През уикенда на връх Шипка се състоя поредният Национален събор на млекопроизводителите в България. Те очакват кабинетът да изпълни своите ангажименти към тях и да вземе спешни мерки за оцеляването на сектора. Министърът на земеделието Мирослав Найденов бе гост на събора.
- Господин министър, хората не вярват, че ще започнат националните доплащания, защото досега много пъти бяха лъгани. А някои от тях казват, че ако започнете разплащанията от 1 декември, ще е вече късно.
Министър Найденов: Преди 1 декември няма как да стане, защото има екшън план, утвърден от Брюксел, който ние изпълняваме и неговият краен срок е 30 ноември. Преди да изпълним този план на практика няма как да започнем изплащането на парите. Правим всичко възможно това да се случи. Заделени са 61 милиона лева за националните доплащания на глава добитък. Това е най-справедливият начин, защото имаше атаки между фермерите, че някои са получили субсидии на квота, без да произвеждат мляко.
Това, което хората не вярват, че ще стане, защото наистина много са лъгани, е идентификационната система. Вие чухте и на срещата в Стара Загора, че бяха изразени съмнения и недоверие за старта на тази система. От 2007 година досега млекопроизводителите са загубили стотици милиони левове.
Е, как няма да загубят. И всичко заради партийните фирми-фантоми, които източиха средствата.
Отговорът е много прост. Идентификационната система не е работила, заради това, че в Националната ветеринарна служба трябваше да крадат, казвам го и дебело подчертавам да крадат от обществените поръчки за ушните марки. Всяка година те изписваха няколко милиона ушни марки при условие, че кравите са пъти по-малко. Къде са слагали тези марки-на копитата им ли?
- Според Адриан Цаконски животните у нас от преврата на 10 ноември 1989 година досега са намалели около 7 пъти.
Министър Найденов: Чак седем едва ли, но са намалели в пъти, само че ушните марки са изписвани като за поголовие отпреди 10 ноември. Тъй като няма как да удвоя или утроя инспектората на Министерството на земеделието (досега те са занимаваха с проверки, благодарение на които станаха факт обвиненията срещу бившия министър по отношение на разпоредителните мерки със земи), сега съм наредил на шефа на инспектората да влезе в Националната ветеринарно-медицинска служба и да провери обществените поръчки години назад за ушните марки. И си мисля, че следващият обвиняем ще е някой от предишните шефове на ветеринарната служба. Ясно е, че се е крало много. Но когато заради тези кражби са страдали хора като животновъдите и не са получавали милиони годишно, защото някой е имал интерес да не заработи идентификационната система, мисля, че сега трябва да се носи отговорност не само за кражбите, но и за пропуснатите ползи и нанесените щети на фермерите и на бранша.
-Ще заработи ли интервенционната система за подпомагане на зърнопроизводителите?
Министър Найденов: Интервенционната система също беше много прокламирана от предишното правителство, но не е направено нищо. Това е един механизъм, с който може по някакъв начин да се влияе на пазара, когато цените паднат под критичния минимум, определен от ЕК, който сега е 101 евро на тон. Само да припомня, че същата интервенционна система може да работи и по отношение на кравето мляко. В момента от този механизъм се ползват фермерите в Германия, Франция, Белгия и т.н.
- С Румъния влязохме заедно в ЕС, а там фермерите получават значително по-високи субсидии. Защо?
Министър Найденов: Защото тези, които са преговаряли за Румъния, са заложили високи базисни цени, а нашите отново са спали, както проспаха т.нар. health check или здравната реформа на общата селскостопанска политика и ние отново не заявихме нашите претенции. На първото заседание на Съвета на министрите по земеделие аз се изказах и те ме гледаха с учудване, че български министър е станал да говори. Тогава аз защитих позицията на тези млекопроизводители, които са в критична ситуация у нас. Преди мен говориха германският и френският ми колега за ситуацията в техните държави.
Сега на 5 октомври ще има извънредно заседание в Брюксел на Съвета на министрите по земеделие с една единствена точка – кризата в млечния сектор. Виждате какво се случва по световния и европейски обмен-изливането на мляко от немски, френски и белгийски фермери. А аз казах на моите колеги, че у нас дори няма какво да се излива, дотам са докарани нещата. ЕК и Главна дирекция „Земеделие” са подложени на тежък натиск, по-специално комисарката по земеделие Мариан Фишер Бойл и си мисля, че тези антикризисни мерки, които обсъдихме, ще намерят най-накрая реализация и от тях да могат да се възползват и българските животновъди. Още един пример - проспали са (предишния кабинет-бел.В.П.) да вкарат в списъка на субсидираните експортни продукти българските сирена. Е, с какво те са по-различни от италианските сирена, да речем, които са в този списък. Друга антикризисна мярка позволява лични складови запаси, т.е. самият фермер да складира. Надявам се на 5 октомври да се върна с добри новини от Брюксел.
- С предоговарянето на срока за покриване на хигиенните норми на ЕС в бранша вие отложихте закриването на много ферми у нас.
Министър Найденов: Институциите у нас са знаели хигиенните изисквания и са чакали да дойде края на 2009 година. За да се наложи нашето правителство за затвори над 80 хиляди ферми. Нали разбирате какво означава това-социално напрежение, което може да ескалира в кой знае какви действия. Получихме две години, но ние сега ще ги вържем с планове за преструктуриране-тези, които не искат да се занимават с животновъдство, трябва да им е ясно и да спрат по-отрано.
- Кога ще бъде създадена Агенцията по храните? Оказва се, че има крайна необходимост потребителите да бъдат защитени от храните-ментета.
Министър Найденов: Агенцията ще бъде създадена скоро, ние дължим това на хората, на децата ни. Създаването й е отлагано дълго, защото двете министерства-на здравеопазването и на земеделието не са постигнали съгласие на чие подчинение да е агенцията, затова сега ще бъде на пряко подчинение на МС. Говорих с еврокомисарката по здравеопазване Андрула Василиу, която прояви разбиране и ни обеща да получим и техническа помощ за създаването на агенцията.