Върни се горе

- Добър ден на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов.

Министър Найденов:
Добър ден на вас и вашите слушатели.

- Досега говорихме и с министър Нанев за пари, и с вас същото, министър Найденов. Това, което аз знам, чух, че единствено вие искате намаляване на бюджета. Това ми прозвуча много екзотично и странно.

Министър Найденов:
Ами не, вижте, аз казах и на колегите си на Министерски съвет, ситуацията е такава, че не върви да искам увеличаване на бюджета. Формулировката, по-скоро точната формулировка е тази и в края на краищата в тази наистина финансова криза и при тази рамка на бюджета ще се справяме с това, което, говоря по отношение на средствата за администрацията на Министерството на земеделието. Но в същото време категорично настоях пред колегите си и пред финансовия министър, пред премиера тези средства, от които не мога да отстъпя като министър и се очакват, това са средствата за национални доплащания, това са средствата за държавни помощи и това са средствата за тютюнопроизводителите.

Така че в две посоки са коментарите за бюджета от страна на Министерството на земеделието - като администрация и като структури, където ще се наложи тази структурна реформа с оглед наистина на редуцирания бюджет. Но, от друга страна, трябва да е ясно на нашите слушатели, че аграрният сектор е секторът, който има гарантирани средства. Четиридесет и четири процента от бюджета на ЕС отиват за земеделие и когато тези средства, голяма част от тях идват като преки плащания, те са обвързани с национални доплащания и ние трябва да осигурим тези средства. А другият стълб, всъщност другият поток на средства, това са по програмата за развитие на селските райони, където имаме огромен финансов ресурс и където ние, за да можем да усвоим средствата, трябва да планираме тези средства предварително в републиканския бюджет, да ги усвоим и след това да ги получим обратно от Брюксел.

Така че скромен съм, ако мога да използвам тази дума, по отношение на бюджета на самото министерство, но категорично тези средства, които трябва да бъдат заделени за национални доплащания за програмата за развитие на селските райони, за държавни помощи, трябва да бъдат осигурени в бюджета. В противен случай земеделието, което и без това се намира в изключително тежка ситуация, е обречено буквално на гибел. А така се случи, че в условията на тази криза той е може би единственият сектор, в който има наистина реална продуктивност. Единственият сектор, който може да се яви в условията на тази криза и като буферна заетост от много други сектори. Така че наистина ние в такъв смисъл го поставяме като приоритет.

- Аз мисля, че сте на киноложка изложба. Греша ли, прав ли съм?

Министър Найденов:
Не, не грешите, на международна киноложка изложба в Разлог, където в момента сме. . .

- А, четох, чух за нея.

Министър Найденов:
. . . с премиера ще я открием.

- Завиждам ви.

Министър Найденов:
Така че аз използвах, разбира се, не съм само по повод киноложката изложба, срещнах се и с тютюнопроизводители от този регион, тъй като те са изключително притеснени. Знаете, предполагам и вашите слушатели, че от догодина, от 2010 година вече субсидиите за тютюнопроизводителите с решение на Европейската комисия за целия ЕС са спрени. Така че ние обсъждахме и търсим решение и за тях.

- Това са трудни решения.

Министър Найденов:
Трудни решения са, те касаят наистина поминък, цял един поминък на тези хора от този регион. Това са го знаели досега управляващите, години наред те са ги залъгвали, че няма да има проблеми, че ще продължат помощите, без да им обяснят, че това е решение на Европейската комисия още от 2004 година. Че това няма как да стане, да продължат, и в един момент ние сме изправени пред наистина едно тежко решение, защото, ако не осигурим поминък, алтернативен поминък на тези хора, това напрежение от социално може да ескалира в друг вид.

- Разбрах, тежък проблем. Добре, млекарите. След 1 декември давате 61 милиона лева, изплащате на. . .

Министър Найденов:
Точно така. Имаме ресурс от 61 милиона лева, който. . .

- Вярно е, че техният проблем е европейски проблем. Имахте срещи, къде, в Люксембург, мисля?

Министър Найденов:
Общоевропейски е проблемът. Ние имахме три поредни извънредни срещи, започнаха с извънредна среща в Брюксел преди 3 седмици, преди 2 седмици извънредна среща във Виена и финализирахме срещите в този понеделник в Люксембург, където всъщност взехме и решението, по-скоро Европейската комисия взе
решението. . .

- Колко отделиха, 280, 300 милиона евро за всички страни членки?

Министър Найденов:
Последно ние поискахме 300, комисарката се съгласи, по земеделие, Мариан Фишер Бойл на 280. В края на краищата и Европейският парламент се намеси и сумата е 300 милиона.

- Последната сума е 300 милиона евро.

Министър Найденов:
Триста милиона евро, които трябва. . .

- От тях ще вземем 2-3 милиона евро, може би?

Министър Найденов:
Вижте, няма критерий. . . Аз поставих въпроса. . .

- Да, критериите е най-важно.

Министър Найденов:
Критерият за разпределение на средствата го няма. Това, което отговори на моя въпрос комисарката, и то на заседанието ни. . .

- Мариан Фишер Бойл, нали?

Министър Найденов:
. . . да, Мариан Фишер Бойл, тя отговори, че комисията ще изготви критериите тогава, когато средствата станат факт. Но каза, че по всяка вероятност като база ще служи производството на мляко, и в този смисъл България. . .

- Един процент от млякото на Евросъюза е българско.

Министър Найденов:
Един. Един процент това означава, че. . . около 1 всъщност процент, това означава, че ние можем, ако това е критерият, да се надяваме на около 1 процент от тази помощ. Това са около 3 милиона евро. Но. . .

- Продължете борбата за критериите.

Министър Найденов:
Вижте, аз поисках и съм единственият министър, който поиска освен тези средства средства от Европейската комисия за изкупуване на т.нар. кухи квоти, т.е. неизползваните квоти. Коментирахме с, тъй като Румъния в момента няма министър на земеделието заради правителствената криза, имах среща онзи ден с. . . извънредна среща с румънския посланик, с когото коментирахме също да обединим усилия двете страни и да поискаме по-голям, т.е. по-голям процент или евентуално да поискаме коефициент върху. . . при разпределението на тези средства.

Защото в този смисъл ще се окаже така, че да, те ще получат средства, но отново най-бедните ще получат най-малко. А тъй като двете страни, специално България и Румъния, и това ще бъде нашият мотив за искане на допълнителни средства, се намират в преходен период, двете страни получиха дерогация допълнителни 2 години за преструктуриране на млечния си сектор и в този смисъл ние ще поискаме средствата специално за двете страни да бъдат по-голям процент, отколкото е процентът на произвежданото от тях мляко.

- Да, преговори за преструктуриране на програмата за селските райони?

Министър Найденов:
Преговорите започнаха, започнаха като разговори, разбира се, и сондиране на мнения. Защото, аз съм имал възможност и друг път да го казвам, не се гледа с добро око от страна на Брюксел тогава, когато поискаш преразглеждане на програмата или на финансовия ресурс буквално в началото, при стартирането й. Ако бяхме 2013 година, когато финализираме програмата и наистина тогава можехме да отчетем, че е нужно това, щеше да бъде прието по-лесно, но както и да е. Правим го, защото наистина тези, които са писали програмата и които са я представили в Брюксел, не са отчели това, че определени мерки по тази програма ще бъдат суператрактивни и по тях финансовият ресурс ще свърши много бързо. И вече такива има. Аз с моя заповед спрях приемането на документи по тези мерки. В същото време има други мерки, които не са стартирали и се оказват неатрактивни и това се казва лошо планиране. Но отворихме разговорите, знам, че няма да бъдат лесни, знам, че няма да бъдат приятни, поне за администрацията.

- Тежки, тежки са направо.

Министър Найденов:
Да, но ще вървим в тази посока, защото, ето вижте, ние с г-н Борисов онзи ден връчихме подписани 216 проекта на общини, по които около 400 милиона ще бъдат усвоени, и това са общински мерки, със 100 процента финансиране от Брюксел. Но тъй като наистина се оказа, че тези мерки са много атрактивни, там свърши ресурсът и някои общини в момента се чувстват, общо взето, необлагодетелствани допълнително за това, че нямат възможност.

Надяваме се, че там ще можем да осигурим ресурс, както по мярката, която касае, да кажем, т.нар. млади фермери, тя така се казва и мярката, където интересът е много голям, също 50 хиляди лева се дават за стартиране на бизнеса на младите фермери. Там
също свърши ресурсът, пък в същото време има други мерки, които наистина не са достатъчно атрактивни. И дано успеем да пренасочим ресурс. Другият вариант е да помогнем наистина неатрактивните мерки да станат. . .(техн. прекъсване - бел.ред.). . . стартирали такава медийна кампания да се популяризират, за да могат хората да търсят алтернатива и все пак да успеем да усвоим този ресурс, защото наистина това са реални, аз го казах и на срещата с кметовете на тези общини, за първи път виртуалните досега европейски пари. Защото виждате, че години наред се говори - европейските фондове, европейските, но хората не ги виждаха. Създадохме тези проекти за тези 400
милиона. . .

- Не само видяха, ще пипнат даже, ще усетят.

Министър Найденов:
Да, ще ги пипнат хората. Даже аз съм тук и понеже вчера бях в Сатовча, в Сатовча получих, община Сатовча, проекти, подписахме проекти за 23 милиона. Разбирате, за такава община 23 милиона, а пък ето тук и другото. . .

- Бил съм в Сатовча, да.

Министър Найденов:
. . . че няма политически предпочитания, защото ръководството на общината в Сатовча определено не е от ГЕРБ. И това е и другото доказателство, че ние наистина няма да гледаме, т.е. няма да. . .

- Съвсем кратко ми отговорете за един голям проблем, в който аз много не вярвам, че ще стане - идентификацията на животните? Той е задължително да стане, но. . .

Министър Найденов:
Знаете ли, на много хора не им се вярва, но аз съм казал, че каквото и да коства, работят денонощно в момента. . .

- Ще го бъде.

Министър Найденов:
Две години българските животновъди са губели стотици милиони
заради тази прословута и проклета сигурно вече за тях идентификационна система. Да, това ще стане. Ще стане, от 1 декември ние ще плащаме. . .

- Стискам палци да стане, защото трябва да стане, защото няма как без това.

Министър Найденов:
Дай боже.

- Добре, във вашата област като че ли там се заведоха дела най-много - срещу Юруков, Цветанов. Чакате ли? Какво чакате още там?

Министър Найденов:
Чакаме списъка да се увеличи, защото, аз съм го казвал и преди да поема министерството, тъй като все пак бях председател на аграрния екип на партия ГЕРБ и сме следели тези процеси като опозиция. Най-големите наистина безобразия, откровени кражби са ставали в областта на земеделието и горите и не случайно. . .

- Заменки, да.

Министър Найденов:
Не случайно, да, първите, които получиха обвинения, това са бившият шеф на горите Стефан Юруков и бившият земеделски министър Цветанов. Надявам се, тъй като имаме информация от моя инспекторат, че списъкът ще се. . .

- Разшири, увеличи.

Министър Найденов:
. . . разшири, да, по отношение на. . . от бивши ръководители също, на същото ведомство, членове на техните политически кабинети. Но нека прокуратурата да е тази, аз не искам тук. . .

- Разбира се, но. . .

Министър Найденов:
. . . очакват, защото не може всички да говорят, всички да виждат какво се случва. . . Знаете, че българинът е свързан със земята, и когато му крадат от земята, когато му крадат от горите, много го боли. Не може тези заменки, да са раздавани земи по 8 лева квадратния метър, като знаете, че един квадратен метър от най-евтиния балатум струва повече, и това да се е случвало години наред, и, общо взето, в момента някой да очаква, че едва ли не ще има амнистия за тези, които са го вършили. Не, няма да има.

- Пак да се чуваме, министър Найденов, и когото наградите, което куче наградите в Разлог, то да продължи да се състезава в Европа, медали да носи.

Министър Найденов:
Да, трябва да откриваме вече изложбата, така че. . .

- Благодаря ви, пак ще се чуваме надявам се.

Министър Найденов:
Също успех и на вас, и на вашите слушатели.

- Успех. Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.





Сподели в: