Върни се горе

Целта е да се създаде нормативна уредба, която да стимулира обединението на земеделския бранш, твърди земеделският министър

 - Министър Тахов, какво трябва да четем между редовете във визията, представена от агрокомисаря Хансен?

Визията е създадена така, че всеки заинтересован да открие своето място в нея. Когато казвам „всеки“, имам предвид браншовите организации, които представляват земеделския сектор, защото именно те носят представителност.

Обединението е от ключово значение. Искам този път визията да бъде разглеждана реципрочно – земеделските производители да осъзнаят своите проблеми, да разпознаят перспективите и чрез диалог с мен и моя екип да ни възложат задачата да защитаваме техните интереси. Нашата роля като изпълнителна власт е да бъдем гласа на обединения земеделски бранш в България.

 - Министър Тахов, но браншът в момента не е обединен. Защо се стигна дотук? Имаме две аграрни камари, например.

Факт е, че браншът не е обединен. Колкото по-разединен е той, толкова по-слаб става и толкова по-неизгодни са позициите му при защитата на неговите интереси. Това пречи на диалога с търговци, вериги, институции и държавната власт – много проблеми остават нечути.

Смятам, че сме достигнали критичен момент, в който всеки трябва да осъзнае, че единството е необходимо. Готов съм да бъда медиатор в тези разговори.

Освен това, ще започнем работа по законопроекти за кооперативи, обединения и браншови организации. Целта е да се създаде нормативна уредба, която да стимулира обединението.

- Заложени са 1,4 милиарда лева за напояване през следващите четири години. Има ли риск тези средства да не бъдат усвоени? За какво точно ще бъдат използвани?

Още от встъпването ми в длъжност заявих, че напояването е приоритет. Няма как да имаме конкурентоспособно земеделие без ефективни напоителни системи.

Използваме максимално европейските финансови механизми. В момента завършваме реконструкцията на 24 канала, като 12 вече са в експлоатация. Очакваме този процес да доведе до намаляване на загубите на вода и разширяване на напояваните площи.

Наскоро отворихме нова програма за 100 милиона евро, която ще позволи модернизация на още 47 канала. Това ще увеличи напояваните площи с над 500 000 декара.

Нашата амбиция е по-голяма – анализите показват, че ако успеем да инвестираме планираните 1,4 милиарда лева, ще разширим напояваните площи с около 3 милиона декара.

Тези средства ще бъдат вложени в капитала на „Напоителни системи“, за да се гарантира дългосрочното им използване. По този начин, независимо кой ще бъде министър в бъдеще, този проект няма да може да бъде спрян.

 - Геополитиката се променя бързо. Урсула фон дер Лайен обяви план за 800 милиарда евро за превъоръжаване на Европа. Ще останат ли средства за земеделие?

Винаги съм защитавал позицията, че в новата финансова рамка на ЕС земеделието трябва да запази своя отделен и достатъчен бюджет. Той трябва да гарантира както доходите на земеделските производители, така и развитието на селските райони. Не знам как точно ще бъде структурирано финансирането, но ще отстоявам позицията, че бюджетът за земеделие не бива да бъде намаляван.

 - Съгласиха ли се фермерите да заделят 1-2% от субсидиите си за взаимоспомагателен фонд?

Все още не сме поставили въпроса официално. За да стигнем до този етап, трябва да разработим стабилна нормативна рамка.

В неформални разговори със земеделски организации има категорична подкрепа за такъв подход. Това ще бъде част от следващата кампания.

Ние предприехме смела стъпка – досега всички министри са отлагали този механизъм чрез дерогация. Решихме тази година да не го отлагаме, а да го разработим и въведем в действие.

Цялото интервю вижте тук: https://agro.bg/interviuta/institutsii/georgi-tahov-ako-uspeem-da-investirame-planiranite-14-mlrd-leva-shte-razshirim-napoyavanite-ploshti-s-okolo-3-mln-dekara/ 

Сподели в: