Зам.-министър Георги Костов откри монумент на реставрираната училищна камбана, която тържествено зазвъня по случай 100-годишния юбилей на „Горския техникум” в Тетевен.
Всички бивши и настоящи учители и ученици, присъстващи на тържеството, преминаха по улиците на града в тържествено шествие, което съвпадна и с честванията по повод Деня на народните будители.
„Нека с нашия труд и приноса на всички поколения да работим за бъдещето на хората и гората на България като част от Европейското и Световно богатство”. С тези думи заместник-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов приветства гостите на тържеството по случай 100–годишния юбилей на Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване “Сава Младенов” в гр. Тетевен.
За тези 100 години Вашето училище изминава дълъг път на развитие, устоява на превратностите на времето и съхранява изконни български ценности, като трудолюбие и жажда за знания, отбеляза зам.-министър Костов и допълни, че училището се е доказало във времето, като авторитетна образователна институция, с утвърдено сред обществеността име.
То става неизменна част от създаващата се в първите години след Освобождението на България мрежа от професионални училища в страната.
Днес в него се изучават много нови специалности, свързани със създаването на високопроизводителни гори, добиването и преработването на дървесината, с интензивното ползване на горите, с обработката на дървесината и с обработването и превръщането ú в красива, функционална и стилна мебел.
В приветствието си зам.-министърът подчерта, че високо образованият човек носи ново и алтернативно мислене и умее да отвори сърцето и ума си за нови креативни идеи и смели инициативи. Само с такова ново поколение България ще успее да се реализира в Обединена Европа и да отговорят на глобалните предизвикателства на днешния ден пред екологичното равновесие и биоразнообразието, заяви още доц. Костов.
Горският техникум в Тетевен се утвърждава с течение на времето и вече един век събира ученици от цяла Северна България, като те печелят множество авторитетни национални и международни награди и отличия в редица конкурси и състезания, припомни директорът на училището инж. Зоя Петрова.
За целия 100-годишен период над 8 000 ученика са получили своето образование.
В далечната 1909 г., тук са се обучавали 12 ученика в 6-месечен курс по стругарство и столарство, а днес училището дава образование на над 400 ученика по дървообработване, дърворезба, мебелно производство, ловно и горско стопанство.