Върни се горе

Мирослав Найденов: Напълно готови сме да водим нов тип диалог с ЕК – редовен, откровен и равнопоставен
- Колко са добри добрите новини от Брюксел по програма САПАРД, ще се опитаме да изясним в следващите минути с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. Добро утро, г-н Найденов. Чуваме ли се?

Министър Найденов: Чуваме се, да.

- По всички мерки, по които имаше замразени средства, ли се отпушват пари, първо да уточним?

Министър Найденов: Аз първо искам да уточня, че официалното решение на Европейската комисия ще бъде обявено на срещата в четвъртък, тъй като разбирате аз вчера имах работна среща с комисаря по земеделие г-жа Мариан Фишер-Боел. Моят екип между другото остана в Брюксел, част от моя екип, на място се работи също и се уточняват последни данни от Главна дирекция „Земеделие”. Така че нека да не бързаме, аз разбирам желанието, тъй като това е наистина добра новина на фона на замразяването на много неща в годините назад, хората искат да чуят добри новини. И новините по всяка вероятност ще бъдат добри, но нека да изчакаме до четвъртък, когато на срещата между председателя на ЕК Барозу и премиера Бойко Борисов ще бъде съобщено окончателното решение на ЕК.

- Добре, да говорим с известна условност. В четвъртък, след като бъде или ако бъде, когато бъде обявено размразяването на тези средства ...

Министър Найденов: В четвъртък ще бъде обявено, това се уточнихме. Просто наистина чисто технически, тъй като на този разговор, поискан от мен, с комисарката й представих това, което ние сме свършили в рамките на този месец. Тъй като наистина имаше доста голямо изоставане, доста напрежение между българската страна и Еврокомисията по отношение на САПАРД, и наистина ние поехме ангажимент, аз на втори си ден като министър трябваше да посрещна мисия, на която мисия да уточним какво точно трябва да се направи. Вчера запознах комисарката с това какво сме направили, нямаше абсолютно никакви въпроси допълнителни, нямаше допълнителни искания и в този смисъл наистина чисто технически се очаква до четвъртък да бъдат изчистени нещата. Разбира се, на самия разговор между премиера Борисов и Барозу е възможно да се коментира този казус в някакви други аспекти и да бъде обявено решението на ЕК. При всички положения, разбира се, ние имаме готовност, ако бъде обявено пълното размразяване на средствата по САПАРД в четвъртък, да направим необходимата организация и да се усвояват максимално тези средства.

- Ако бъде обявено пълното, казвате, това пак поставя въпроса по всичките мерки ли е възможно да бъде размразен?

Министър Найденов:
Разбира се, по всички, абсолютно по всички мерки. Това е нашето желание, аз категорично поставих този въпрос. Вижте, всъщност аз казах на комисарката нещо много важно, че възнамеряваме да водим нов тип диалог – редовен, откровен и равнопоставен, дебело подчертах равнопоставен диалог. За първи път, това беше признание и на самия екип на комисарката, български министър се е държал като равнопоставен член на Съвета на министрите по земеделие. И наистина така трябва да бъде. Когато ние сме изпълнили ангажиментите, които сме поели, и това, което се е очаквала от нас, разбира се, ние трябва да очакваме абсолютно същото от страна на ЕК.

- Да, за равнопоставеност между другото, г-н Найденов, говореше през цялото време и бившият вицепремиер, който отговаряше за еврофондовете г-жа Плугчиева. Тя също пледираше за това, че ние сме равнопоставена страна в тези взаимоотношения. Между другото тя вчера съвсем накратко коментира тези добри новини, дошли от Брюксел и припозна това разблокиране като резултат от работата година назад, от времето на т.нар. план за изпълнение. Кога беше, юли или август 2008-а.

Министър Найденов:
Аз съм разговарял с г-жа Плугчиева също и на нея и казах, че те просто трябваше да направят това, което се очакваше, когато бяха на власт. Това го направихме ние, наистина доуточнявам, че го направихме ние, в рамките на този месец. И както се казва, когато има успех, бащите са много, нека не делим успеха на това кой колко е допринесъл. Аз само уточнявам, че наистина това, което трябваше да се направи, се направи този последния месец.

- Какво натежа везните в това решение на Еврокомисията?

Министър Найденов:
Пак с уточнението, че още нямаме решение.

- Да.

Министър Найденов:
Специално че говорителят на комисарката Майкъл Ман е коментирал подробности от нашия разговор, но привилегията да съобщи за решението ще има председателят на ЕК г-н Барозу. Надделя първо промененият начин на диалог, надделя нашата оперативност. Т.е. те наистина бяха изненадани, че в рамките буквално на дни ние направихме това, което не е било правено месеци назад, да не кажа години. Надделя категорично изразената ясна и точно и категорична, разбира се, с риск да се повторя, позиция на българската страна, че ние това очакваме. Надделя това, че член на Съвета на министрите по земеделие. Тъй като този орган е изключително важен и всъщност това органът, определящ политиката на ЕС в областта на аграрния сектор, този сектори, за който европейският бюджет заделя близо половината от бюджета си. Това около 47 %. Така че всички тези неща в съвкупност допринесоха до това комисията да върви към това решение. Нещо повече, между другото тъй като се говори само за САПАРД, аз се прибрах тази сутрин и разбирам от медиите, че това е основната новина. Но ние разгледахме не по-малко важните въпроси за българските земеделски производители, като например угрозата от това да получим санкции по директните плащания, където сумите са много по-големи от тези средства по САПАРД. И там се наложи, всъщност аз и с това запознах комисията, че наваксваме и изпълняваме този екшън план, приет при предишното правителство, който всъщност имаше закъснение от доста месеци. Коментирахме един изключително тежък казус, например за тютюнопроизводителите в България и ще имаме специална работна среща следващия път, което отново е прецедент, български министър да се среща едва ли не всеки път с еврокомисаря и да поставя конкретни въпроси с конкретни срокове и предложения за решения. Коментирахме, разбира се, изключително тежката ситуация, в която се намират българските млекопроизводители и угрозата от...

- Да, това беше другата новина, която дойде, тази отсрочка, която се оказа, че е две години. Обаче кажете ни всъщност как за две години 83 хиляди кравеферми ще отговорят на тези изисквания?

Министър Найденов:
Както е трябвало да отговорят за тези две години, за които не е направено абсолютно нищо. Защото просто миналото правителство е стояло и е чакало тези години да си отминават ден след ден, без да се направи нищо. Аз поисках, тъй като имаше отново прецедент, ние поискахме 18 месеца, комисията ни предложи 24. Обикновено когато ние искаме нещо, те ни дават по-малко, ако въобще ни дадат. В случая в разговор вече пък с другата дирекция (...) наистина ние се договорихме, че те ще дадат тази отсрочка и тя ще бъде по-голяма от искането. Въпреки моята декларация, че ние ще се справим за по-кратко време и ще обвържем този с план за преструктуриране на тези ферми, ще поискаме техническа помощ. Няма нищо срамно в това да поискаме техническа помощ от европейските ни колеги и да получим тази помощ по отношение на обучение от това да започнем, да бъдат обучени фермерите, да им бъдат разяснени тези хигиенни изисквания, защото малко на тях виртуално им звучат някакви хигиенни изисквания, които те нито са чували, нито са виждали. Така че ще обвържем този срок на преструктуриране с определени срокове и етапи, ще помогнем технически, тези, които могат и са убедени от фермерите, че могат да изпълнят изискванията и да се преструктурират, ще работят в тази посока, другите ще трябва да се ...

- И един последен въпрос, да, г-н Найденов, съжалявам, че ви прекъсвам. Вчера вицепремиерът Дянков съобщи, че вече има списък с имена на конкретно отговорни за лошото управление на еврофондовете, сред които има имена на ръководни длъжности. Има ли в него имена на ваши предшественици на министерския пост или пък на други ръководни постове, свързани със земеделието?

Министър Найденов:
Вижте, има определено, но компетентните органи са тези, които трябва да ги обявят. Това, което аз знам и това, което ми докладва включително и моят инспекторат и проверките, които правим паралелно и със служители на ДАНС и прокуратурата, доказват, че наистина има виновни лица и от бившите ръководства на Министерство на земеделието, и разбира се, от техните политически кабинети.
Водещ: Т.е. една част от имената в този списък ще станат клиенти на прокуратурата. Общо взето, списъкът ще се припокрие, доколкото разбирам?
Мирослав Найденов: Възможно е да станат клиенти на прокуратурата, защото наистина факт е, че България е загубила много.

- Да, благодаря ви за този коментар.

Сподели в: