Водещ: При мен вече е министър Найденов. Не по-малък горещ картоф има той за вадене пред себе си. Общо взето, управляващите оплескаха работите миналата седмица със Закона за горите. Той беше приет. Веднага започнаха масови протести на Орлов мост. Наложи се премиерът Борисов да се обръща към президента Плевнелиев да реагира, той наложи вето. Нещата обаче продължиха в другата посока. След протестите на Орлов мост започнаха такива на Е-79. Стигна се дори до насилие срещу медии. Въобще, ситуацията беше доста кризисна. Добро утро, министър Найденов.
Мирослав Найденов: Добро утро.
Водещ: Днес вие публикувате във в. „Преса” един – как да го кажа – ваш меморандум: „За отсечено дърво ще се садят три нови”, се казва в това нещо и разбивате митовете около новия Закон за гората. Не закъсняхте ли прекалено много с вашата реакция? Говоря от чисто политическа гледна точка, не споря по същество добър ли е или е лош този закон, само ви обвинявам, че липсваше диалог при неговото приемане.
Мирослав Найденов: Диалогът се води от Нова година. Аз не знам, малко може би са законите, при които дебатът продължава половин година. А преди, докато се правеха промените, тъй като в тези работни групи имаше представители на неправителствените организации, те знаеха за какво става въпрос. Имаше публични дебати, имаше много големи дебати в самия парламент по повод на този закон, така че знаеха за какво става въпрос. И тезата беше следната, всъщност, противодействие на две тези. Едната теза е това, което предлагаме. Досегашният режим представлява следното. Когато някой иска да направи някакви съоръжения – дали са ски-съоръжения или спортни съоръжения в горите, или пък да застрои по някакъв начин горите, той трябваше да поиска промяна на предназначението на гората, т.е. тази гора или частта от тази гора да бъде извадена от Държавния горски фонд, променено предназначението, след което той да го закупи.
Водещ: Което ставаше много трудно по принцип.
Мирослав Найденов:Не, не ставаше. (...)
Водещ: Е, по време на Тройната коалиция ставаше много лесно.
Мирослав Найденов: По време на Тройната коалиция те раздаваха горите без пари срещу т.нар. заменки.
Водещ: А вие сега предлагате директно, без разрешение, направо да се влиза и да се строи.
Мирослав Найденов: Ако позволите само още две думи, за да разберат вашите зрители за какво става въпрос. Този режим, за три години, откакто аз съм министър, не съм подписал..., т.е. никой не желаеше, не защото сме отказали – нямаше желаещ инвеститор в тези три години да промени предназначението. Защото – давам един пример. За една писта, да кажем, калкулирахме средно около 1000 дка – с пистата, с приходящите съоръжения, с подходите към нея. 1000 дка – за да бъде променено предназначението, на този, който иска да го направи, ще му струва около 35 милиона. Повтарям, 35 милиона.
Водещ: Да си ги плати, лошо няма. (...)
Мирослав Найденов: Само че това е само за промяна на предназначението. Да де, но веднъж плаща 35 милиона за промяна. След това трябва да я купи, а след като всичкото това се случи, тази част от гората излиза и престава да бъде Държавен горски фонд, т.е. на нея вече той може да направи и хотели, и каквото си пожелае. Ние предложихме следното – да остане завинаги Държавен горски фонд, т.е. държавата да не позволява промяна на предназначението.
Водещ: Ама да се строи ли? Мирослав Найденов: Който иска да строи, участва в открит търг – такса, която ще плаща годишно на държавата за определен период от време. Това беше предложението и тези пари да отиват за компенсаторно залесяване. Това е идеята (...).
Водещ: Тоест гората си остава гора, ама (...) хотели вътре, тя как ще е гора?
Мирослав Найденов: Не може да строи...
Водещ: А (...) може да строи.
Мирослав Найденов: Сега продължавам. Единствено и само линейни съоръжения.
Водещ: Тоест ски-писти.
Мирослав Найденов: Ски-писти, влекове и подобни.
Водещ: Добре, доколко е вярно, че тази поправка обслужва определен бизнесмен и е изключително лобистка? Ето, питам ви директно, защото...
Мирослав Найденов: Тъй като се спряга... Да, аз ще ви го кажа.
Водещ: Вижте, ТВ7 стои по средата – нито сме „за”, нито сме „против” и затова нас не ни бият по протестите, защото ние даваме думата на гражданското общество, както даваме думата и на политиците.
Мирослав Найденов: Това че...
Водещ: Намерете консенсус, искаме да се намери консенсус.
Мирослав Найденов: Само с уточнението – това, че се бият журналисти, независимо от коя медия, не е хубаво...
Водещ: Не е хубаво.
Мирослав Найденов: ... и използвам случая да го заклеймя.
Водещ: Не е хубаво, много е лошо това. И наши журналисти има от организираната престъпност – Диляна Гайтанджиева беше набита на морето.
Мирослав Найденов: Да, защото точно така (...) преди ефир коментирахме с вас, че посягането по какъвто и да е повод на журналисти, не е добра практика.
Водещ: Но това напрежение, което ескалира по принцип си беше по вина и на двете страни.
Мирослав Найденов: Тъй като хората говорят, хората, които бяха на площада или част от екоорганизациите, казват – това е поправката „Цеко Минев”, т.е. обслужват се интереси на Цеко Минев.
Водещ: Абсолютно.
Мирослав Найденов: Обяснихме, че от тази поправка ще се възползват първо малките горски общини, защото...
Водещ: Които сега пък се вдигнаха на протест.
Мирослав Найденов: Които сега се вдигнаха, защото малките... Значи аз обикалям много. Премиерът също обикаля по повод мероприятията, които има в страната. Винаги, когато отидем в такава малка община, хората казват: „Вижте, ние нямаме абсолютно никакъв поминък”. Примерно на тези малки горски общини поминъкът, да кажем, са картофите, билките, брането на гъби. Но това не стига. Те искат някакъв поминък и този поминък е свързан с развитието на тези региони. Там не могат да правят тежка промишленост, не могат да правят, да кажем, земеделие, каквото се прави в Добруджа. Това е алтернатива пред тях, това е възможност за заетост на хората, които са в тези общини.
Водещ: Пак да ви върна към моята първоначална теза.
Мирослав Найденов: И вижте, запазвайки горите, защото... Аз затова в днешния вестник „Преса” тези осем мита, че ще бъдат бетонирани горите – не, категорично. След като не е променено предназначението и остават горски фонд...
Водещ: Няма да се строят хотели.
Мирослав Найденов: ... не може да се сложи бетон. Повтарям го.
Водещ: Добре.
Мирослав Найденов: Другият мит, че ще се изсече поголовно. Това е много важно – дори и всички инвестиционни намерения, които към момента са известни, да бъдат реализирани, те ще бъдат 0,03% от цялата ни горска територия. И тук правя забележката. Според данни на „Евростат” България и Франция са единствените страни, които имат ръст на горите в последните години. И аз давам пример с колко. Българската гора има прираст средногодишно с около 15 милиона кубика дървесина.
Водещ: Даже и по време на Тройната коалиция ли са растели горите?
Мирослав Найденов: Да, растели са, защото не се сече достатъчно в нашите гори или се сече там, където е удобно, където е достъпно – няма инфраструктура в гората. А ние сечем годишно около 5 милиона, т.е. имаме всяка година около 10 милиона кубически метра ръст на дървесина. Така че в никакъв случай нито ще намалеят горите, нито ще се изсекат. Това е възможно, защото вижте, не знам дали знаят хората, но в България има около 120 върха над 2000 м. Това са малки върхове, които могат да бъдат и... Да кажем, ето, една община Берковица в Северозападна България, където няма нищо, няма никаква алтернатива. Там те могат да направят писта. Да, те няма да бъдат като пистите, каквито са примерно в Австрийските или Швейцарските Алпи, но достатъчни, първо за да се практикува спорт, второ – някаква заетост на тези хора, които няма какво да правят там, разбирате ли.
Водещ: Сега, пак да ви върна към първоначалната ми теза. Не споря с вас по същество. Най-вероятно законът, който вие сте написали, е ОК. Защо обаче стана така, че правителството и управляващите се оказаха между чука и наковалнята. Вие изненадахте всички с приемането на този закон. Защото – ето моите аргументи какви са: еколозите се разбуниха, напълниха Орлов мост, щурмуваха, сега заплашват, че ще щурмуват и парламента. Обаче от другата страна са другите хора, които затвориха Е-79 – и те са недоволни сега пък от това, че има вето върху закона. Защо не успяхте навреме да намерите консенсус, защото сега вече ситуацията е кризисна?
Мирослав Найденов: Г-н Бареков, ние опитваме от повече от половин година първо да съберем двете страни, защото наистина спорът е такъв. Аз казвам, алтернативата или искането на едните, на еколозите, горите да останат в този вид и да не се пипат. Те това искат. Те имат интереси и изпълняват проекти в тази посока горите да бъдат такива и от тези проекти изпълняват определени хонорари. От другата страна – общините и местните общности, които смятат...
Водещ: Разбира се, тук никой не е света вода ненапита.
Мирослав Найденов: Категорично.
Водещ: Всеки има някакви интереси (...) икономически.
Мирослав Найденов: От другата страна, те пък виждат...
Водещ: Но те пък имат право на такива, нали? Ние сме пазарна държава.
Мирослав Найденов: Не, не, това е така. Това е така и трябва да бъде така, но трябва да се намери този баланс. И затова ние се опитвахме месеци наред да ги съберем. Събирахме ги...
Водещ: Защо не успяхте?
Мирослав Найденов: Защото са твърди в позициите си. Тогава трябваше да намерим баланса и ние направихме следното. Казахме, че ще запазим гората на 100%, за да отговорим на исканията на еколозите. Няма да се променя предназначението, остава горска територия завинаги. Т.е. винаги... приемаме, че един проект се реализира, но той не е печеливш...
Водещ: Ама на хартия, ще кажат еколозите.
Мирослав Найденов: Защо на хартия?
Водещ: Ами защото ще строят писти пак.
Мирослав Найденов: Добре, пистата какво представлява? Вие, предполагам, сте скиор?
Водещ: Не, нито съм скиор, нито съм скиор, нито карам ски.
Мирослав Найденов: Пистата, да ви обясня, има една просека, която е направена в гората. На тази просека през зимата пада сняг, обработва се със съответните машини. Към нея има съоръжения, които да могат да качат скиорите до върха. Това е, там няма бетони.
Водещ: Е те се притесняват, че ще изсечете просеката, явно това ги притеснява.
Мирослав Найденов: Ами да, естествено просеката. И аз обясних, че дори всички заявени ски-писти да се реализират, те ще бъдат 0,03% от територията на гората. И аз давам примера. Една България има около 100 км линейни ски-съоръжения. Водещ: Да, да, това го чухме, чухме го. Така е, прав сте.
Мирослав Найденов: Унгария да има 200 – два пъти повече. Къде има Унгария... Водещ: Вярно ли е това, че вие сте разочарован и се отказвате да работите повече по този закон и го прехвърляте на депутатите? Толкова сте бил разочарован, че от името на правителството, министрите не желаят да имат нищо общо с тоя закон и депутатите да го правят каквото си пожелаят.
Мирослав Найденов: Процедурата е такава, че връщайки се вече при вето на президента, той не се връща в Министерски съвет, а се връща в парламента. В този смисъл, чисто институционално, ние не можем да се намесим като правителство или не можем да внасяме предложения. От друга страна, по отношение на разочарованието – да, има разочарование, защото ние работихме, смятахме, че по този начин ще дадем възможност на малките общини за допълнителна заетост, за допълнителен бизнес в рамките на закона. Освен този закон, горите се пазят от Закона за околната среда, от Закона за защитените територии, от специалните закони за парковете в България. Така че това не е само този закон, който да развърже ръцете.
Водещ: Ама знаете поговорката, че пътят към ада е послан с добри намерения. Резултатът накрая е липса на консенсус в обществото, има обществен скандал.
Мирослав Найденов: Да, вижте. Защо излязоха хората? Хората излязоха, или младите хора, защото тези, които излязоха на Орлов мост...
Водещ: Но излязоха и другите, да не забравяме и двете страни.
Мирослав Найденов: Аз ще коментирам тези, които... защото тях ги видях, другите не съм ги видял на Е-79, но тези хора ги наблюдавах. Така се случи по време на прехода, че – това, което казахте, поговорката „Всички добри намерения...” водеха до ада, т.е. така се продадоха за жълти стотинки големите предприятия на България, така станаха заменките, така се изнесоха капиталите. Хората не вярват, младото поколение не вярва и те смятаха, че и ние в тази ситуация ще ги излъжем, т.е. те виждаха в тази възможност да дадем...
Водещ: Лобизъм – така се каза.
Мирослав Найденов: Виждаха лобизъм или виждаха едва ли не поредното изсичане и продаване на национално богатство. Не е така и ние се опитваме да им обясним. Поехме ангажимент да наложим мораториум върху заменените гори. Наложихме го и мораториумът продължава да съществува. Тук правя забележка, че в този законопроект това не се включваше въобще.
Водещ: Обаче има опасност утре ако се смени правителството, следващите да дойдат и да кажат... Примерно, Тройната коалиция се връща на власт чрез Кунева и пада мораториума. Трябваше там още по-далеч да стигнете – освен мораториум, направо да отмените нещата.
Мирослав Найденов: Има го, това исках да продължа. В Закона за горите ние вкарахме освен с мораториум забраната за строеж и въобще за каквито и да е действия.
Водещ: Купили са си гора, гора да си бъде.
Мирослав Найденов: Те си имат (...), да си ги гледат. Така че това въобще не касаеше заменените гори, нито НАТУРА 2000, нито природните паркове. Тоест ние искахме... Разберете, от другата страна наистина стоят... Вие също обикаляте, специално вашата телевизия и вашият екип обикалят тези малки общини.
Водещ: Да, непрекъснато.
Мирослав Найденов: Виждате какво е, хората искат някакъв поминък, защото България не е само София.
Водещ: И затова ви казвам, намерете консенсус, защото и двете страни са прави.
Мирослав Найденов: Сега продължаваме... Вижте, след емоциите, в края на краищата, емоциите отминат...
Водещ: Само един съвет да ви дам – не се отказвайте...
Мирослав Найденов: Не, не се отказваме.
Водещ: ... защото на практика вие в парламента нямате депутат от ГЕРБ, който да бъде говорител по темата. И при Кошлуков гледах вашия колега, и други познавам от земеделската комисия. ГЕРБ има двама говорители по тази тема, които се приемат от обществото. Това сте вие – умеете да приказвате и Борисов. Вие в парламента хора, които да бранят с еколозите и с това, нямате, честно да ви кажа.
Мирослав Найденов: Тъй като емоциите отминават, разбира се, както се казва, и утрото е по-мъдро от вечерта. Имаше емоции, ние също сме подвластни – аз самият. В първия ден, когато се наложи ветото, може би реагирахме емоционално. Няма да оставим нещата, дебатът продължава. Между другото, в деня, когато президентът обяви ветото, тогава бяха представители на екоорганизациите в министерството, ние работихме и почивните дни. Тоест тези допирни точки, по които обсъждахме при премиера в петък, мисля, че сме стигнали почти до консенсус. Продължаваме да работим, мисля, че имаме добра основа.
Водещ: Ама двете страни знаят ли?
Мирослав Найденов: Ние разговаряме с едната, след като приключим...
Водещ: С еколозите?
Мирослав Найденов: ... с еколозите, да, ще предложим нещата и на другата страна и се надяваме, че след многото емоции, многото страсти, ще стигнем до един закон, който да удовлетвори по-голямата част от обществото, защото едва ли ще има 100% консенсус.
Водещ: Да ви дам аз един пример. Вие казахте преди малко, че не ви вярват хората като казвате, че нещо го правите от благородни намерения. Вие бяхте дълги години общински чиновник, нали? Служител, чиновник, общински.
Мирослав Найденов: Да, да. Дълги не, но три години...
Водещ: Три години общински чиновник. Но Любомир Павлов беше три години шеф на Общинска банка. Разследването на ТВ7 показа, че той има имоти за 40 милиона евро на Френската Ривиера и още 20 милиона евро е изнесъл през Маршалските острови, говори неговият бивш съдружник Христо Грозев. Значи дотук 60 милиона евро.
Мирослав Найденов: Една разлика да ви дам...
Водещ: Г-н Павлов никога не е работил нищо друго, освен общински чиновник. Как да ви вярват хората?
Мирослав Найденов: Ами, да дам разликата веднага, ако позволите. Да, били сме и двамата общински чиновници – аз по времето на Борисов, той по времето на Софиянски. Тук разликата не искам да коментирам.
Водещ: Така е.
Мирослав Найденов: Аз 40 милиона нямам, така че това мога да коментирам. Ако разбира се другото, което се коментира, е вярно, но това е разликата.
Водещ: Ами би трябвало да е вярно, защото има документи за това нещо.
Мирослав Найденов: Аз ви казвам, че по времето на Борисов това беше невъзможно да се случи, а дали се е случвало преди, аз самият не мога да се ангажирам с подобни данни.
Водещ: Да ви разбирам, че кметуването на г-н Борисов в София е сложило край на модела „Софиянски” и затова трябва да ви вярват хората.
Мирослав Найденов: Ами сложи определено край и това е разликата. Това исках, защото идвайки, той първо спря заменките на общински терени. От там тръгнаха тези митове и легенди, ако са митове и легенди, защото имаме правораздавателна система, тя трябва да каже дали това е така. Но той спря заменките – заменките „кон за кокошка”. Защото преди те да ги патентоват в горите, те ги бяха...
Водещ: Минали през общината.
Мирослав Найденов: ... патентовали през общината. Спря много „апетитни” инвестиционни намерения. Така че от там тръгна. След това, идвайки в управлението на ГЕРБ, наложихме още първия ден, разберете – първия работен ден, в който можехме да влезем в режим на гласуване, мораториум върху заменките на горите и това е факт и до ден-днешен.
Водещ: Е това вие го бяхте обещали още в кампанията.
Мирослав Найденов: Ама не, вижте, обещаваме им и това. Казахме им, че преди нещо да се направи – дори и ски-съоръжение в момента, трябва да се мине през ОВОС, през публични дебати, през оценки на съответствие. Тоест не е толкова елементарно това, че примерно махаме режима на промяна на предназначението, за да остане завинаги гора. Защото режимът на промяна на предназначението означава ваденето на горския фонд...
Водещ: Да, и урбанизирането.
Мирослав Найденов: ... и урбанизирането. И там вече може да направим... Това е идеята.
Водещ: Разбрах ви. Аз съм спокоен за това, което казахте. Двете страни ще бъдат изслушани, решение ще се вземе, когато се намери консенсус. Това обещавате, нали? Това казвате?
Мирослав Найденов: Да, обяви го и премиерът публично, ветото на президента го доказва.
Водещ: Гарантирано от вас и от Борисов. Давам думата на Диана Радева, която е с ветеринар, защото предстояли протести, аз доколкото разбрах, и при ветеринарите. Там е председателят на Българската асоциация на ветеринарните лекари за дребните животни – аз не знаех, че има и за едри животни, добре, за дребни животни – Бойко Георгиев. Диана?
Репортер: Да, здравейте и от нас.
Водещ: Добро утро.
Репортер: Всъщност това, което наистина беше обект и на протести миналата седмица и което тревожи хората, е дали ще има контрол над храните, които ядем след промените в закона. Вие подкрепяте ли тези промени?
Бойко Найденов: Добро утро на вас и на вашите зрители. Разбира се, че променяме промените в закона, защото с така приетите промени за изменение на този закон не само, че ще се повиши контрола, но ще бъдат премахнати и редица неточности, които съществуваха в досега приетия закон.
Репортер: Тогава защо имаше протести? Къде и кой има интерес?
Бойко Найденов: С приемането на поправките сега съществуващият Български ветеринарен съюз ще се лиши от монополното си положение да може да „изнудва” колегите за членски внос, от друга страна, да раздава по свое усмотрение участъци съответно на колегите, които работят на терен.
Репортер: В момента членството в този съюз е задължително, така ли?
Бойко Найденов: Да, задължително е и не виждам... Ние отдавна сме против това задължително членство, което първо, че нарушава редица членове на конституцията, но от друга страна то не решава проблемите на нашето съсловие.
Репортер: Какви са проблемите?
Бойко Найденов: Проблемите са много. Като се започне още от прекалено големия брой студенти по ветеринарна медицина, които се приемат, нерегламентираното и неточно контролиране на ветеринарно-медицинските продукти, с които се работи, следдипломното обучение също не е застъпено и не е регламентирано.
Водещ: Диана, имам следния въпрос към твоя събеседник.
Репортер: Да.
Водещ: Понеже сега темата, на финала, са кучетата на София. Фандъкова предлага мярка, с която 4000 от тях да бъдат затворени по приюти. Чакаме промени в парламента, не се случват още тези промени – ще коментира след малко министър Найденов. Какво мисли твоят събеседник? Как можем да решим проблема с бездомните кучета в София? Доколкото разбирам, те влизат в категорията „дребни животни”.
Репортер: Точно така, точно това щях да кажа и аз. Каква е рецептата да се реши тоя проблем?
Бойко Найденов: Не знам защо до момента общината в лицето на г-жа Фандъкова и предишните кметове на София не са обърнали към нашето съсловие за помощ. Доколкото знам, не са потърсили контакти и с Българската агенция по безопасност на храните в лицето на предишната Национална ветеринарна медицинска служба. Но в град, в който има може би над 200 ветеринарно-медицински практики и където ежедневно се извършват десетки кастрации, не знам защо общината не се е обърнала към нашето съсловие.
Репортер: И какъв е начинът?
Бойко Найденов: Поголовна кастрация на всички безстопанствени кучета. Но за тази цел би могла да се използва съществуващата налична база.
Водещ: Добре, Диана.
Репортер: Прави се опит, в интерес на истината. Благодаря ви за това участие.
Бойко Найденов: Благодаря и аз.
Водещ: Да. След малко Диана продължава, защото ще има дебат за сирийците – „Има ли гражданска война в Сирия?”. Двете общности ще бъдат в спор пред зрителите на ТВ7. Министър Найденов, и тук ще имате сблъсък с еколозите, защото те пък много не искат да се взимат крути мерки с бездомните кучета в София.
Мирослав Найденов: Аз, г-н Бареков, ще кажа следното. Има една приказка – „На здрава глава бинт не й трябва”. Аз съм министър на земеделието, можех да се занимавам с площите, със стандартите на храните и да не се занимавам нито с тези горски закони, нито със Закона за защита на животните.
Водещ: Той стигна до парламента, обаче там не го приемат.
Мирослав Найденов: Аз ще обясня. Когато промених наредбата, след първия смъртен случай, тогава по искане на Столична община, лично аз разписах промяната на наредбата. На другия ден другите пък защитници, тоя път на животните, дойдоха и скандираха под прозорците на министерството „Оставка”, „Обида” и т.н. Подадохме към парламента текста и в момента текстът...
Водещ: Отлежава.
Мирослав Найденов: Той отлежава, защото и депутатите казват „Този, който се опита да го внесе, ще стане обект на нападките”.
Водещ: Затова ви казвам, давайте вие, вървете напред, вие и Борисов. Няма кой друг в това управление.
Мирослав Найденов: Затова решението е следното...
Водещ: Депутатите работа няма да свършат.
Мирослав Найденов: Вие го казахте в началото – „горещи картофи”, ние сме затова, да ги хванем. И аз съм от тези министри, които няма да се спрат и законът...
Водещ: Ама бавят се нещата за закона. Аз говорих с г-жа Фандъкова вчера, забавени са нещата в парламента, тя е с вързани ръце.
Мирослав Найденов: Значи аз също се чувам с нея много често и искам да се обърна към вашия ефир, най-вече към столичани. Тя ще се справи. Познавам я много добре...
Водещ: Ама да й отвържат ръцете парламентаристите.
Мирослав Найденов: Първо с наредбата й отвързахме ръцете по отношение на това да се правят по-лесно тези кучкарници и с по-съкратена процедура...
Водещ: И с по-малко пари.
Мирослав Найденов: ... и най-важното, с по-малки ресурси. И второ, с промяната на закона, защото трябва да бъде променен законът определено. Ние в момента имаме по отношение на животните сигурно най-добрият Закон за защита на животни, но за защита на животни.
Водещ: Да, и затова животните се множат, популациите им, от хората.
Мирослав Найденов: Не може да има вече в този случай... Аз съм ветеринарен лекар, колегата, който говори – също. Ние не искаме да бъдат избивани, и той го каза. Но искаме първо, по отношение на това решението кое куче е злонраво и кое не е и какви да бъдат мерките, не да ги вземат комисии от природозащитници, защото те нито са учили за това, а пък и имат интерес. Те трябва да се вземат само от ветеринарни специалисти.
Водещ: Добре.
Мирослав Найденов: Те са учили за това. Ще инициираме, т.е. ние сме готови с текстовете, надявам се да намерим мнозинство в парламента, да се ангажира с това, за да не се наложи вето след това и на този закон, защото както излязоха тези за горите...
Водещ: Търсете консенсус.
Мирослав Найденов: Ами консенсус няма, г-н Бареков...
Водещ: Спираме дотук.
Мирослав Найденов: Ако го бяхме намерили консенсуса, нямаше да има кучета по улиците.
Водещ: Спираме дотук, защото Сирия ни очаква. Министър Найденов обещава консенсус и при Закона за защита на животните, и при Закона за гората. Очевидно там без консенсус нещата няма да се решат, защото двете групи вече са в отявлен конфликт. Аз ги наричам Е-79 и Орлов мост. Обещавате консенсус още тази седмица?
Мирослав Найденов: Надявам се.
Водещ: „Гореща точка” с министър Найденов.