Върни се горе

Справихме се със заразата само за три месеца
Ще искаме от ЕС промени в правната регламентация, казва министър Десислава Танева

Днес и утре София ще бъде домакин на международен форум с участието на министри и държавни санитарни инспектори от 19 страни. Организатор и инициатор на конференцията, посветена на опасността от разпространението на Заразния нодуларен дерматит по говедата, е министърът на земеделието и храните Десислава Танева. Съорганизатор на проявата е еврокомисарят по здравеопазването и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис.

 

- Министър Танева, България ще бъде домакин на международна конференция, посветена на болестта Заразен нодуларен дерматит по говедата. Какво предизвика провеждането й?

 

- Да, на 8 и 9 септември в София ще се проведе много сериозен форум по темата за Заразния нодуларен дерматит, в който ще участват 19 страни - и от ЕС, и нечленуващи в него. Инициативата и организацията е дело на Министерството на земеделието и храните, и на Европейската комисия. Поводът за конференцията е навлизането на Заразния нодуларен дерматит в Европа. Целта е тя да завърши с предложения за законодателни изменения на европейската регулация за мерките и ограниченията за справяне с болестта. Използвам случая да изкажа благодарността си на комисаря по здравеопазването и безопасност на храните д-р Витянис Андрюкайтис, с когото на практика сме домакини на конференцията. На форума ще участват министри и директори на санитарни инспекции от 19 държави. Надявам се да стигнем до разбиране и да приемем бързи законодателни изменения, тъй като всички имаме нужда от това.

 

- Как ще протече форумът в София? Какви са очакванията ви?

 

- Първо, представителите на страните, където вече има огнища на заразата, ще изнесат презентации как протича заболяването там. Ще споделят опита си в преодоляването на последствията и профилактиката. Много очаквани са изказванията на България, Гърция, Сърбия, Македония и Израел, където за първи път навлeзe заболяването. Ние също сме ползвали консултанти от Израел, тъй като там се справиха много успешно с преодоляването но последствията. Ще бъде интересна и турската  презентация, тъй като там заразата все още действа. Освен това сме поканили на конференцията представители на научната общност, на европейския орган за здравеопазване на животните и безопасност на храните. Ще се споделят мнения докъде са достигнали научните изследвания за риска от разпространение на заболяването, за риска върху здравето на хората при консумация на храни, приготвени от месо и мляко на заразени животни. Ще бъдат разгледани всички аспекти на заболяването, свързани с последствията върху хората и животните. В края на конференцията трябва да решим трябва ли правната регулация да остане в този си вид. Ние сме категорични, че трябват незабавни промени. Регулацията трябва да съответства на степента на риска, защото всички сме наясно, че това заболяване носи огромни икономически загуби на фермерите. В момента регулацията, която регламентира ограниченията, свързани със заболяването, са от 1992 година.

 

- Какви промени в нормативните актове са необходими, за да се актуализира тази регулация спрямо сегашните нива на риск за земеделските стопани?

 

- Тези промени, разбира се, подлежат на дебат между научната общност и ветеринарните служби.

 

- А каква е нашата позиция, която ние ще защитаваме по време на тези дебати?

 

- Първо, смятаме, че трябва да се допусне предварителна ваксинация. От опита, който имаме, сме на мнение, че ваксинацията е най-сигурният метод за справяне със заболяването. Ще дебатираме и по метода за унищожаването на заразените животни - дали трябва да се прилага изцяло, или да бъде частичен. Трябва да бъдат изменени и регулациите в ограниченията на търговията със страните, където е имало зараза, но вече са се справили. Защото сегашните ограничения важат и за страни с еднакъв здравен статус. Това също не е нормално. Трябва да се регламентира и кога една страна може да обяви, че се е справила с това заболяване и към нея отпадат всички ограничения. Пак повтарям - това заболяване е ново за Европа и ние от страните членки на Европейския съюз бяхме втори след Гърция, където се появи. Но за три месеца можем да обявим, че държавата се справи с него.

 

- Каква е към момента ситуацията със заболяването в страната?

 

- Ситуацията в нашата страна в момента е напълно овладяна. Както казах вече за три месеца нашите служби се справиха. В средата на април беше установено първото огнище, в края на юли приключихме ваксинацията в цялата страна. В момента няма регистрирано нито едно огнище. Рекапитулацията е следната - над 200 бяха огнищата на болестта, 2814 говеда бяха унищожени, обезщетили сме почти всички земеделски стопани, последните документи чакат плащане. 2 141 000 лв. са изплатените обезщетения за унищожените животни. Отделно от това извършихме ваксинация на цялото поголовие. С летателна техника третирахме овлажнени места, крайречни зони - местата, където могат да бъдат развъдници на заразата. И всичко това бе направено само за три месеца.

 

- А в ЕС има ли още огнища на заразата?

 

- За нас са по-важни съседните страни. В Турция продължава да има действащи огнища - вече са над 1000. Много опасно е в Македония, висока концентрация на огнища - над 3000. Сега в хода на конференцията ще видим как се справят там, защото близостта ни е твърде опасна. В Сърбия също започнаха ваксинация, там също има регистрирани нови 117 огнища на заразата. Изобщо, ситуацията у съседите никак не е добра. Надяваме се много тази конференция да ни помогне да координираме действията си, да обменим опит и да спрем разпространението на заразата.

 

- Какви промени в тази област ще предложите пред ЕК? И очаквате ли да срещнете разбиране?

 

- Категорично очаквам разбиране. Ние непрекъснато обменяме информация, аз говоря много често с комисаря Андрюкайтис. И виждам разбиране, че са наложителни законодателни изменения. При срещата ни през месец май възникна идеята за среща в такъв формат - министерска конференция, която да направи заключения и да търсим процедура за реализирането им. Всяка страна трябва да има адекватен правен инструментариум за справяне с това заболяване.

 

- Какви рискове крие за хората разпространението на тази зараза?

 

- За хората риск няма. Но за фермерите загубата е огромна. Тя засяга до 80% от поголовието, намалени са показателите на мляко, на месо, стига се до смъртност на цели стада. Но пак повтарям - по отношение на населението, на потребителя, риск за здравето няма. 

 

Сподели в: