Водещ: Мирослав Найденов е при мен в студиото, както вече разбрахте, министър на земеделието и храните. Добро утро, за много години.
Мирослав Найденов: Добро утро, за много години.
Водещ: Бях извън България, кога Дянков каза, че ще си ходите от правителството, нещо по празниците беше. Пропуснал съм тоя епизод, но ми се стори доста любопитна история.
Мирослав Найденов: За мен е приключил, ние разговаряхме с министър Дянков, премиерът се намеси, така че на това е сложено точка.
Водещ: Приключи историята.
Мирослав Найденов: Приключи, аз мисля, че тя не беше нужна, но...
Водещ: А защо се стигна до тази история?
Мирослав Найденов: Ами не знам, може би провокирана от реплика на ваш колега от страна на министър Дянков, която доведе до изключително остра реакция от страна на премиера, след това имахме разговор, нещата са приключили. Няма драма. Аз разбирам, че медиите очакват да има драма, няма драма. Това, което мога да кажа, премиерът се намеси точно когато трябва, за пореден път.
Водещ: На първи прочит изглежда като някаква лека интелектуална провокация, но сега, като се замисля, не тръгна ли всичко от това студио, когато гост беше премиерът Борисов, зърнопроизводителите бяха отвън, на паметника, не, заплашваха, че ще дойдат отвън, и той помоли г-н Дянков по телефона, защото претенциите бяха към него, не успяхме да го открием, вие сам проявихте инициатива и се включихте като Матросов на амбразурата. Да не би някаква ревност от страна на г-н Дянков тогава, просто опитвам се чисто човешки да разплета тази история.
Мирослав Найденов: Не мога да кажа дали това конкретно е провокирало, всъщност нямам предстсава. Значи, ние имахме изключително тежка година всички.
Водещ: Факт, да. Която завърши между другото по един доста емоционален начин заради ескалацията на напрежение и протести през декември месец.
Мирослав Найденов: Всичко това определено ни натовари, нормално е в момент, общо взето, разбира се, предизвикан и провокация, някой нещо да каже. Минало и заминало, пожелахме си наистина една добра година, ще имаме нужда всички ние от нея, ще имат нужда хората в България.
Водещ: Но Борисов поне ви защити публично, така че би трябвало да сте спокоен. Такава защита премиерът не беше давал на министър.
Мирослав Найденов: Аз му благодаря за това, но смятам, че той би защитил всеки на моето място, защото факт е, че само той като премиер има право да дава оценка на своите министри и смятам, че той ще отстоява това си право докрай.
Водещ: Честно казано, цялата шумотевица с тракторите в София по толкова шумен, аз от своя гледна точка нелеп начин заради цялата история след в СЕМ с Алексей Петров и т.н., на което бях публично осъден, че честно казано, не разбрах какво се случи на финала. Защо, викаха, викаха и след това се разотидоха тихо и кротко.
Мирослав Найденов: Сега честно да ви кажа, никой не разбра.
Водещ: Значи правилно, че не съм разбрал, в смисъл не е имало нещо, което да се е случило.
Мирослав Найденов: Първо, това беше абсолютно излишно, защото, аз ще го обявя сега като новина от вашето студио, в последната седмица на януари ние започваме изплащането на тези огромни средства, към българските зърнопроизводители най-вече ще влязат повече от 800 милиона лева. Разбирате, това в този тежък януари, когато гърците ще връщат.
Водещ: Само за този месеца, само за първия месец?
Мирослав Найденов: Не, тя за цялата...
Водещ: Защото вие казахте, че за 2012-а влизат тези почти един милиард.
Мирослав Найденов: Влизат, да, и те ще влязат още месец януари, ето, когато само преди няколко дни получихме информация, че гърците ще връщат 450 милиона евро, нашите в същото време, нашите зърнопроизводители и нашите земеделски производители въобще ще получат над 800 милиона лева, което е почти същото, което ще връщат гърците. А българските животновъди и в момента всъщност получават средства, получиха покрай Нова година това, което ние сме обещали.
Водещ: Ама те животновъдите получават някакви минимални средства, аз, ако съм на тях, бих протестирал.
Мирослав Найденов: Не, те са минимални в сравнение...
Водещ: Защото те в сравнение със зърнопроизводителите получават трохи.
Мирослав Найденов: Но пък за първи път получават. Вижте, такава е структурата и затова днес аз ще използвам и възможността да го анонсирам. От 10,30 има много голяма дискусия за бъдещето на общата селскостопанска политика или казано иначе, за тези милиарди, които ще влизат за периода 2014-2020 в българското земеделие. Поканили сме всички браншове да участват, защото България трябва да изгради своята национална позиция и да успее да я защити адекватно в Европейската комисия.
Водещ: Вие така и не разбрахте защо излезеха зърнопроизводителите в центъра на София ли?
Мирослав Найденов: Не, не разбра обществото, аз знам защо излязоха.
Водещ: Защо излязоха?
Мирослав Найденов: Излязоха според мен защото, както някои от тях се изразиха, трябва да ни видят,че ни има. Само че обществото можеше да ги забележи и по друг начин, не блокирайки жълтите павета, не блокирайки гранични пунктове. Т.е. не повтаряйки този гръцки сценарий, за който, ето отново, аз затова давам примера с Гърция. Знаете, че гърците и миналата, и по-миналата година блокираха границите, протестираха със своите машини, доведоха до това да връщат неправомерно раздадени пари. За да не се случи това в България, ние ще продължим с това средствата да отиват към българските земеделски производители само по правилата на ЕС и само в размера, който България може да си позволи. Защото под натиска на машините ние можехме да отстъпим, но тези пари, които искаха те допълнително, трябваше да ги вземем от образование, здравеопазване...
Водещ: Не ми се иска да правим паралели с Гърция. Ще ви кажа защо. В България има мафия, в Гърция няма такива неща. Гърция, Италия, те са, във всеки случай при тях има организирана престъпност и мафия в много по-големи размери, отколкото в България, но само тук мафията може да раздруса държавата от основите. В СЕМ, когато ми бе издадена прословутата присъда, се появи г-н Алексей Петров тогава и каза пред камерите, че много негови симпатизанти, приятели и членове на Съюза на стопанска инициатива на гражданите са били в тези протести. Не ви ли щракна така червената лампичка, че може и там да се корени причината за тези протести в края на годината имам предвид?
Мирослав Найденов: Вижте, земеделското съсловие...
Водещ: Или може би прекалено много конспиративни теории се събраха?
Мирослав Найденов: Чак такива заключения да правим, едва ли по някакъв начин чак дотам се е стигнало, но факт е, че земеделското съсловие е доста емоционално. Те наистина, ето, свърши им сезонът, вместо да приберат машините в стопанствата си и да ги подготвят за следващия сезон, решиха да ги покажат. Няма нищо лошо, но не трябваше да ги показват по този начин в центъра на София. Това настрои общественото мнение, хората реагираха, защото някак си, когато разбраха, обществото разбра сумите, които са отивали в този сектор...
Водещ: Един милиард.
Мирослав Найденов: Всяка година. И разбирате, че това са директни субсидии, това не е нещо на базата на проекти, защото за проекти по програмата за селските райони са влезли още милиард и половина. Т.е. много колосални за нашето общество суми.
Водещ: Какво стана с тези зърнопроизводители, които караха бентлита, майбаси и т.н., бяха заснети в медиите. Вие след това инициирахте ли някакви проверки?
Мирослав Найденов: Вие знаете, че Министерството на земеделието не разполага с ...
Водещ: Очевидно те ги купуват със законни пари, въпросът е защо с тези пари, които идват от европейските субсидии, те си купуват лични превозни средства, а не примерно ...
Мирослав Найденов: Ами вижте, няма, регламентът не казва...
Водещ: Няма регламент.
Мирослав Найденов: Тука проблемът е, че
Водещ: Тука проблемът е във вас тогава, може би трябва да има ...
Мирослав Найденов: Регламентът е европейски.
Водещ: Ами вие не сте ли европейски политик, г-н Найденов. Във вас имам предвид, вече критикувам и тука, и в Брюксел, всички сте на един кюп.
Мирослав Найденов: Този регламент европейски, той казва, че субсидиите се получават на единица площ.
Водещ: Ама те трябва да отидат целево за нещо, не може да имаш примерно 100 декара ниви и с излишните пари да си купиш майбах.
Мирослав Найденов: Никой в Европа от земеделските производители не си купува...
Водещ: ...майбах, ама в България си купуват.
Мирослав Найденов: Това е прецедент. Значи когато дойде немската министърка тук, тя беше в България и когато говорихме за тези програми, жената гледаше и не вярваше.
Водещ: Още един български патент, с европейски пари да се купуват майбаси.
Мирослав Найденов: Това е, какво да направя.
Водещ: Ами предложете вие, нямате ли всеки месец заседание на земеделските министри.
Мирослав Найденов: Имаме, понякога по два пъти.
Водещ: Ами предложете този мониторинг.
Мирослав Найденов: Предложихме да има таван и таванът да е 150 хиляди евро годишно. Един майбах струва повече, т.е. няма да могат да се купуват в този смисъл. И ще отиват повече пари при повече хора. Защото в момента конюнктурата на подпомагане така е изкривена, че много малко хора получават много пари и те могат да си позволят не майбах, ако искат и яхти и сигурно някои от тях и самолети. Затова ние предлагаме тези реформи, затова този дебат, който стартира днес в 10,30 в Гранд хотел София, е важен, за да можем да разпишем правилата и вече България да участва в (...)
Водещ: Те да си купуват самолети и релативни, ако трябва но не с пари от субсидията.
Мирослав Найденов: Вижте, когато ние влязохме 2007-а, това беше началото на сегашния програмен период, България тогава не е участвала в писането на правилата. Защото тогава сме влезли, сега обаче участваме, това, което вие казахте, като министър аз също ще изкажа мнение, участваме в писането на тези правила, тъй щото да не може да се получава това, за което коментираме.
Водещ: Заслужава си внимание.
Мирослав Найденов: Категорично.
Водещ: Да има мониторинг на целевите субсидии, които се дават за зърнопроизводителите.
Мирослав Найденов: Първо да има праг, второ те да отиват при т.нар. активни фермери, т.е. при тези, които наистина са на полето с трактора, а не при тези, които стоят на Бахамите и командват другите какво да ги направят, да ги изкарват на площадите. Това е новото, това е важното. Да отиват при младите фермери, за да могат да ги стимулират, да отиват за развитие не на монокултурно земеделие, произвеждане само на пшеница и какво от това. Така че тази реформа е изключително важна и затова аз им казах на тях дебатът трябва да бъде не върху това какви пари и кой кога взема, а по начина и правилата за получаването на тези средства.
Водещ: Така, обогатихте съсловието на зърнопроизводителите с държавни и европейски пари с близо 1,8 млрд. и кусур лева, колко им се полага през 2013 г.? Казват, че тези две години оттук нататък ще бъдат най-гладните години въобще в историята на ЕС. Колко милиарда отиват за зърнопроизводителите?
Мирослав Найденов: Аз ще кажа изцяло колко получават и отделно зърнопроизводителите. Тази година 2012 в бюджета са предвидени за земеделие като субсидии, като директни плащания 1,260 млрд. лева. От тях на единица площ или респективно най-вече към зърнопроизводителите ще отидат около 880 милиона.
Водещ: За тази гладна 2012 г.
Мирослав Найденов: За тази гладна 2012 г.
Водещ: Пак повтарям, това ще е най-гладната година до момента в историята на ЕС.
Мирослав Найденов: А за следващата, тъй като всяка година европейските средства нарастват и за да дам като пример, миналата 2012 г. те получиха около 860, т.е. почти същата сума, с 20 милиона по-малко, сега ще получат с 20 милиона повече, следващата 2013-а те ще получат над 900, защото ...
Водещ: Така, вече милиардът се запълва, закръгля се милиардът вече.
Мирослав Найденов: Милиардът става реален, говоря по схемата за единица площ или към зърнопроизводителите, а тоталната сума също ще расте, защото увеличава се това, което получаваме от ЕС, а държавата отделно започва да подпомага и не случайно ние (...)
Водещ: Добре, имате ли представа с колко ще се увеличат пенсиите на хората за тези две гладни години?
Мирослав Найденов: За това не отговарям аз, но със сигурност....
Водещ: Знам, знам, само да направя едно сравнение колко милиарда влизат в този бранш от земеделието.
Мирослав Найденов: Правителството прави всичко възможно на най-бедните хора, на хората с най-ниски доходи да увеличи тези доходи макар и с малко. Със сигурност те ще получат увеличение, колко точно, това може да го каже социалният министър.
Водещ: Вашият бивш зам.-министър Георги Костов, какво става с този човек, той изчезна по едно време, беше ви зам.-министър.
Мирослав Найденов: Не е изчезнал, той стана председател на Селскостопанската академия и разбира се, освободи поста зам.-министър.
Водещ: Не знам като какъв, но разбирам, че той е направил някакво изказване, доколкото разбрах по радиото, че депутатите от ГЕРБ са слуги и участват в лобизъм по повод Закона за горите. Що за изказване е това?
Мирослав Найденов: Имаше подобно...
Водещ: В смисъл човекът може да е прав, какво се случва?
Мирослав Найденов: Имаше подобно, доколкото знам, тъй като не съм слушал предаването, знам, че е било предаване по Дарик радио, имало е разменени реплики между Георги Костов и депутати от ГЕРБ по повод внесения проект за промяна на Закона за горите. Знам, че са разговаряли, аз лично разговарях с Георги Костов вчера и го помолих такова напрежение, ако има, то да бъде решено и туширано. Надявам се днес, тъй като...
Водещ: А каква е драмата сега. Това е сеч на горите, за да се изграждат лифтове в България, така ли?
Мирослав Найденов: Вижте, има едно напрежение, което се поради във връзка с внесеното предложение за промяна на Закона за горите, надявам се днес в 13 часа, в парламента има организирана кръгла маса, на която ще могат всички страни да изкажат своите позиции, а драмата каква е? С внесения нов закон за горите, който е в сила от миналата година и всъщност чийто автор е Георги Костов, имаше наложени доста рестриктивни мерки по отношение на изграждането на ски-съоръжения в нашите планини. За сравнение нямаше подобни рестрикции по отношение изграждането на съоръжения за пренасянето на електроенергия примерно или някакви подобни инфраструктурни проекти.
Водещ: Т.е. електропровод можеш да построиш, писта не можеше.
Мирослав Найденов: Истината беше следната: че можеш да построиш електропровод, за което се изискват същите съоръжения, а в същото време не можеш примерно да построиш влек или лифт.
Водещ: Те защо са ни толкова влекове, лифтове, като тука курортите празни в България. Нали спряха тока сега...
Мирослав Найденов: Това е големият проблем, ще дам едно сравнение, което мисля, че е много добро за вашите зрители. Австрия, която като територия е колкото България, разбира се, ние не сме Австрия по отношение на ски-туризъм, с планини...
Водещ: Ама с планини, тя е планинска държава.
Мирослав Найденов: ... но все пак да тръгнем отнякъде като сравнение. Австрия има 3000 километра като ски-съоръжения. Италия има да кажем 2000, Чехия някъде около 800, Словения, която е много по-малка от България ...
Водещ: Тя пък съвсем планинска държава Словения.
Мирослав Найденов: Да, Словения има около 500 километра. Румъния 140 километра и вижте България – 94 километра. Т.е. ние нямаме и 100 километра съоръжения.
Водещ: А се правим на световна сила в ски-спорта.
Мирослав Найденов: И ще организираме кръгове от Световната купа, искаме нашите деца да излязат от стаите пред компютрите и да отидат малко в планината, искаме ние самите да спортуваме. В този смисъл ние разрешихме даването на сервитуд, подобно както се дава сервитуд за изграждането на примерно на електропреносна мрежа. С това смятаме, че ще улесним изграждането на ски-съоръжения, без, забележете, тъй като имаше атаки да не им продадем горите, без да променяме предназначението, т.е. остава си горски фонд.
Водещ: Е, те веднага ще кажат, след като вие, с една дума, разрешавате всякакви писти, значи ще ви обвинят в обслужване на интереси, на тези, които строят ски-курорти.
Мирослав Найденов: Те в това ни обвиняват, в това ни обвиняват, но аз исках тази статистика да се чуе.
Водещ: То е логично да ви обвинят за това.
Мирослав Найденов: Първо. Второ, не променяме предназначението, т.е. тази територия остава горска. И най-важното, България е на първо място, аз също, като разбрах за статистиката, се изненадах. По увеличаване на горските територии. От началото на века 34 % са се увеличили българските гори. И това е по една проста причина...
Водещ: От началото на този новия век ли?
Мирослав Найденов: От началото на новия век, от 2000-а година.
Водещ: Е, как, той само царят колко изсече гора, те да не се водят само гори по документи, пък иначе да са мъхове и лишеи.
Мирослав Найденов: Когато поисках специалистите от Агенцията по горите да ми обяснят, те казаха да, така е, защото гората превзема нови и нови територии. Т.е. високопланинските пасища, които не се отстояват, затова че нямаме примерно животновъдство...
Водещ: Гората сама се настанява там.
Мирослав Найденов: Да, гората се разширява. Т.е. имаме повече гори. В този смисъл няма опасност за това, че ние ще създадем, примерно ще разрешим да се създадат ски-писти и ски-влекове и гората ще стане по-достъпна за нас, за нашите деца.
Водещ: Какво стана със заменките? Аз си спомням 2008 г. буквално лидерът на опозицията г-н Борисов се молеше да влезе тази тема в дневния ред на медиите, но медиите грижливо отбягваха темата за заменките през 2008 г. Пак повтарям, молеше се да влезе в дневния ред, не е пращал есемеси, както го обвиняват от пасквилниците, булевардната преса. Изведнъж тая тема избухна като тема, след като ГЕРБ спечели изборите, настъпи затишие, какво се случи, успяхте ли да върнете земите на народа, на държавата?
Мирослав Найденов: Първо, още първата седмица от управлението на ГЕРБ наложихме мораториум, мораториум върху промяната на предназначението. Т.е. гарантираме...
Водещ: Ясно, тоя мораториум ще го отменят следващите и пак ще...
Мирослав Найденов: Не, не, напротив, напротив, той прерасна мораториумът в закон. В момента горите са защитени от изсичане, т.е. остават гори първо с мораториумът, след това със закона.
Водещ: Т.е. дори олигарха Х да е прибрал една гора, тя ще си остане гора.
Мирослав Найденов: Нищо не може да направи в нея, ще си има гора, а той имайки си гора, дори да иска да сече в нея, не може, защото разрешението за сеч също се дава от държавата или това, което казах ...
Водещ: Стига да не е царят, само той може да сече.
Мирослав Найденов: И царят не може да сече. Между другото имаше проблем с неговите гори, паднали дървета или т.нар. санитарна сеч, които трябва да се отсекат, дори тях не му бяха разрешени да ги извозва...
Водещ: Е чак пък такава рестрикция.
Мирослав Найденов: Да, и се наложи аз лично да се намеся, за да може това поне, което е паднало...
Водещ: Е, да си отсече падналите дървета, да си разчисти гората...
Мирослав Найденов: Не, не той, влязоха служители на горското управление.
Водещ: Физически царят надали.
Мирослав Найденов: А иначе като цяло казусът със заменките е в Европейската комисия. Има дело срещу България, ако България загуби това дело, аз съм го казвал между другото и във вашето студио...
Водещ: Какъв е резултатът?
Мирослав Найденов: Ще трябва да ги върнат на държавата или да платят разликата. Така че това ще последва, но то ще последва след решение на ЕК за това дали има нерегламентирана държавна помощ.
Водещ: Всъщност вие като сте им оставили горите, те може би ще предпочетат наистина да ви ги върнат обратно, защото да се грижиш за една гора не е лесна работа.
Мирослав Найденов: Между другото имаме вече, не е прецедент, имаме случаи, в които получени на базата на заменки гори от определен собственик се връщат в държавата.
Водещ: Кой е този собственик? Може да го похвалим, ако е ...
Мирослав Найденов: Ако позволите, да запазя името, не е коректно, но има такива случаи.
Водещ: Добре, а тези мощни олигарси, които бяха облаготелствани по времето на тройната коалиция, които след това вие им отнехте този ресурс, който бяха спечелили, те в момента в какви отношения са с правителството? Подкрепят ли ви така или обратно, случват се разни конспиративни явления по медиите сегиз-тогиз?
Мирослав Найденов: Липсата на законодателство в онова време, което да позволи, ако някой иска гора, защото заради развитие на определени инвестиционен проект може да се нуждае някой от гора, тогава е липсвало законодателство, за да могат да се случват заменките и те да бъдат изнудвани на базата на тези заменки, защото ясно на всички ни е, че когато някой е получил кон за кокошка, той някъде е доплатил разликата. Тази обаче разлика не е била платена на държавата. Очевидно е отишла в нечия партийна каса или в нечий (...)
Водещ: Как са регламентирани сега отношенията на ГЕРБ с бизнеса, защото по времето на другите правителства беше ясно – плаща се под масата и се печели нещо.
Мирослав Найденов: В момента е регламентирано следното. Ако някой иска да направи замяна на гори, той трябва да направи замяна само срещу равностойни, като се разрешава само 5 % разлика, защото те не могат да бъдат абсолютно равностойни. А не това, което е правено, да замениш нещо примерно в Балчик срещу нещо в Белоградчик. Ясно е, че това в Балчик е много по...
Водещ: Те са, да, горе-долу едно и също. А какви проверки предстоят през тази година? Между другото аз си купувам поне веднъж в месеца кренвирши „Стара планина” и трябва да ви кажа, че има разлика между кренвирш „Стара планина” и тези, които се правят с тоалетна хартия.
Мирослав Найденов: Категорично.
Водещ: Лично аз се чувствам облагодетелстван от това, че се въведе този стандарт.
Мирослав Найденов: Не само вие. Много хора разбраха разликата. Аз, когато пътувам из страната...
Водещ: Даже вчера взех малкия от детската градина, късно, надвечер беше и си купихме едно пакетче кренвирши с него и ги изядохме с хляб и лютеница. И то бяха „Стара планина” кренвиршите.
Мирослав Найденов: Детето е яло наистина нещо качествено, защото...
Водещ: Но за да му дам на него, значи ...
Мирослав Найденов: Да, те са по-твърди като консистенция, защото имаше оплаквания, аз гледах веднъж едно предаване с проф. Вучков, той каза, а, те са много лоши, много са твърди.
Водещ: Ами проф. Вучков, който ми е приятел, ще му дам съвет, да ги свари тогава, ще станат по-меки. Плюс това той има хубави зъби проф. Вучков, той има челюсти направо, не зъби.
Мирослав Найденов: Да обясня, че тези, които са от месо, са твърди, а тези, които, както вие казахте, от тоалетна хартия, не са. Стандартите са нещо хубаво. Проверките не са преставали за това ние да устоим тези стандарти, защото спомняме си всички в началото имаше опит те да бъдат пробити. Драконовски контрол има, тези, които се опитат, губят завинаги правото си да ги произвеждат.
Водещ: Още има хора, ваши опоненти, които откровено ви се подиграват за това, което правите в областта на храните, включително и ваши колеги. Идеята беше ...
Мирослав Найденов: В България...
Водещ: ...какво предстои през 2012 г. да се случи ново на този фронт, защото идеята ви е много добра, въпросът е да го довършите докрай.
Мирослав Найденов: Идеята е да надникнем зад лъскавите витрини. Защото, г-н Бареков, вие казахте сега купих вчера на детето от магазина, там контролът е наистина ежедневен, 100 %.
Водещ: А в кварталния магазин, защото аз вечерта след работа няма къде да обикалям по...
Мирослав Найденов: Проблемът е, че ако сте влезли в някое заведение и сте си ги поръчали, може да не получите същите. И това, което констатираме и на базата на оценката на риска, която правим, тази година ще бъде годината на проверката в кухните на тези стотици заведения за обществено хранене, защото ...
Водещ: Първите разследвания бяха по Тв 7 в „Студентски град”, след това БТВ...
Мирослав Найденов: Точно така...
Водещ: ...взе идеята от нас, направи ново едно разследване, какво се получава накрая?
Мирослав Найденов: Какво се получава? Лъскави витрини, скъпи ресторанти, в същото време в кухните под всякаква критика. И това отива на масата ни, в нашата трапеза. Ние, разбира се, плащаме скъпо и прескъпо за него, пък дори и по-евтино да платим, то може да ни развали празниците или ежедневието. Спомняме си лятото натравянията, които имаше в лагери за деца. Така че тази година инспекторите ще съсредоточат своите усилия в проверките на точно тези (...)
Водещ: Въпрос от Ина Пелева. Аз искам преди това да я питам, Ина, неудобен въпрос мога ли да ти задам? Водеща: Не, не може.
Водещ: Ти ядеш ли кренвирши? Защото странно сега, ти си такова красиво, нежно създание, дали ти харесват. Аз ям кренвирши примерно. Не знам. Водеща: Обичам кренвирши с кашкавал, ето, казвам ти.
Водещ: А, добре. Ама така да ги нарежеш по средата, да сложиш кашкавал и да ги запечеш. Водеща: Да. Така ги харесвам.
Водещ: Ама „Стара планина”. Водеща: Само „Стара планина”, да, и кашкавалът също трябва да е по стандарта.
Водещ: Тя Ина понеже представя разследванията вероятно, Ина, за това ще искаш да питаш заради тия разследвания, които правехте с Марина Малашева в „Студентски град”? Водеща: Да, точно така. Не за „Студентски град”, то беше за едно друго разследване, което правихме, то беше за виното и спиртните напитки. Успяхме да си купим всякакви такива, на Женския пазар и къде ли не и понеже сега съвсем скоро трябва да влезе в сила новият закон за виното и за спиртните напитки. Моят въпрос е как ще бъдат, защото санкциите са много големи, 100 хиляди лева, дори дотам ще стигат, как всъщност ще бъдат обаче откривани тези хора, които продават тайно в къщите си такова вино.
Мирослав Найденов: Новият закон мина през Министерски съвет, надявам се в спешен порядък да бъде гласуван и от парламента. Драстични са, наистина това, което каза Ина, е вярно, до 100 хиляди стигат глобите.
Водещ: Ама тоя частник, дето продава с бидони в мазето...
Мирослав Найденов: Не, не този със 100 хиляди няма как да го уловим...
Водещ: Въпросът е за тоя, който бутилира бутилките и ги продава по 3 лева бутилката, което за мен е абсурд, вино 3 лева.
Мирослав Найденов: Това е подобно на битката, която водихме и за радост спечелихме с тези, които продаваха мляко по ъглите, мляко в пластмасови бутилки. По същия начин ще трябва да водим битката и с тези, които продават вино, защото трябва да е ясно на тези, които се занимават и с мляко и с вино, че всичко, което е с неустановен произход носи риск за тяхното здраве. И когато създадем регламент така, че когато влязат, много хора купуват вино такова, защото смятат, че това в магазина не е истинско. Ние трябва да убедим обществото с този закон, с действията на Изпълнителната агенция по лозата и виното, че това, което се купува в магазина и пише „вино” е от грозде. Както убедихме потребителите...
Водещ: Да, ама ако то е от 3 лева, няма как да е от грозде, г-н Найденов. Това ще е спирт с боя.
Мирослав Найденов: Това е другият проблем, ето другия проблем. Както няма кренвирши от месо от 3 лева ...
Водещ: Да, защо не създадете един стандарт за вино „Стара планина” и да се знае от коя ценова граница нагоре е вино и от кое надолу не е вино.
Мирослав Найденов: Ние създаваме, тъй като не можем да в закон ценова граница. Все пак цената се формира от пазара. Вкарваме друго, в закона вкарваме същите, само че не са наречени стандарти, изисквания. Примерно по отношение производството на вино и това, което може да се нарича вино. Т.е. вино ще може да се нарича само това, което е от грозде, и то ще носи етикета „вино”, всичко останало да го кръщават така както искат.
Водещ: Добре, завършваме разговора. Не знам дали сте чели една статистика, че българинът в последните години толкова се е влюбил в здравословния начин на живот, че е спрял да пие ракия и е минало на вино и бира.
Мирослав Найденов: Увеличава се, това е истина.
Водещ: Увеличава се консумацията. Водеща: Ти пък не знаеш една друга статистика. Че българинът пие много повече ракия, отколкото натурален сок.
Водещ: Така ли, ами той натуралният сок е вреден. Сега, макар че пак ще ме погнат, сигурно ще стигне до СЕМ. Водеща: Е фрешът е от истински плодове.
Водещ: Фрешът е добре
Мирослав Найденов: Борим се за намаляването на акциза на ракията в Брюксел, за сока няма как да го намаля.
Водещ: Да не влизаме във философски спор за виното и ракията, имат си големи привърженици и двата отбора. Има и такъв на ракията, има и такъв на виното. Министър Найденов, милиардът ще бъде окръглен за зърнопроизводителите в най-гладната година в историята на ЕС, 2013-а, почти милиард е гарантира и през първата сериозна гладна година на кризата, 2012-а, да са ни живи и здрави тракторите. Хубав и приятен ден.