Върни се горе

От днес, 15 май 2020 г., стартира приемът на заявления по мярка „Събиране на реколтата на зелено“, като част от мерките за подпомагане в лозаро-винарския сектор. Той стана възможен след обнародване в днешния брой на Държавен вестник на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г.

Гроздопроизводителите, които желаят да се възползват от мярката могат да подават заявления в Изпълнителната агенция по лозата и виното до 5 юни. След това на тези, на които е издадено удостоверение, могат да подават в ДФ „Земеделие“ заявление за предоставяне на финансово подпомагане в периода 15-19 юни 2020 г.

„Събиране на реколтата на зелено“ е кризисна мярка, която представлява пълното отстраняване на гроздовете, докато са все още зелени, така че добивът от заявената площ да се сведе до нула. Подпомагането по тази мярка ще компенсира българските гроздопроизводители, изпаднали в ситуация да не могат да пласират своята продукция поради ниско търсене на винено грозде за суровина. Мярката е част от пакета кризисни мерки, които Европейската комисия одобри за прилагане в държавите членки в условията на пандемията от COVID-19 и затруднените икономически процеси в глобален мащаб.

Първоначалният бюджет, с който мярката ще бъде отворена е 1 000 000 лв. В случай на недостиг, бюджетът ще бъде увеличен така, че да удовлетвори всички гроздопроизводители, одобрени от ДФЗ.

Министерството на земеделието, храните и горите подготвя и допълнителните  кризисни мерки „Дестилация на вино в случай на криза“ и „Помощ за съхраняване на вино при кризи“ за подпомагане в лозаро-винарския сектор, които да отговорят на нуждите на засегнатите от пандемията представители на сектора и които ще се предоставят на винарски предприятия, организации на производители на вино, асоциации на двaма или повече производители и дестилерии. По мярка „Дестилация на вино в случай на криза“ алкохолът от дестилацията трябва да се използва за промишлени, дезинфекционни, фармацевтични или енергийни цели. Допустимите за подпомагане са само разходите за транспорт на виното до дестилерии и за дестилация на това вино. По мярка „Помощ за съхраняване на вино при кризи“ подпомагането е за временно съхранение на определени количества вино с цел оттеглянето му от пазара, което ще позволи постепенно да се възстанови неговата икономическата жизнеспособност.

Мярка „Събиране на реколтата на зелено“, както и другите мерки, са разрешени за прилагане в сектора през 2020 г.,в резултат на отправено от България искане към ЕК за предприемане на действия по обезпечаване на най-засегнатите икономически единици. Искането беше подкрепено и от други държави-членки. Мерките ще осигурят на сектора сравнителна стабилност и жизнеспособност, въпреки необичайната кризисна ситуация, предизвикана от COVID-19.

Сподели в: