Върни се горе

Във връзка със забраната, въведена от Русия за внос на някои селскостопански продукти от ЕС, Европейската комисия е предложила временни извънредни мерки за подпомагане на производителите на зеленчуци и плодове. Целта на мерките е намаляване на предлагането на плодове и зеленчуци на Общия пазар на ЕС чрез изтегляне на продукция от пазара или предотвратяване на пускането на пазара на продукция, с цел облекчаване на натиска върху цените. Производителите могат да получат подпомагане за изтеглени или непредложени на пазара реално произведени (може и неприбрани),  годни за консумация плодове и зеленчуци.

 

Общият бюджет на помощта за всички държави-членки е в размер на 125 милиона евро и допълнителни 30 милиона за праскови и нектарини. Подпомагането е по отношение на домати, моркови, зеле, пипер, карфиол, краставици,  корнишони, гъби, ябълки, круши, малини, десертно грозде, сливи и праскови и нектарини.

 

От 1 септември 2014 г. общинските служби по земеделие започват прием на заявления за намерение за участие в схемата. Подаването на заявление за намерение за участие се извършва, за да може Министерството на земеделието и храните да събере информация, която да бъде нотифицирана пред Европейската комисия. Въз основа на тази информация ще се определи финансовият ресурс за България.

 

Земеделските производители трябва да подадат заявления за намерение за участие във възможно най-кратки срокове, тъй като Европейската комисия ще приема нотификации до изчерпване на финансовия ресурс по схемата. Заявените намерения за участие могат да се отнасят и за по-дълъг период от време, но в тях трябва да бъдат включени само реално произведени количества и съществуващи насаждения. Заявените мерки се прилагат само след като в общинската служба по земеделие се получи съобщение от МЗХ за тяхното одобрение. Тогава производителите заявили мерките трябва да направят искане за сроковете  и местата, на които ще ги приложат. Подпомагат се само производители на зеленчуци и/или плодове, които са регистрирани по Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители до 17 август 2014 г.

 

Сподели в: