Заместник-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров откри национална конференция на тема: „Насърчаване на плащанията за екосистемни услуги (ПЕС) и схеми за устойчиво финансиране в басейна на река Дунав” в хотел „Форум”, гр. София. Конференцията бе организира съвместно от Международната природозащитна организация WWF и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури. На нея присъства и Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Явор Недев. Целта на този проект е подкрепа на собствениците и ползвателите на земи, които чрез стопанисването им се грижат за опазването на природата. Той се изпълнява от WWF – България и е с финансовата подкрепа на UNEP GEF и Европейската комисия.
Политиката на правителството през последните две години е да се отпускат финансови средства целево за дейности, от които се очаква конкретен резултат. Въпросът за насърчаване на плащанията за екосистемни услуги е приоритет за селскостопанската политика на България и намира своето място в селскостопанска политика и на Европа, каза при откриването на конференцията зам.-министър Димитров.
У нас се срещат ендемични видове, характерни само за нашите водоеми. В червената книга на РБългария има 41 вида риба и точно за това в днешно време опазването на генетичния фонд и естествените рибни популации придобиват все по-голямо значение в национален, регионален и дори глобален мащаб. Самият сектор „Рибарство” има специфична роля, както в земеделието на България, така и в националната икономика, като отбелязва приходи от 14 млн. евро годишно и осигурява висока работна заетост на близо 12 500 души. Това е и основаната причина, заради която секторът изисква все повече активна социална и политическа отговорност, поясни зам.-министърът.
Основна цел на ОСП за сектор „Рибарство” е обезпечаване на устойчива експлоатация на съществуващите водни организми и аквакултури, като се отчитат природозащитните, икономическите и социални аспекти по един балансиран начин.