Върни се горе

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев взе участие в пресконференцията по повод представянето на постигнатите резултати от проект „ПлантаСИСТ“ (2015–2025 г.) и отбелязването на 10 години от създаването на Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ), в Пловдив. Той подчерта значението на сътрудничеството между наука, иновации и икономика. „ЦРСББ е ярък пример как българската наука не само следва световните тенденции, но и ги създава. Във време на климатични промени и необходимост от устойчиво земеделие Вие давате решения с глобален потенциал“, посочи той.

Заместник-министър Янчев заяви още, че Министерството ще продължи да насърчава иновациите в аграрния сектор чрез конкретни мерки. Той обяви, че през есента ще бъде отворена нова интервенция – „Подкрепа за оперативни групи“ – с бюджет от 30 млн. евро в рамките на Европейското партньорство за иновации, насочена към засилване на връзката между наука и практика. „Нашата цел е изграждане на стабилна иновационна екосистема в земеделието, привличане и задържане на млади учени в България и повишаване на конкурентоспособността на страната ни“, допълни Янчев. По думите му, за Министерството на земеделието и храните  е важно съществуването на този Център от гледна точка на всички предизвикателства, които срещат нашите земеделски  производители. „Ние като екип ясно разбираме прогресивното място на науката, защото тя е тясно свързана с бизнеса. Трябва да се развиват всички компоненти в земеделието във взаимовръзка, на база на науката, която е двигател за утвърждаването на устойчиви селскостопански практики“, подчерта заместник-министърът.

Проект „ПлантаСИСТ“ е сред първите 10 проекта, финансирани по инструмента „Teaming“ на програма „Хоризонт 2020“. Със съвместно европейско и национално финансиране, в размер на 30 млн. евро, е изграден и оборудван научният комплекс на Центъра върху терен предоставен от Община Пловдив. През последните десет години ЦРСББ реализира над 400 научни публикации, участва в над 30 национални и международни проекта и развива успешно партньорства със стотици институти и компании от цял свят. Сред постиженията са създаването на нови сортове зеленчукови култури, иновативни биостимуланти и откриването на растителни молекули с потенциал за здравословно дълголетие. Научният комплекс вече има акредитация за обучение на докторанти и привлича млади учени от България и чужбина.

На събитието присъстваха и Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, изпълнителният директор на ИА „Програма за образование” Иван Попов.

Сподели в: