Видяхме онзи ден по БТВ как със съдействието на митничар или граничен полицай...

Мирослав Найденов: На граничен полицай.

Водещ: ...влиза месо с изтекъл срок на годност – седем тона, уловен. Колко такива микробусчета, си задаваме въпроса, са влизали в страната? В Гърция е криза, може би по-малко се пласира на пазара, изтича срокът на годност и те искат да ни го пробутат тук.

Мирослав Найденов: Първо за децата, защото много родители предполагам гледат. Във връзка съм с колегите от здравното министерство, към момента съмненията са за водата, за това, че има нерегламентиран водоизточник. От храната са взети проби, но ако беше от храна, щяха да пострадат всички, а не толкова малък брой.

Водещ: А не част от тях.

Мирослав Найденов: Аз мисля, че колеги от здравното министерство го потвърдиха. По всяка вероятност става въпрос за нерегламентиран водоизточник и те ще бъдат санкционирани от здравните власти, ако това е така. По отношение на другия голям проблем – нерегламентирания внос на меса, сирена с изтекъл срок на годност.

Водещ: Само да кажем, че има храноден на ол инклузив, четох публикации и репортажи, от три до пет лева.

Мирослав Найденов: От три до пет лева. Ами няма как да се случи с нормални храни. Точно заради това правим масирани проверки на ол инклузива, Агенцията по храните. Над 300 обекта вече са санкционирани.

Водещ: Хотели ли са това?

Мирослав Найденов: Да, хотели, ол инклузив хотели.

Водещ: Какво се оказва?

Мирослав Найденов: Това, което констатират колегите от Агенцията по храните, че храни с неустановен произход, с изтекъл срок на годност, несъхранявани при добър температурен режим - това са най-честите всъщност констатации.

Водещ: Салами и кашкавали ли е най-често, какво е това?

Мирослав Найденов: Това се предлага в ол инклузив. Знаете, че такива колбаси, те са малотрайни колбаси – възможно най-евтиното, което съществува.

Водещ: Те ги купуват на по-ниска цена откъде, от хранителен магазин?

Мирослав Найденов: За да направят 3 лева примерно храноден, представете си какво дават на хората. И тъй като България, ние искаме да избягаме от имиджа на евтина туристическа дестинация, а с подобни оферти от 3 до 5 лева ол инклузив не може да се случи.

Водещ: То може, ако е същото качество, да го направят и 10 лева, но това не променя съдържанието на храната действително?

Мирослав Найденов: Е, при 10 лева... Но това е всъщност големият проблем и тъй като между България и Гърция няма ветеринарен контрол, тъй като това е вътрешна граница и има свободно движение на стоки, въпреки това аз разпоредих и от днес на българо-гръцките пунктове ще има и ветеринарен контрол. Разбира се, той не може да обхване всичко.

Водещ:Какво ще се гледа, поне срока на годност и миризмата ли?

Мирослав Найденов: Произхода. Не, не, значи ще се гледа първо произхода, защото тези меса, които бяха хванати онзи ден, са с неустановен произход. Те не пътуват в хладилен автомобил.

Водещ: Какво е трябвало да стане с тях? Пред някакъв месокомбинат. Какво е трябвало да се произведе като продукт, имате ли представа?

Мирослав Найденов: Не знам какво са имали идея да направят, но знам, че това трябва да отиде в екарисажа, а не на нашата трапеза.

Водещ: В месокомбинат са били задържани количествата. Нещо да се смели.

Мирослав Найденов: Предполагам, че или са направили опит, или са правили опити по някакъв начин да ги преработят. Да влезе примерно в подобни колбаси, които трябва да донесат тази цена...

Водещ: Какъв е мащабът според вас? Това е едно микробусче, да речем. Колко такива минават?

Мирослав Найденов: Видяхте, че става въпрос за организиран канал, след като, доколкото разбрах, има арестуван граничен полицай; негови колеги в момента са отстранени от длъжност. Ако е на такова ниво и организирано, знаете, че има организирани канали за какво ли не. Очевидно ставаме свидетели за организирани канали за внос на храни с изтекъл срок на годност. Ясно е, че в Гърция има криза и по тази причина възможно е потреблението да е паднало и по този начин да се търси тези продукти да се реализират в България. Но те не могат да се появят в магазинната мрежа, това е важно да се каже.

Водещ: Кои не могат?

Мирослав Найденов: Подобни продукти. Защото там контролът е стриктен и... Подобни с изминал срок на годност.

Водещ: Освен, ако не залепят някой нов етикет.

Мирослав Найденов: Ако не опитат да ги преработят като суровина, или другото – да се опитат в, да кажем, някакви заведения за обществено хранене. Но нищо не може да стане без участието на собствениците. Санкциите са жестоки.

Водещ: Какви ще бъдат в този случай?

Мирослав Найденов: В този случай не знам какво ще понесе санкция този, който го е организирал, но ако го бяхме хванали това нещо в магазинна мрежа или в ресторант – 10 000 лева глоба, при втори път затваряне. И ние вече имаме доста затворени заведения, по морето особено.

Водещ: Добре, нека хората да са бдителни и да дават сигнали. Надявам се да имате ресурс и достатъчно хора по морето в момента, точно сега.

Мирослав Найденов: Командировани са, както, между другото, и други служби командироват за сезона. Агенцията по храните е съсредоточила достатъчно човешки ресурс.

Водещ: Днес ли ще дадете повече подробности за храната в детските заведения, в детските градини, новите изисквания, или по-нататък имате детайли да съобщите?

Мирослав Найденов: Работи се. Ние бяхме преди две седмици във вашето студио и обявихме заедно с организации на родители, че се работи в момента по наредбата, която да регламентира състава, дебело подчертавам, състава на храните, които ще участват в менюто на нашите деца. Дали сме си срок до края на месеца вариантът да е готов, за да може през следващия месец да се обсъди и евентуално да се приеме, да влезе в сила от новата учебна година. Така че предстои това да бъде казано. Иначе днес ще бъдат дадени данни наистина за това каква храна и това, че ядем все по-качествена храна.

Водещ: Затрупал съм се със страшно много листи. Търся една информация, свързана с Дебелец. Знаете, че вчера там се изля отровен химикал. Хората са притеснени, че огромна част от продукцията да речем на пазара във Велико Търново и другите по-големи градове около Дебелец, са именно с произход от района, който евентуално е замърсен. Имате ли някакви данни опасно ли е в момента, да се въздържат ли от покупка хората, да речем? Велико Търново е достатъчно голям град, за да предупредим, ако има тревога, да не е отишло нещо към реката?

Мирослав Найденов: Нека да бъдат спокойни. Още веднага след инцидента съм разпоредил на директора на Областната дирекция по земеделие и директора на Агенцията по храните да отидат на място. Няма земеделски площи, които да са поразени от вчерашния инцидент. А както чухме и снощи във вашите новини, инцидентът е приключил, безопасна е ситуацията, така че нека да бъдат спокойни. А вчера приключи, само това може би, тай като ни гледат доста зеленчукопроизводители, вчера приключи срокът за подаване на заявленията за компенсации във връзка с истерията от ешерихия коли. Подадени са 156 заявления за около 5 милиона лева, ще бъдат изпратени в Брюксел и тези хора ще си получат през следващите месеци тези компенсации.

Водещ: Добре, 8,40 е. Много говорихме, да не ви направи нещо сега Симеон Дянков?

Мирослав Найденов: Ами надявам се, че няма да има последствия. Надявам се всъщност, че сме били полезни за вашите зрители.

Водещ: Добре, аз също. Благодаря ви. Мирослав Найденов.

Сподели в: