Върни се горе

Общо 230 са селските общини, които са се възползвали от възможностите, които предоставя Програмата за развитие на селските райони през двата програмни периода 2007-2013 г. и 2014-2020 г. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на форум на Националното сдружение на общините в Република България.

209 общини са получили европейски и национални средства през първия период на програмата 2007-2013 г., като са им изплатени над 1 млрд. евро. Това са 33% от целия бюджет на Програмата за този период. Министърът посочи, че  със средствата са изградени 2431 километра улици и 2056 километра ВиК инфраструкстура, а 2 460 000 души е населението в селските райони, което се е възползвало от тези услуги в първия период. Това е 90% от населението на общините, определени като селски и допустими за подпомагане по програмата.

162 са общините - бенефициенти със сключени договори през настоящия период 2014-2020, като договорените средства са 654 млн. евро. Разплатени в момента са над 150 млн. евро, което представлява 15% от всички разплатени средства, съобщи още министърът. Тя уточни, че настоящата програма е договорена на 73% и са разплатени около 40% от средствата. Изградени към момента през втория програмен период по Програмата са 719 км пътища и 1108 км ВиК инфраструктура, построени и реновирани са общо над 250 училища, детски градини и друга социална инфраструктура. Населението, което се е възползвало от подобрените условия на живот през втория програмен период, е 1 600 000 души или 61% от населението в селските райони.

Министърът информира и че има значително наваксване в темпа на обработка на процедурите по договаряне по подхода Лидер – ВОМР за настоящия програмен период. До края на годината ще бъдат обработени входираните процедури, като са планирани и 35 за януари 2020 г., като до края на месец януари се надяваме да приключим със забавянето. Приключва работата и по мярка 6.4 за неземеделски дейности, като уточни, че и тук забавянето в обработката на проектите в значителна степен е компенсирано. В края на месец януари 2020 г. се очаква да бъдат обработени и проектните предложения по мярка 8.6 за бенефициенти в дървопреработвателната промишленост, обясни Десислава Танева.

Министър Танева благодари на НСОРБ за ползотворното партньорство за прилагане политиките за развитие на селските райони. Относно заболяването Африканска чума по свинете, което засегна и България, земеделският министър информира, че се подготвя стратегически план 2020. Пикът на заболяването започва след около 8 месеца и ние следва всички пропуски, които установихме този сезон, да сме готови да ги преодолеем през следващия. Тя информира, че по време на всеки ловен уикенд, се отстрелват по 2300-2500 диви свине и от 2 до 8 проби показват наличие на заболяването. Положителни проби излизат вече в цялата страна, включително в Източна България. В този контекст тя припомни подготвените промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност, по които заинтересована страна е и сдружението на общините и се очаква разбиране за важността на превенцията.

Сподели в: