В рамките на една година по време на реализация на първия проект, финансиран със средства от структурните фондове на Европейския съюз, Областна дирекция «Земеделие» - Софийска област спечели и изпълни втори проект - „Ефективност и устойчивост на модерната администрация“.
Проектът е финансиран от Оперативна програма „Административен капацитет”, приоритетна ос ІІ „Управление на човешките ресурси”, подприоритет 2.2. „Компетентна и ефективна държавна администрация”, Бюджетна линия BG051PO002/13/2.2-11. и е естествено продължение на резултатите от реализирания първи проект „За модерна и компетентна администрация“.
Общата цел на проекта бе усъвършенстване знанията и уменията на служителите за ефективно и устойчиво развитие на администрацията на Областна дирекция „Земеделие“ – Софийска област.
За да бъде постигната тя, бяха организирани и проведени обучения от Института по публична администрация /ИПА/ и специализирани обучения от фирма – външен изпълнител.
Първоначално, по проектно предложение беше заложен като индикатор за изпълнение на проекта 252 обучени служители. В последствие, в резултат на изпълнение на заложените дейности и реализирани икономии, се повиши критерият на 268 обучени.
Темите, по които се проведоха обученията в ИПА бяха свързани със стратегическо управление, организационно развитие, управление на промяната, времето и стреса, професионална етика и етично регулиране; усъвършенстване на уменията при работа със софтуерни продукти В ИПА бяха обучени 128 служители.
Проведени бяха и обучения по специализирана тематика, свързана с особеностите при регистрация на земеделските производители и стопани и тяхното подпомагане, провеждане на тръжни процедури за отдаване под наем и аренда на земи от държавния поземлен фонд; процедури по промяна предназначението на земеделските земи и на поземлени имоти в горски територии; опазване на земеделските земи и селскостопанското имущество. В специализираните обучения взеха участие четири групи от по 35 служители.
Общо бяха обучени 268 служители. По този начин беше постигнат един от индикаторите за изпълнение целта на проекта.
С реализирането на проектните дейности се надградиха резултатите от изпълнение на първия проект, финансиран от ОПАК и ЕС, чрез ЕСФ, и се съдейства за постигането на специфичните цели на ОПАК, свързани с подобряване управлението на човешките ресурси и повишаване квалификацията на служителите в държавната администрация, ефективно функциониране и устойчиво модерно обслужване от страна на администрацията.
Оказа се, че обучения, свързани с преките професионални компетентности на служителите представляват голям интерес за тях. По този начин те получават информация за всички новости, свързани с работата, запознават се с особеностите на отделните сфери на дейност, придобиват нови знания, усъвършенстват придобити умения. Работата в групи, участието в горещите дискусии е показателен за ангажираността и заинтересоваността на участниците към процеса.
Анкетите, попълнени от участниците в обученията безусловно показват, високата удовлетвореност на служителите от включването им и желанието им да посещават семинари и курсове и на други теми, свързани с професионалната област. При провеждане на изнесени обучения се активират социалните контакти между служителите, заздравяват се комуникациите както между отделните звена – общински служби по земеделие, така и с ръководството на дирекцията и със служителите от централното управление.
По време на обученията се обменят идеи, обсъждат се проблеми, заедно се търсят решения, сблъскват се различни мнения, раждат се идеи и иновативни решения.
Убедено в ползата от повишаване административния капацитет на администрацията, ръководството на Областна дирекция „Земеделие“ – Софийска област не спира дотук – вече е в ход изпълнението на трети проект, финансиран от Оперативна програма „Административен капацитет“, чиято цел е да надгради постигнатите от първия и втория проект резултати и да усъвършенства практиката за ефективно и устойчиво развитие на човешките ресурси.
Нима не е това един от начините за укрепване и повишаване на административния капацитет?