Водещ: Зърнопроизводителите вече са в София заедно с машините си, а земеделският министър Мирослав Найденов е в студиото на „Здравей, България”. Добро утро.
Мирослав Найденов: Добро утро.
Водещ: Вашият министерски пост колко струва?
Мирослав Найденов: Не знам, няма, още не са ги оценили.
Водещ: Струва ли 230 млн. лв.?
Мирослав Найденов: Имайки предвид исканията на зърнопроизводителите, може би толкова струва, т.е. последните им искания. Но сериозно на въпроса – важно е колко струва на обществото и е важно какво би струвало на обществото, ако ние се подадем на този натиск, защото това е определен натиск в момента. Ясно е, че ако сметката се плаща от цялото общество, нещата са много по-различни.
Водещ: Ето, те вече казаха – не искаме пари, разбрахме, че няма пари, искаме оставката на министър Найденов. Не знам, но сделката може би изглежда изгодна – не 230 млн., а един министър да си отиде.
Мирослав Найденов: Е, те искат оставката и на други министри, ако ги питате, нали, може да поискат след около няколко часа, когато започва тяхното шествието, оставката и на цялото правителство. Но ние живеем в реална демокрация, това са нормални неща. Ако позволите ще започна с това, всъщност какво се случва в момента, тъй като от снощи сме свидетели по други телевизии за представяне на нещата като нещо изключително, едва ли не като че ли са дошли марсианци или някакви хуни. В момента в центъра на София има 170 машини. Нормално е това. В много европейски столици това се случва.
Водещ: И с тракторите и комбайните ли влизат по паветата?
Мирослав Найденов: Влизат, разбира се. Има искания, земеделските производителите са едни от най-активните, говоря за целия ЕС, те са и бенефициенти на най-големите помощи. Аз съм го казвал и друг път във вашето студио, че 40% от бюджета на ЕС отива за подпомагане на земеделието. В този смисъл, когато се разпределят много ...
Водещ: Този процент беше и по-голям.
Мирослав Найденов: Да, ние коментирахме с вас, че беше над 50%, постепенно се намали и в момента е около 40%. Вижте, реформата в самата обща селскостопанска политика, предложенията са до 2020 г. - т.е. от 2014 г. до 2020 г. в следващия програмен период средствата да намалеят до 33%.
Водещ: Да. Помните протеста миналата седмица пред парламента – протестът срещу увеличаването на пенсионната възраст.
Мирослав Найденов: Да.
Водещ: След този протест, буквално на следващия ден беше взето решение пенсионната възраст да не се увеличи с една година от 1 януари, а постепенно. Сега, след като влязоха зърнопроизводителите с машините в центъра на София, готови ли сте на отстъпки и какви?
Мирослав Найденов: Диалогът с тях не е прекъсван. Ние наистина извървяхме целия път от проектобюджета през внасянето на бюджета в Министерски съвет, в Комисията по бюджет и финанси, първо четене, второ четене. Те знаят много добре, че това са максималните възможности. Нека да го кажа така – всички искаме повече. И нас двамата, ако ни питате, и ние искаме по-големи заплати. Но това са реалните възможности на бюджета в момента. И понеже се коментира за тази прословута финансова рамка, нека да кажа нещо друго. Тя затова е записана финансова рамка и в преамбюла на тази финансова рамка много ясно е разписано – при възможност за осигуряване на тази рамка в проектобюджета. Т.е. няма възможност за 100%. Когато нямаше възможност за 100%, ние решихме справедливо да разпределим това, което имаме.
Водещ: Само, че всички искаме повече и аз, и вие, по-висока заплата, но тук хората твърдят, че получават по-ниска субсидия. Аз ви чух да казвате, че с държавната субсидия и европейските пари те получават повече, отколкото е било миналата година, но впоследствие се оказа, че май не е било съвсем така. Зърнопроизводителите повече или по-малко ще получат?
Мирослав Найденов: Някои получават повече. Нека да го обясня. Много станаха цифрите. Ще го кажа така. Първо, колко влизат, тъй като в момента, поне в началото имаха претенциите, че защитават целия сектор, а не само зърнопроизводството. И наистина декларацията беше подписана от 6 организации.
Водещ: Точно така.
Мирослав Найденов: В целия сектор тази година, т.е. в бюджета за 2012 г., ще влязат с около 200 млн. повече, говоря за тотална сума. От 1,066 млн. в бюджета за 2011 г. до 1,260 млн. в бюджета за 2012 г. Т.е. 200 млн. повече тотално. Кои получават повече и кои получават по-малко, тъй като това наистина е функция на сборни цифри? Искам да кажа следното, единствените, които ще получат по-малко като сума това са зърнопроизводителите.
Водещ: Тези, които протестират сега?
Мирослав Найденов: Да, тези, които протестират. Те ще получат и да обясня какво ще получат, тъй като в последните 2 години и поради добрата реколта най-вече, това е Божа работа, и поради структурирането на бюджета, и въобще поради начина на подпомагане на този сектор, този сектор се стабилизира, успяха да реализират наистина и добри печалби, и да могат да прогнозират едно развитие напред. За смета на това, обаче други сектори, сектори включително свързани с нашата потребителска кошница, като животновъдство, зеленчукопроизводството, картофопроизводството реализираха загуби. И когато трябваше ние да разпределим това нещо, което като цяло е повече от миналогодишното, ние насочихме в тази тежка криза повече средства към свиневъди, птицевъди, говедовъди, зеленчукопроизводители, картофопроизводители и малко по-малко към този сектор, защото смятахме, че той наистина е най-стабилният сектор в земеделието и той може да понесе.
Водещ: Обаче твърдят, че сте ги излъгали – това е.
Мирослав Найденов: Понеже говорим за документи. Има два вида документи. Нека да оставим документите да говорят или както казват – когато цифрите говорят и боговете мълчат.
Водещ: Те казват – ето на документа има подписа на министър-председателя, на финансовия министър, на ...
Мирослав Найденов: Важно е какво има преди подписа. Ако има изречение в преамбюла, което е много ясно и точно, между другото, вие коментирахте с мен, че това го е показал моят заместник, за това не го донесох във вашето студио.
Водещ: Показа го, разбира се.
Мирослав Найденов: Там пише много ясно – при възможност за отразяване на тази рамка в бюджета. В европейския регламент, преди мен при вас беше евродепутат, която го потвърди, в европейския регламент за директните плащания пише същото.
Водещ: Само че, разбирате ли съмнението какво е – при възможност преди избори, а след изборите няма възможност. И тези зърнопроизводители, които бяха тук, забравих името на двете жени от асоциацията, казаха – те ни използваха за изборите, използваха ни.
Мирослав Найденов: Нали искате сериозно да говорим и да ви отговоря с аргументи?
Водещ: Да, разбира се.
Мирослав Найденов: Работата по тази финансова рамка започна още от март месец. Т.е. шест месеци преди тя да бъде финализирана. Ние сме работили по нея. Аз ви показах, над 240 страници има документи на Института по аграрна икономика и на други икономически структури, които показват къде и по какъв начин, и колко трябва да отиде като субсидиране. Финализирахме рамката един месец преди изборите.
Водещ: Това е съвпадение?
Мирослав Найденов: И тогава всъщност в първоначалния вариант самите зърнопроизводители отказаха да я подпишат.
Водещ: Добре, предлагам ви да видим сега какво искат за пореден път хората. Вие вероятно много пъти сте ги чували. Включваме репортерката ни, която е при протестиращите зърнопроизводители.
Репортер: Представям ви веднага моите събеседници. Това са Ангел Вукодинов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и Цветан Филев – председател Асоциацията на тютюнопроизводителите. Г-н Вукодинов, първо към вас. Къде са протестиращите? Тук виждаме само трактори.
Ангел Вукодинов: Добро утро и на вас, и на вашите зрители. Протестиращите се настаняваха до късно, до около 02.00 ч. след полунощ. Макар и не големи, полицията ни създаде проблеми. Много бавно течеше процесът.
Репортер: Какви проблеми ви създаде полицията?
Ангел Вукодинов: Основно на входа на София отново се правеха проверки за алкохол и документи при положение, че на изходните пунктове от всички областни центрове такива проверки бяха вече правени. Беше безсмислено. Пропускаха се на групи по 30 машини, което създаде доста разтакаване във времето. Както и да е, вие виждате, че машините са тук.
Репортер: Протестиращите спят в момента, така ли?
Ангел Вукодинов: Протестиращите, които са по-близо, се прибраха и ще се върнат до обяд, някои са по роднини, други са наели места за спане. Всеки сам си е решил проблема там, където е счел за най-удобно.
Репортер: И сега да уточним за какво сте тук днес. Искате парите, подписани във финансовата рамка, или искате оставки вече?
Ангел Вукодинов: Днес сме отново тук, за да защитим едно нещо. Да защитим това, че в нашия бранш и въобще в страната ни трябва да има ред, правила, предвидимост, устойчивост. Не случайно с настоящата политическа партия, която управлява, още преди сформирането на правителство, имахме широка среща всички браншови организации. Ние тогава представихме три вида проблеми – належащи, средносрочни и дългосрочни.
Репортер: Нека по-конкретно да говорим и да зададем конкретни въпроси към министър Найденов.
Ангел Вукодинов: На тази база започнаха да текат регулярни контакти. Признавам и не можем да отречем, че контактите ни с Министерство на земеделието и храните за изминалите две години и половина са регулярни, работни групи, проектопредложения по отношение на изменения на редица закони.
Водещ: Искам и аз да попитам, в такъв случай какво искат тези хора днес, които протестират пред „Александър Невски” – 230 млн. или вече въпросът е на чест, както чух да казват преди 1-2 дни – искат оставка на Мирослав Найденов? Кое от двете искате?
Ангел Вукодинов: Ние искахме изпълнение на всички подписани споразумения в пет поредни документа. В това число искахме и изпълнение на финансовата рамка, защото за пръв път, наистина, министър Найденов правилно каза, че ние работихме повече от 6 месеца по тази финансова рамка, за пръв път 14 организации от различни подсектора се събраха и, забележете, на предложение, направено от Министерство на финансите и на Министерство на земеделието и храните, ние се консолидирахме около 500 млн. подпомагане за целия сектор.
Водещ: Значи ли това, че искате пари, а не оставка?
Ангел Вукодинов: Нека да си довърша мисълта си. Защо не подписахме в първия момент рамката? Казахме и тогава, и винаги – ние не я подписахме, защото не беше предвидена никаква компенсация за връщане на безакцизно гориво, което не е практика само в България, сравнено с останалите 26 страни-членки на ЕС. Рамката трябваше да бъде подписана по предното споразумение на 22 април. Поради това, че не се подписа навреме, се наложи да се подпише чак в края на месец септември. Ние искаме правила. След като вече не може да се компенсира липсата на тези 230 млн. лв. в бюджета, ние разбираме, че процедурите са отминали, всички, които си положиха подписите, трябва отговорно да си понесат своята съдба.
Репортер: Което оставка ли означава?
Ангел Вукодинов: До момента ние не сме си оттеглило искането за двете оставки. Така че искаме оставки и акциза, за който казаха, че на 29, на срещата в Министерски съвет, ще видят нотификацията от ЕС, на другия ден на 30. Днес е 6 декември, а ние такава нотификация не сме видели.
Водещ: Разбирам от това, което казвате, че ако примерно след края на интервюто министър Найденов каже – ще намерим начин да осигурим тези 230 млн. лв. – вие вече няма да му искате оставката, така ли?
Ангел Вукодинов: Ако намерят начин да се изпълняват всички подписани споразумения, ние няма да искаме оставки. Иначе премиерът е този, който трябва да прецени кой министър къде е сгрешил и дали ще приеме една, две или повече, или по-малко оставки.
Водещ: Продължавате ли да твърдите, че ви използваха предизборно и ако продължавате да го твърдите, обяснете ми как ви използваха? Например, вие гласувахте ли за ГЕРБ, след като подписахте това хубаво споразумение за вас преди изборите?
Ангел Вукодинов: Лично аз не е важно за кой съм гласувал, но е явно, че половината от гласоподавателите са гласували за ГЕРБ в това число и наши членове, наши колеги, наши симпатизанти. Това не е проблемът. Ние наистина осигурихме комфорт на ГЕРБ при положение, че в последните две години и половина имахме един, единствен протест и диалогът вървеше. Същността на въпроса отново трябва да го върнем към това, че ние само за последната седмица бяхме отново два пъти излъгани. Това е факт за всички. Наистина, много се говори по нас и много трудно се борим с PR на държавната машина, тя е огромна. Но за съжаление, аз си мисля, че по многото зъбни колела има счупени зъби и тракат силно. И хората, които искат да видят реалностите, които искат да видят гражданско общество, които искат демокрация – виждат кой е прав.
Водещ: Момент, нека ви отговори министър Найденов.
Мирослав Найденов: Аз наистина благодаря на г-н Вукодинов, чепотвърди това, което ви казах и аз, и преди ефир, и по време на ефир. Диалогът не е преставал. На базата на този диалог, този сектор през последните две години се стабилизира и е основата, стълбът на българското земеделие.
Водещ: Но той потвърди това, което аз ви попитах, те твърдят, че сте ги излъгали.
Мирослав Найденов: Не, не сме ги излъгали. Те знаят много добре колко трудно ние стигнахме до параметрите на тази финансова рамка с условието и уговорката, през цялото време, между другото, тъй като на тези разговори присъстваше и министър Дянков, той през цялото време им повтаряше едно и също – ние подписваме това, но това не е практика преди гласуването на бюджета.
Водещ: Обаче няма гласуване по бюджета.
Мирослав Найденов: Точно това им каза. За да бъдем честни, той им каза – няма бюджет, не може преди бюджета да разпишем средства - и най-важното – за това вкарахме текста „при възможност за отразяване на тази рамка в бюджета”.
Водещ: Нека се върнем към тях, за да ги попитам. Прощавайте, тази част от текста не я ли чухте, не чухте ли това, което ви каза тогава министър Дянков, че е при възможност, че не се подписват споразумения без да е ясен бюджетът за следващата година?
Ангел Вукодинов: Тези средства са за 31 млн. дка българските и за 35 млн. дка – европейските средства. Така че те не са единствено за зърнопроизводителите. Те са за всички земеделски производители.
Мирослав Найденов: Добре, нека поставим въпроса така. Бюджетът се гласува в Народното събрание, преди това има процедура, смятате ли, че аз и министър Дянков имаме правомощията да изземем действията на парламента, т.е. ние да подпишем нещо преди да бъде приет бюджет? Ами защо има парламент тогава - значи може да си подписва правителството какъвто си иска бюджет? За това ние правим рамка. В ЕС също има рамка, но всяка година Европейският парламента гласува неговия бюджет и на базата на това има корекции. Това е нормална практика.
Водещ: Въпросът е - това, така написано в това споразумение, е както в онези договори, в които с малки буквички най-отдолу са написани неприятните условия?
Мирослав Найденов: Вие го видяхте във вашето студио.
Водещ: Видях го, разбира се.
Мирослав Найденов: Не са с малки букви написани и най-важното, с това започваме, ако беше някъде отдолу, ако беше с по-дребен шрифт, ако беше да не се види, ако не се беше казало по време на преговорите ...
Водещ: Защо тогава те се чувстват подведени, не ми изглеждат глупави хора, че да не са го разбрали?
Мирослав Найденов: Напротив, не са глупави, те са хора, които си защитават интересите. Аз се възхищавам от начина, по който те защитават своите интереси. Това е работата, особено на г-н Вукодинов, той е председател на тази асоциация.
Водещ: Само да отидем пак там, за да чуем и тютюнопроизводителите и след това ще продължим тук разговора.
Мирослав Найденов: Това щях да кажа, че освен зърнопроизводителите, има и други, и трябва да ги чуем.
Репортер: Г-н Вукодинов коментираше през цялото време министъра. Кажете сега?
Ангел Вукодинов: Аз това казах, че нека да говорим и ние. Вие ни поставихте въпроса за вчерашните оттегляния или подкрепа на част от браншови организации. Нека само да коментирам, съвсем кратък ще бъда. От всички организации, които са се подписали под финансовата рамка, вчера подписалите организации са само две. И случайно или не, ние дадохме интервю с част от нашите членове пред Министерство на земеделието и храните, и видяхме, че тези хора, излизаха от Министерството на земеделието и храните. Г-н министърът да отговори – тази декларация, която вчера беше разпространена, беше ли подписана в министерството или на друго място. И последният ми въпрос към г-н министъра е следният – защо две години и половина, откакто ние преговаряме и първото ни искане беше закон за браншовите организации, за да се легитимира кой, кой е в сектора – защо нямаме такъв закон и до днес?
Репортер: Нека да попитам г-н Цветан Филев – председател на Асоциацията на тютюнопроизводителите - вие разграничавате ли се вече от протеста на зърнопроизводителите или го подкрепяте?
Цветан Филев: Добро утро и от мен на зрителите на Нова телевизия, добро утро, г-н министър, добро утро, г-н водещ. Ние се разграничаваме по отношение, ние сме си праволинейни в действията от началото на протеста и до този момент, но се разграничаваме по отношение на новата, което се е появило, искане на оставки – само в този аспект. За нас искането и подаването на оставка не стои на дневен ред. За нас подаването на оставка е бягане от отговорност и напротив, ние ...
Водещ: Стана някакъв проблем с връзката.
Мирослав Найденов: Аз ще отговоря на двата въпроса. На първия започна да отговаря г-н Филев. Това, че някои от организациите се оттеглят не е дирижирано от министерството, той го заяви току-що. Оттеглят се, защото има политически искания. Исканията за оставки вече са политически. По отношение на въпроса за браншовите организации – преди повече от година аз, като министър, съм внесъл Закона за браншовите организации в Народното събрание. Само да кажа, че в сектор „Земеделие” има над 50 браншови организации. Те трябва да намерят консенсус, ако ние го наложим това ...
Водещ: Преди да се прехвърлим отново за съвсем малко там, искам да ви попитам – можете ли да ми кажете 2-3 имена на тези, които прибират лъвския пай в зърнопроизводството?
Мирослав Найденов: Нямам право да ви кажа публично, защото това все пак е изнасяне на лични данни и съгласно закона за информацията ...
Водещ: Не, аз не искам ЕГН, само имена.
Мирослав Найденов: Мога да потвърдя, че има шепа хора, броят се на пръстите на двете ръце, които получават милиони, някои от тях десетки милиони. И те същите в момента, предполагам, че не са с машините на протеста, ако въобще са се качвали на машини.
Водещ: Това щях да ви питам, те там ли са, на протеста, техните машини там ли са?
Мирослав Найденов: Не знам дали техните машини са там, но това не са същите хора, тъй като се правят спекулации. Тези с десетките милиони, предполагам, че стоят някъде на топло, защото вече е студено. Точно това казах и на г-н Вукодинов, нека да знаят, че когато казват, че защитават интереса на всички, те включват и тази шепа във всички.
Водещ: Г-н министър, тази информация, кои са шепата хора, ще излезе, знаете, рано или късно.
Мирослав Найденов: Тя излезе в някои от медиите.
Водещ: Можете ли да се подпишете, че тези хора, тази шепа хора не са сред спонсорите на ГЕРБ за изборите?
Мирослав Найденов: Аз не мога да коментирам кой, какво е спонсорирал, но при всички случаи смятате ли, че спонсор на ГЕРБ ще организира протестни действия срещу ГЕРБ? Няма логика.
Водещ: Твърдят, че са излъгани. Излъганите хора организират протести.
Мирослав Найденов: Тези специално с големите помощи или големите суми, които получават, те са ги получавали поради конюнктурата на подпомагането години наред преди да дойде ГЕРБ. Едва ли са излъгани. Те много добре знаят за какво става дума.
Водещ: Да се върнем на „Александър Невски”.
Репортер: Финални думи, г-н Вукадинов, как ще продължи протестът и утре ще продължили?
Ангел Вукодинов: Ще благодаря на г-н министъра, че той каза много ясно, че ние не сме хората, които се тиражират в жълтите булевардни вестници. Ние сме реалните производители, които се грижим за хляба на народа, за брутния продукт, така че ако има много големи зърнопроизводители или земеделски производители, това е проблем на прехода, на последните 20 години. И вината за това не е в нас, в земеделските производители, а тази вина е във всички политически условия на прехода 20 години. Именно политиците трябваше да регулират този преход. Ние самите сме предложили и на г-н Дянков, и на г-н Найденов да има ограничения както в националните доплащания, така и сега в новата ОСП, която се дебатира, ние по принцип сме съгласни за някаква горна граница, която трябва добре да бъде обоснована, за да може да има ефективно производство. Протестите продължават и днес, и утре тук в София от 12.00 ч. до 17.00 ч. От 12.00 ч. до около към 13.00 ч. ще има митинг на „Александър Невски”. После ще има шествие от Министерски съвет. Отново ще има митинг до Министерски съвет. Връщаме се отново на „Александър Невски” за заключителен митинг и около 17.00 ч. трябва да приключим. Утре това нещо ще се повтори. Имаме разрешение до 8 декември. Виждаме, че на 8 декември има международно мероприятие. Ние ще спазим реда, както винаги, и на 8 декември няма да провеждаме никакви митинги и шествие.
Репортер: Много ви благодаря. Това е от нас.
Водещ: Г-н министър, вие гледахте ли Симеон Дянков при Цветанка Ризова в неделя?
Мирослав Найденов: Гледах го, да.
Водещ: Каза, че вашата политика е неправилна, както преди време на Александър Цветков, който спря да бъде министър на транспорта и на Тотю Младенов, който се поправи, а сега каза, че и вашата политика е неправилна. Има ли някакъв конфликт помежду ви?
Мирослав Найденов: Всеки може да каже каквото си иска. За мен е важно какво казва премиерът. За мен са важни и другите данни. Сектор „Земеделие” е единственият сектор, който в условията на криза печели ръст. Сектор „Земеделие” е единственият, в който външнотърговското салдо се е увеличило не в проценти, а в пъти – три пъти е увеличено миналата година спрямо по-миналата година. Сектор „Земеделие” е отбелязан в доклад на Европейската сметна палата като секторът с най-висок ръст при усвояване на европейските средства – 54,4%. Ние усвоихме 99% от директните плащания. Цифрите говорят. Всеки може да каже каквото си иска.
Водещ: Горещ е столът ви през тези дни. Желая ви успешна работа и да решите проблемите.
Мирослав Найденов: Финални думи – днес е един прекрасен християнски празник. Поздравявам всички, които носят това хубаво име. Аз съм министър и на рибите, освен на зърното, и ще направим един наистина добър жест към тези, които се нуждаят, само след около час и половина.
Водещ: Благодаря ви за този разговор. Успешен ден и успешни преговори.
Мирослав Найденов: Благодаря.