Водещ: Да чуем Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните. Добро утро.
Мирослав Найденов:: Добро утро.
Водещ: Като че ли производителите не казват ок на идеята да се регулира от държавно място цената на техния продукт. Вашият коментар, вие чухте какво казаха производителите на хляб, млекопроизводителите, предполагам, че подобна реплика ще има и от производителите на олио.
Мирослав Найденов:: Нека да уточним, че все пак става дума за орган, който да следи цените и ценообразуването по цялата верига. През производител на суровина, преработвател и разбира се, търговец. И тъй като те са идвали много пъти и аз съм разговарял с вашите гости в студиото в различни формати и от тях всъщност получих сигнала, от някои от тях получих сигнала за определен натиск от страна на търговските вериги по отношение на българските производители. Затова не съм сигурен, че те са против, може би и те трябва да помогнат в създаването и функционирането на този орган.
Водещ: Т.е. това е по-скоро орган, който по-скоро ще наблюдава под лупа търговците, защото сега простaта сметка, която направихме ние тук в ефира, е, че производителя печеля да кажем стотинка на хляб, търговецът печели 20 стотинки на хляб. Той го е произвел, търговецът само го продава, но печели 20 стотинки на хляб. Нали средно нещо такова можем да кажем. Предполагам, че такава е ситуацията и с млякото. Процес на дискусия е създаването или какво?
Мирослав Найденов:: Да, формира се и в момента, тъй като аз запознах колегите от Министерски съвет на оперативно заседание миналата сряда, по всяка вероятност той ще бъде конституиран тази сряда на редовно заседание и натоварена администрацията на Министерски съвет и разбира се, на няколко министерства да го подготви. Но аз ще дам пример, че такива организации има и ние поискахме и получихме информация за техния опит. От Нова година функционира такъв орган във Франция, от повече от година функционира такъв орган в Испания. Аз имах среща с министърката на земеделието на Испания миналата седмица и ние обсъдихме, даже нашите специалисти бяха в този контролен орган. Става дума за орган, който да следи, да упражнява мониторинг върху цените и маржа на цените по цялата верига. И там, където се констатират изкривявания в ценообразуването, да могат да се искат обяснения на съответната част от тази верига. Този орган няма да наблюдава само цените като краен продукт, той ще следи, отново повтарям, ценообразуването по цялата верига, и аз разчитам на експертната помощ на браншовите организации и в случая при вас са преработватели, на производители на суровини. Разбира се, имах разговори в доста голям формат и с представители търговските вериги в България. Факт е обаче, че има тенденции или поне първоначалният анализ показа, че няма обяснение за някои от цените. И ние наистина, аз го казах, не искам в условията на мътна вода някой да се опитва да лови риба.
Водещ: Кажете на този етап за цените на кои продукти няма обяснение и те в основната потребителска кошница ли са тези продукти?
Мирослав Найденов:: Няма обяснение в някои от цените на основни продукти на някои места. Аз не мога, в момента няма да си позволя да цитирам конкретно къде, но има доста голяма разлика примерно за хранителни продукти в различни вериги или в квартални магазини. Има също така доста голяма разлика между предлагането на цените и доставните цени. Така че искаме това да бъде анализирано, искаме, разбира се, това да бъде прозрачно и имаме амбицията да създадем към този контролен орган сайт, който сайт да бъде достъпен до потребителите и те да могат също да се информират.
Водещ: Благодаря ви за това включване.