Върни се горе

Водещ: В следващите минути ще си говорим с г-н Мирослав Найденов. Добро утро и добре дошъл.

Мирослав Найденов: Добро утро.

Водещ: Започва да действа Агенцията по храните, веднага силна акция видяхме вчера със задържани огромни количества домати със силно завишени пестициди в съдържанието. Как всъщност успяхте да ги хванете? Защото нали знаете веднага ще кажат ами, ето, тя агенцията почна да работи преди два-три дни и те веднага си направиха червена PR акция. Червена имам предвид заради цвета на доматите.

Мирослав Найденов: По-скоро си мислех, че някой се опитва да пробва агенцията. Тъй като все пак в първите дни нормално е при самото преструктуриране да има определени затруднения. Тези обаче, които са се опитали да пробват така, разбраха, че не може да мине номерът. А какво всъщност се случи? Аз, когато вчера ми се обадиха да ми кажат резултатите, аз самият не повярвах и помолих да направят втори път изследването. За да сме 100 % сигурни, защото тук става дума за референтна лаборатория, акредитирана от ЕС, все пак България е външна граница и по отношение на храните ние отдавна сме в Шенген. Изследваха и резултатите са тези.

Водещ: А как ви хрумна да изследвате точно тази партида? Сигурно много хора си задават този въпрос. Както е примерно с наркотиците на границата. Как хващат конкретния човек, пък някои други примерно минават, както се знае.

Мирослав Найденов: Колегите ми казаха, че по сигнал на вестник, имало публикация, доколкото знам, във в. „Стандарт” е била публикацията. Има регламент 669 на ЕС, който казва от кои страни задължително се изследват. Говоря не за България само, тъй като оттук влизат в ЕС.

Водещ: А Йордания влиза ли в този списък?

Мирослав Найденов: Йордания не. Йордания не, мисля, че от вчера вече ще влезе, и то много бързо. Така че не е било задължително изследване, защото при определени рискове, това е на базата на оценката и анализа на риска, са вкарани определени страни, като примерно Турция, Тунис, Доминикана, да не ги изреждам. И различен процент от стоките от тези страни задължително се изследват за пестициди. То е било на базата на подобни инциденти. След публикацията на в. „Стандарт” направени са изследванията, другото, което е направило на колегите вече впечатление, че огромни количества са и то точно определени. Аз затова къде на шега, къде сериозно го казвам дали някой не е пробвал, в първите дни буквално на агенцията, да пробва бдителността, ако щете на службите. Изследвали са ги и резултатите са тези – 10 пъти, това е огромно, огромна цифра. 10 пъти в доматите пестицидите са повече от допустимите, в краставиците 7, в пипера 2-3 пъти. Другото неприятно, е, че е много голямо количество. 200 тона са блокирани в момента и още 200 ще бъдат блокирани, защото те са от същата партида и са на път. Така че това количество доведе до определен дефицит на пазара и затова скочиха краставиците с 1-1,5 лв. само за ден-два. Важно е да кажем и е добре да прозвучи от вашата трибуна. Това е изключително опасно. Пестицидите, ако се консумират от малки деца, от бременни жени, могат да доведат до такива увреждания, че трябва и ще се засили контролът по отношение на вноса. Ние миналата година имахме сигнали и работихме по тази тема, че се обработват плодове и зеленчуци, за да се увеличи срокът на годност. Тъй като нормално знаете, че те се използват за борба с вредителите и когато получихме сигнал, че буквално в разтвори пестициди се топят, преди да се изкарат на сергията.

Водещ: Да, спомням си, даже давахте съвети всички такива трябва да се белят и т.н.

Мирослав Найденов: Да, да се белят, да се мият. Но сега разбирате, че това можете да го направите вкъщи, когато в заведение за обществено хранене ние нямаме гаранция примерно, че там това е направено точно по тоя начин. И в този смисъл проверките ще продължат особено по отношение на заведенията за деца. Това са детски кухни, училища, където всъщност това е контингентът...

Водещ: А какво ще стане всъщност, само да завършим, с доматите, с тази стока, която сега е блокирана? Какво ще се случи с нея, какви са вариантите?

Мирослав Найденов: Вариантите са два: Единият е да бъде унищожена незабавно, вторият вариант е да се върне на доставчика, т.е. на Йордания. Мисля си, че вторият вариант, аз разговарях вчера с търговците, тук е важно, нека да не ги посочваме с пръст, вносителите не са виновни, те разполагат със сертификати, според които стоката е годна.

Водещ: Е, да ама вие казвате те се опитаха да минат точно когато...

Мирослав Найденов: Не, аз по-скоро да минат не защото те са искали, тъй като пък производителите е възможно, това е хипотеза, не знам дали е точно така, но съвпадна с началото на агенцията. Имат сертификати и заради това ние няма да пристъпим незабавно към унищожаване на стоката, тя е блокирана в момента, водят се разговори. Ако Йордания им позволи да ги върнат обратно, те ще ги върнат, макар че доколкото разбрах от тях, тя е платена и не знам платена стока как би се върнала и дали те ще си получат парите обратно. Някои от тях искат да ги изнесат за трети страни.

Водещ: Да натровим някой друг.

Мирослав Найденов: Не. Важно е да се направи уточнението всъщност, когато се третират зеленчуци с пестициди, те имат карантинен срок, в който срок пестицидите се разграждат. Ако сега ги оставим тези зеленчуци примерно 10 дена и ги изследваме след това, нивото на пестицидите ще бъде много, много по-ниско. И те ще опитат може би в този период просто да ги придвижат. Така че взети са и нови проби по тяхно желание. Във всички случаи тази стока в България няма да консумира.

Водещ: Аз това щях да питам, след като след 10 дни може да бъде пусната, няма ли да ги задържат десетина дни и после пак да си ги хапваме сладко, сладко.

Мирослав Найденов: Те няма да имат вече тези качества на свежи плодове. Това всъщност е един трик, който се прилага обикновено от производителите на продукцията. Обработвайки ги с пестициди и не спазвайки карантинния срок, да могат да удължат техния срок на годност. Явно опитвайки с тези трикове, се е получило това нещо. Жалко за Йордания, защото ние незабавно информирахме ЕК по системата за бърза информация, която всъщност действа наскоро с диоксиновата криза, по подобен начин ние също бяхме информирани, информирахме европейските си партньори и аз мисля, че тази стока е блокирана вече на територията на целия Европейски съюз. А това за йорданските производители е много голям шамар и това е доказателство, че ето виждате в случая как може един или не знам колко производители да дискредитират авторитета на цяла държава. Затова аз го отправям като послание и към нашите производители, защото България също изнася, не толкова зеленчуци, но изнасяме други продукти. Нека да е ясно, че в случая не говорим за производителя Х, говорим за държава и ако някой дискредитира държавата, това удря върху цялото производство.

Водещ: Добре, да поговорим сега малко и за хляба, защото това е тема, която изключително много вълнува хората, а пък много се шумеше и говореше напоследък. Въвеждането на стандарта ще пребори ли сивата икономика, за която има много интересни данни. Аз ви чух някъде да казвате, че е над 50 %, а самите хлебопроизводители твърдят, че е близо 70, че и нагоре процента от производителите са в сивата икономика.

Мирослав Найденов: Не е работа на Министерството на земеделието да се занимава със сивата икономика и мисля, че ни товарят с много големи очаквания. Това, което ние ще направим, е, първо, създавайки стандартите, да предложим на българските потребители хляба, който заслужаваме всички ние. Защото те се бяха обидили, когато казах, че ние ядем най-лошия хляб.

Водещ: Те даже заплашиха, че ще ви съдят.

Мирослав Найденов: Няма да ме съдят, но те самите разбраха и аз се опитах да им обясня. Защото контролът на хляба мина към Министерството на земеделието преди няколко дена със създаването на Агенцията по храните. Затова още в понеделник, т.е. вчера, те се събраха, направиха експертен съвет по хляба и започнаха да работят по тези стандарти. По стандарти и за хляба като краен продукт, и за брашното и пшеницата. Защото няма как да искаме от тях хлябът да отговаря на определени стандарти, ако брашното примерно или пшеницата, или да го кажа така, няма как да направим хубав, истински хляб от фуражна пшеница, защото тя трябва да има много подобрители. В този смисъл те започнаха да работят и ще направят три стандарта за бял, добруджа и типов. Такива, каквито имаше, ние си говорихме с вас преди ефира, в нашето детство имаше три вида хляб, но хлябът беше истински и нямаше значение от кой хлебозавод е направен. Така че работим по това. За сивата икономика започват съвместни проверки от служители на Агенцията по храните, икономическа полиция и НАП. Защото те твърдят, браншовата камара, асоциация на хлебарите, че повече от половината от сектора е в сивата му част. Юрисдикцията на служителите на агенцията не е да ги извади. Аз смятам, че ние, настоявайки да ги проверяваме, по този начин те ще трябва да излязат на светло. Тъй като когато стоят в сивия сектор, те едно че не плащат данъци и са нелоялна конкуренция, от друга страна, разбира се, контролът при тях, след като не са регистрирани, няма как да бъде осъществяван. Така че използвайки структурите на Агенцията по храните. Разбира се, с колеги от НАП и икономическа полиция се надяваме да се преборим с големия процент нелегално производство.

Водещ: Няма да се превръща агенцията в някакъв вид плашило, защото това се размахва непрекъснато, независимо, че е твърде млада и току-що създадена

Мирослав Найденов: Тя нека да бъде плашило за всички, които се опитват да ни пробутват некачествени храни. Или храни, които не отговарят на определени стандарти. А за борбата със сивия сектор тя ще помага на останалите институции, но мисля, че те трябва да бъдат водещи. И понеже заговорихме за стандартите, другото, за което започнаха още от вчера да работят колегите, са стандартите за детските градини и училищата.

Водещ: Точно това щях да ви питам, понеже си говорихме преди малко. Това е чудесна идея.

Мирослав Найденов: За мен лично това приоритет. Не знам, още отсега усещам определен отпор, но ще го наложим. С цялата сила и отговорност на институцията, която аз представлявам, защото за децата си трябва да направим всичко. И ще го направим. Ще направим задължителните стандарти за детските градини, БДС да бъде задължителен...

Водещ: Всяка стока, която влиза там...

Мирослав Найденов: Вижте, много пъти са ме питали какво ядат нашите деца. И аз съм отговарял, че не знам. И ето вече когато има инструментариум, когато този конкретен орган е създаден, има контрол по цялата верига наистина, мисля си, че всички трябва да се обединим около това нашите деца да ядат най-качествено и най-здравословно, разбира се. Затова започнахме работа и ще започнем оттам да въведем задължителните държавни стандарти в детските градини и училищата, след това ще работим по това кои храни не могат въобще да влизат. Защото солетите, кроасаните нямат място. Списъкът е дълъг. Нямат място нито в магазините, които са в училищата, нито в менюто на децата. Трябва да влизат плодове, ето имаме програма „Училищен плод”, която върви много добре. И държавата направи нещо повече, пое ДДС на тази програма, за да могат все повече плодове да отиват при нашите деца. Ако въведем стандартите и това ще го направим наистина, обещавам ви от вашия ефир на всички, които ни гледат. Това трябва да го направим заради децата си и то ще се случи.

Водещ: Веднага ще ви обвинят най-малкото в две неща. Първо, че държавата се меси, да кажем, в свободния пазар и в това, че може да се осъществява търговска дейност, пък било то и свързано с детски градини и с училища. И другото е, че това ще дигне цената на храната, която ядат децата.

Мирослав Найденов: Аз ежедневно съм обвиняван в какво ли не, особено ако чета сайтовете, много странни неща има. Нека ме обвиняват за това, да ме обвиняват за това, че искам нашите деца да ядат най-качествената храна. За това приемам да ме обвиняват всеки ден, готов съм да се обяснявам всеки ден. Ако искат, и в парламента да ме питат. Но това трябва да го направим. По отношение на цената, ако около 2 лева струва порционът на нашето дете, а една кутия цигари, аз не съм пушач, но знам, че е между пет и шест лева, ние като родители...

Водещ: А ония контрабандните били много по-евтини.

Мирослав Найденов: Но пак са по-скъпи от 2 лева.

Водещ: Да, да.

Мирослав Найденов: Ние инвестираме в здравето на нашите деца. Нека да го разберем. Оттам тръгват проблемите. Говорихме си, диабетът в ранна детска възраст, инфаркти, инсулти на младежи, наднормено тегло. Просто това поколение, ако ние го храним с тази храна, ще имаме тези резултати. След това парите, които трябва да дадем, за да увеличим порциона на децата си, ще ги даваме за лекарства и за лечение.

Водещ: Смятате ли, че хората осъзнават всичко това, което казвате? От тази гледна точка не е ли необходимо да има малко по-сериозна кампания за обясняване на всичко това, което правите, и ползите съответните.

Мирослав Найденов: Сигурно трябва да има. И аз затова казвам, че няма да се уморя да го обяснявам, и аз, и моят екип. Затова призовавам и медиите. Нека в тази кампания да ни помогнат. Виждате, че има различни кампании в медиите, по различни поводи. Мисля, че тази кампания трябва да стане, ако искате и във вашия ефир да го обявим, да стане наистина общонационална. В името на здравето на нашите деца да направим това.

Водещ: Когато става дума за деца, аз твърдо смятам, че едва ли ще се намери човек, който да застане против една такава идея.

Мирослав Найденов: Да, за децата хората казват, че дават мило и драго.

Водещ: Особено в България това е факт.

Мирослав Найденов: Да. Мило и драго се дава, така че не виждам каква точно кампания трябва, за да разберем всички ние, че няма как с 2 лева да изхраним децата си и да искаме те да ядат най-качественото и да искаме да са здрави. Разбира се, не е само храната, движението като цяло, но това според мен, оттук трябва да започнем.

Водещ: Да ви питам, понеже както знаете в ефира на Нова телевизия започна едно разследване, свързано с нелегалните кучешки боеве и това, слава Богу, предизвика голям интерес и в парламента, и отново се говори за един законопроект, свързан с това, че това деяние трябва да бъде инкриминирано. Знам, че вие сте човекът всъщност, който е внесъл такъв законопроект, но той е бил отхвърлен в началото. Сега какво става?

Мирослав Найденов: Да, те го отхвърлиха и аз затова се чудя как така депутатите сега се загрижиха.

Водещ: Ами загрижиха се, защото нашата колежка направи това разследване.

Мирослав Найденов: Законопроектът, имаше един случай с кучето Мима...

Водещ: Да, с четирите лапи...

Мирослав Найденов: Миналата или по-миналата вече година и аз тогава бях с премиера, просто бяхме по съвсем друг повод. И той буквално ми каза, Миро, седнете, напишете го и го внесете, защото това е безобразие. Просто беше потресаваща гледка. Буквално за дни събрахме експертите, направихме го. И тъй като това беше законопроект за промяна на НК, а все пак не е работа на министъра на земеделието да прави точно това, работихме включително и с екипа на колежката Попова, за да може законопроектът да бъде готов. Внесохме го преди, не знам, мисля, че повече от година вече и той стои в парламента. Аз не знам какво трябва да стане. Тогава излязоха, имаше тези, да де, вие сега пишете закон за кучетата, защо не пишете закон за хората, които са ухапани.

Водещ: Да, това винаги го има.

Мирослав Найденов: Така е, но нали разбирате, че дебатът не може да се води така. Или искате примерно налагане на три години затвор, но пък не знам си за какво било година и половина. Но той проблемът не е, че тук искаме три години, проблемът сигурно е, че за другото деяние е година и половина. Затова този закон или законопроект, който е внесен, трябва да бъде приет. Защото това, което се вижда, пак ще се върна към нашите деца, нали те го гледат, достъпно е вече, това е качено предполагам, особено след вашето предаване предполагам, че се върти в интернет...

Водещ: То лошото е, че има родители, които ги водят на място и с голямо удоволствие възпитават по този начин децата си.

Мирослав Найденов: Има една теза, че психопатите или масовите убийци в детството си са убивали животни. Т.е. започвали са с животни. И това, което виждаме в момента, е част от това, което не трябва да виждаме. И част от това, което трябва наистина да бъде санкционирано със затвор. Ако нямат респект от институциите, ето сега примерно вносителите на зеленчуци. Ама не ние да ги изследваме от агенцията, те сами ще си пускат изследване. Когато стана скандалът със соята, месопроизводителите казват ние си изследваме вече ние предварително, за да не пострадаме. Защото знаят какво се случва. Я да затворят някой заради такова нещо, да видите дали ще организира. Ясничко и просто. Правила и спазване на тези правила.

Водещ: И ред.

Мирослав Найденов: Като почнаха да вземат книжките, като наслагаха скритите камери и колко 150-200 хиляди вече са с отнети книжки и виждате, че наистина се кара по-бавно.

Водещ: Трябва да има дисциплина.

Мирослав Найденов: Българинът от това разбира.

Водещ: Бой по канчето докрай.

Мирослав Найденов: Така наистина, така трябва да бъде.

Водещ: Добре. Дано наистина да ви оставят на спокойствие да ги биете по канчетата, докато се научат и се дисциплинират.

Мирослав Найденов: Не, иначе вижте, ние сами се самобичуване. Трябва ред. Много простичко. Ние сме една прекрасна държава, ние имаме всички дадености. Досега казвахме винаги в годините не сме случили на политици, не, не, не сме случили на ред. Няма значение кой е политикът, важно е да има ред. И когато създадем реда, те политиците се сменят като в Швейцария. Аз наскоро ме питаха кой е министър-председателят, но те нямат, там на ротационен принцип се въртят няколко министри. Но редът е важно. Ето я Швейцария. Да имаме правилата и реда и тогава вече безинтересни ще бъдат такива като мене политици да ги каните в сутрешните блокове.

Водещ: Добре, благодаря ви много, министър Найденов.

Мирослав Найденов: И аз благодаря.

 
Сподели в: