„Над 2,5 млрд. лева са изплатените средства в сектор „Земеделие“ през 2018 г.“ Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов на пресконференция, на която бяха представени резултатите от работата на ведомството през годината. 1,521 млрд. от сумата са директните плащания, обвързаното производство, зелените плащания и други. Само вчера вечерта бяха изплатени 634 млн. лв. по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП).
„Общо 305 млн. лв. са всички преходни национални помощи. Водещите са в тютюнопроизводството и в животновъдството. Беше отпуснат и dе minimis – там, където съответните сектори имат своята пазарна нужда и необходимост да бъдат подпомогнати допълнително", каза Румен Порожанов.
Той припомни, че през тази година има две одобрени държавни помощи в сектора – за малки мандри и за Global G.A.P. - сертификат, който производителите на плодове и зеленчуци трябва да притежават, за да могат да реализират продукция в големите търговски вериги. Министърът съобщи още, че в момента заедно с производителите на плодове се работи и върху възможностите за помощи за малки камери за бързо замразяване, сушилни и други съоръжения, с които да се подпомогне процесът по запазване на плода веднага след беритба.
Сред важните законодателни инициативи през 2018 г., които минаха при широк обществен интерес, са промените в законите, свързани с поземлената собственост, арендата и ползването на земя. Един от акцентите е ограничаването на продължителността на договорите за ползване, каза министър Порожанов.
Много промени бяха направени и по отношение на биологичното производство с цел да се въведат допълнителни изисквания и към преработватели и търговци, и към контролиращи. Така контролът ще бъде по-ефективен и качествен и ще гарантираме повече прозрачност по веригата, което е важно за потребителя, увери зам.-министърът на земеделието Вергиния Кръстева. Тя посочи, че се предвижда да има информационна система от база данни за биопроизводството с цел по-добро проследяване.
"На сайта на министерството днес е качена индикативната програма за приемите през 2019 г. по Програмата за развитие на селските райони. Ще бъдат отворени 9 мерки с бюджет от 141 млн. евро“, съобщи зам.-министър д-р Лозана Василева. Подмярката за иновации 16. 1 ще бъде отворена в началото на следващата година. През 2019 г. предстои стартирането на подмерките 6.3 - насочена към малките земеделски стопанства, 7.3 за създаване на широколентова инфраструктура в малките населени места, 7.6 за дейности по възстановяването на сгради с религиозно и културно значение, както и подмярка 1.1 за получаване на професионално обучение.
Към настоящия момент 1,6 млрд. евро или 56% от бюджета на ПРСР за целия период е договорен, като по отворените приеми за 2018 г. бюджетът е над 662 млн. лв., каза още зам.-министър Лозана Василева.