Водещ: Много теми и много въпроси към министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. Добре дошли! И честит Трифон Зарезан!
Мирослав Найденов: Ами нека да е честит! Да поздравя всички, които го празнуват, лозарите! Това е един много стабилен сектор в момента в България, който за миналата година е увеличил експорта, увеличен е и добивът. Почти половината от това, което произвеждаме изнасяме, така че нека да им е честит този празник и да имат берекетна година, както се казва!
Водещ: Празникът на влюбените във вашите представи къде е ситуиран?
Мирослав Найденов: Аз от дете съм свикнал и така беше в моето семейство да се празва Трифон Зарезан. Но в края на краищата кой каквото иска да празва днес. Разбира се, някои празват Свети Валентин.
Водещ: Честит празник и на тези, които се чувстват влюбени! Една информация, която вчера ни притесни, най-вероятно и много природозащитници, без шега го казвам, трябва да бъдат убити страшно много, стотици хиляди прасета в България, защото фермите, в които се отглеждат не отговарят на европейските изисквания. Няма климатици, топки за игра, каквито изисквания има, включително и душове за прасенцата. Това вярно ли е?
Мирослав Найденов: Има условия, на които трябва да отговарят свиневъдните ферми в България – и по отношение разбира се на хуманното отношение към животните. Срокът за изпълнение на тези условия е краят на тази година. Т.е. от 2013 г. по отношение на свиневъдството те влизат в сила. Както от началото на тази година влязоха тези във връзка с кокошките носачки. Не е толкова трагично положението. По-голяма част от фермите вече отговарят на тези условия, останалите имат план до края на годината, в който трябва да се преструктурират, така че ще отговорят. Но каквото и да коментираме, това е европейски регламент, трябва да го изпълняваме.
Водещ: Ама наистина ли изискванията са такива?
Мирослав Найденов: Да, има изисквания...
Водещ: Да има душ-кабини, където да бъдат...
Мирослав Найденов: Не, чак душ-кабини и климатици не, но трябва да има съоръжения, в които да могат свинете да бъдат измивани. Трябва да има, да се поддържа определен микроклимат, и той се постига...
Водещ: А това с играчките?
Мирослав Найденов: Трябва да има играчки, да, за да могат прасетата да си играят с тези играчки, за да не проявяват канибализъм. Така са нещата. Разбира се, малко са преувеличени в медиите, но след като го има като регламент, трябва да го изпълнят. Сега, важното е да се каже всъщност, че тази година ние сме заделили 50 млн.лв., които да отидат в птицевъдния и свиневъдния сектор, за да могат те да покрият тези изисквания и да бъдат конкурентноспособни на своите европейски колеги.
Водещ: Ето тези прасета в момента нямат играчки. Съвсем сериозно ви питам, какви играчки трябва да имат прасетата?
Мирослав Найденов: Играчки или някакви съоръжения, в които, предполагам, че има синджири, които служат за играчки, просто камерата не ги хваща.
Водещ: Но това е добра свинеферма, която...
Мирослав Найденов: Това е добра. Като гледам...
Водещ: Чисто е.
Мирослав Найденов: Това са условия, на които трябва да отговарят.
Водещ: Добре, изчерпахме тази тема.
Мирослав Найденов: Да, няма драма. Имат една година пред себе си. Аз разговарях, и вчера включително след статията, със свиневъди. Това ще бъде постигнато, особено след като държавата дава 50 млн. и за птицевъди, и за свиневъди тази година, за да покрият тези изисквания.
Водещ: Т.е. няма да се налага инвестиция от свиневъдите в случая, а държавата ще помогне?
Мирослав Найденов: Държавата им помага като държавна помощ, която сме нотифицирали. А разбира се, те ще трябва да инвестират тези средства, за да покрият тези изисквания.
Водещ: Колко са ни фермите в България горе-долу?
Мирослав Найденов: Мога да ви кажа свинете. Проблемът на свинефермите идва от това, че някъде задните дворове, там, където гледат няколко прасета, също се брои за ферма, но то всъщност не е. Някъде около 800 000 са прасетата в България, чувствително по-малко е това от годините назад, примерно преди 89-та година. Водещ: Колко са били тогава?
Мирослав Найденов: Тогава са били няколко милиона.
Водещ: Ама тези в дворовете, всички Гошовци броени ли са?
Мирослав Найденов: Броени са и те, но ние сме имали много голямо промишлено свиневъдство, България е изнасяла свинско месо. За съжаление, в момента внасяме. Затова се опитваме да създадем условия да стабилизираме този сектор, защото той и птицевъдството биха могли да върнат нивата си от преди 89-та година.
Водещ: Т.е. месопреработвателните предприятия внасят включително и свинско месо, за да могат..?
Мирослав Найденов: Да, внасят, включително и свинско месо. Това, което се предлага на пазара, прясното месо е българско, но в големия си процент това, което е за колбаси, то е внос.
Водещ: Проблемът с щастливите кокошки решен ли е?
Мирослав Найденов: Проблемът ще бъде решен предполагам до два месеца, така че България няма да се наложи да плаща глоби заради това, че не сме изпълнили директивата. И там има план, по който се работи. На някой може да се струват странни тези изисквания, но те са задължителни и ние нямаме право да ги коментираме, трябва да ги изпълняваме. Както и между другото, странно звучи, че има условия за хуманно умъртвяване на животните, хуманно клане. Клане и хуманно не се връзва много, но има условия и те се спазват.
Водещ: Да не се мъчи животното.
Мирослав Найденов: Да, да не се мъчи, разбира се.
Водещ: Когато го убиваме, за да се нахраним след това.
Мирослав Найденов: Ние сме краят на хранителната верига, трябва да ги приемем нещата такива, каквито са.
Водещ: Продължаваме с потребителските теми преди да отидем към голямата – за язовирите и за тези, за които вие може да ни говорите. Знаем, че доста прекарахте в село Бисер след трагедията там. Дърва за огрев. По околовръстното, ако се разходиш, поне преди три дни, дърво беше трудно да си купиш, а ако успееш да си намериш, 100 лв. кубика.
Мирослав Найденов: Това е голям проблем. Проблем, който в момента съществува. Вчера бях поканил на среща в министерството представителите на браншовите, браншовиците в дърводобивния сектор и дървопреработващия разбира се. Ние обсъждахме някои от промените в закона за горите, които внасяме, като основното, или по-скоро тяхното възражение за това, че държавата към момента не може да добива. Т.е. горите са държавни, предприятията са държавни, а съгласно сегадействащия закон държавата не може да добива, или аз като министър не мога да разпоредя при тези форсмажорни обстоятелства държавните горски предприятия да извършат дърводобив.
Водещ: А те ще могат ли да го извършат, при условия че частните казват, не можем да се качим горе заради снега?
Мирослав Найденов: Когато се създаде организация, когато има нужда, когато населението е изправено пред това да няма дърва, ще се случи. Но аз в момента нямам механизма. Затова променяме закона, ще дадем възможност на държавните горски предприятия също да могат да добиват. Разбира се, аз се съобразих с притесненията на частния сектор, затова ще сложим горен таван от 30% от общия добив, за да не се стигне пък до там някъде директорите на държавните горски предприятия да искат да извършват те изцяло добива. Това ще го правим. И другото, което ще направим, тъй като дълги години, и това се говореше за сделки нерегламентирани в горския сектор, за посредници по веригата, качваме 42% от продажбата на дървесина на стоковата борса. За да може да е ясно, прозрачно, всеки да има достъп до стоковата борса. Така че това са промените. Има напрежение в момента...
Водещ: Има ли спекула в момента според вас, за крайния потребител?
Мирослав Найденов: Ами след като само за дни цената скочи, ние коментирахме с вас преди ефира, спекула определено има. И за да няма спекула, затова искаме да има и на стоковата борса, откъдето всички да могат да си купят, ако искат, не говоря за дребни потребители, но става въпрос, че...
Водещ: С 30-40% за седмица-две скочиха цените до крайния потребител.
Мирослав Найденов: Точно така, скочиха. И точно заради това тези промени ще бъдат направени, въпреки напрежението, което се създава. Възможно е и някои да се опитват да го провокират, защото, странно защо в петък, аз имах две питания по този повод, трябваше да отговарям в парламента на депутати от БСП защо правим тези промени. И аз го обяснявам сега в ефир. За да може да има стабилна цена на дървения материал, най-вече този, който е за огрев. И второ, това, което се е случвало години наред в горите да се преустанови.
Водещ: Подозирате, че депутати от БСП в случая спекулират със ситуацията с липса на дърва или я провокират по някакъв начин със свои фирми ли, какво точно казвате?
Мирослав Найденов: Опитват се да я използват ситуацията, да провокират определено напрежение в сектора, както правеха по отношение...
Водещ: В момента каква е ситуацията на пазара с дървата за огрев?
Мирослав Найденов: Аз разпоредих на държавните горски предприятия да извадят дървата от резерв, тъй като има дървесина, която е конфискувана, която беше възбранена. В момента тя е извадена, за да може да се възползват, т.е. към бедстващите райони да бъде насочена. По този начин снабдихме примерно село Бисер с дърва, Свиленград. Насочихме към Североизточна България. Така че ние имаме в момента запаси, които насочваме, но те не са безкрайни. И затова спешна промяна. Между другото тя мина на първо четене онзи ден в парламента...
Водещ: Т.е. промяната и вашето предложение е дошло след бедствената ситуация?
Мирослав Найденов: Не, обяснявам... Тя е от доста преди, но тя е на базата на оценка на ситуацията, и виждате, че тази ситуация се случи. Т.е. аз го давам като пример защо всъщност искаме да можем да разрешим на държавните горски предприятия също да добиват дървесина и защо трябва да качим част от продажбата на дървесината на борсата, където има достъп всеки.
Водещ: Нататък към следващата тема – язовирите.
Мирослав Найденов: Голяма тема.
Водещ: Колко министерства отговарят за всички водоеми в България общо, може ли да изчислите към дата 2005-та, 2007-ма, когато стана трагедията в Цар Калоян, са били 7.
Мирослав Найденов: 7, защото имаше и министерство на бедствията и авариите. В момента отговарят, разбира се МОСВ, МИЕТ чрез „Язовири и каскади”, регионалното министерство чрез ВиК-дружествата, които стопанисват определени язовири, и МЗХ чрез „Напоителни системи”. Ние работим, има работна група, която се председателства от колежката Нона Караджова като министър на околната среда и водите, която изготвя единна водна стратегия...
Водещ: ...поне ако може един язовир да е на един собственик, а не...
Мирослав Найденов: Вижте, не толкова да е на един собственик, собствеността може да е различна, но въпросът е кой първо следи за безопасността на тези язовири, кой прави предписанията, и те трябва да бъдат задължителни за изпълнение, и естествено, когато има такава трагедия, каквато се случи в Бисер, да е ясно кой носи отговорност. Защото аз гледах вчера интервюто на г-н Станишев във вашето студио, където той обясняваше, че кметът бил писал. Аз не знам кметът на Бисер да ли е писал, но кметът, когато е знаел от години назад, защото той е кмет трети мандат, че язовирната стена е спукана, първото което е трябвало да направи...
Водещ: За кмета на Харманли говорите.
Мирослав Найденов: За кмета на Харманли. Първото нещо, което е трябвало да направи, е да изпусне язовира, да разпореди да бъде изпуснат и след това да пише. Защото ако знаеш и виждаш, че стената е спукана...
Водещ: Ама той не може да разпореди, защото твърди, че няма право, защото не е собственик. Т.е. не може да се разпорежда с нещо, което не е негово.
Мирослав Найденов: Може да изпусне водата, разбирате ли, водата може да бъде изпусната. Ако вижда, че това може да доведе до трагедия, това се прави.
Водещ: ...ние гледаме остатъка от язовир Иваново.
Мирослав Найденов: Това е язовир Иваново, или по-скоро от язовир Елена, който е до него и който се наложи да изпускат служители на „Напоителни системи”...
Водещ: Вчера беше пуснат Елена.
Мирослав Найденов: И защо трябваше всъщност да се стигне дотам? Тъй като те нямат никакво отношение „Напоителни системи” по отношение на този язовир, аз трябваше да разпоредя, те се качиха и го изпуснаха. Не чакаха никой и не чакаха да се установява чия собственост е. Просто той застрашаваше хората. Разпоредих им, те се качиха и го изпуснаха. Като разбира се имаха затруднения, защото концесионерът на този язовир беше бетонирал изпускателя, за да не му избяга рибата.
Водещ: Кой трябва да контролира концесионера?
Мирослав Найденов: Това, което, тъй като по разпореждане на премиера беше създадена работна група, те направиха предложения, предстои това нещо да бъде облечено в съответните нормативни промени. В момента предложението е следното. „Язовири и каскади”, или специалистите в „Язовири и каскади” да могат да правят задължителни, т.е. оценка на състоянието на всички язовири и задължителни за оператора им предписания. Независимо кой е операторът – дали е общински, дали е „Напоителни системи”, дали е на регионалното министерство...
Водещ: ...едно съоръжение е създадено за една цел, например събира вода, какъвто мисля, че е случаят с язовира край град Цар Калоян и ситуацията преди пет години, а този язовир се използва за развъдник на риба, как ще накараш един концесионер да изгуби не знам колко хиляди, може би и повече лева, за да може да изпусне водата в един язовир, рибата къде отива, какво става с нея?
Мирослав Найденов: С тези промени, които сега ще се направят, няма да питаме концесионера. Ако съоръженията застрашава...
Водещ: Ами той ще съди България за неустойки например?
Мирослав Найденов: Вижте, не знам кой ще съди, но тези, които отидоха в гробовете заради това, което се случи, теса по-важни. Така че когато съоръжението не отговаря на съответните изисквания за безопасност, не се стопанисва както трябва, принудително то ще бъде източвано, както със случая, аз ви дадох пример. Нека да дойде сега концесионерът на язовир Елена да ме съди за това, че „Напоителни системи” го източиха язовира. Ето, призовавам го в ефир, да дойде да ме съди.
Водещ: Наистина ли вашият колега Трайчо Трайков е прав, когато казва, че около 600 язовира в България са потенциално опасни, включително имаше изчисления, че това би могло да застраши живота и здравето, не дай си боже, на около 700 000 българи? Знаете ли какво става в нашата редакция в момента? Всички българи са се превърнали в хидролози, особено онези, които живеят в близост до язовири, ходят, обикалят язовирите, говорят си с кметовете на селата, тревожат се, мерят някакви дълбочини. Паника е настанала.
Мирослав Найденов: Аз не знам дали точно такова изявление е направил министър Трайков. Ако е така, предполагам, че са му докладвали от „Язовири и каскади”, тъй като те започнаха спешна проверка.
Водещ: Другото беше добавка от мен...
Мирослав Найденов: Ако това е казал, това означава, че ситуацията е такава. И точно заради това трябва да се предприемат тези спешни мерки. Всичко, тъй като има и кризисен щаб в момента, всичко, което към момента застрашава по някакъв начин населението се източва, аварийно източване. Но вижте ,в стопанисването на тези съоръжения досега се е преследвала една-единствена цел – определени приходи, примерно за общината или респективно за кмета. Защото кметовете са давали тези общински съоръжения на концесионери. Нямало е отговорници. Защото аз ще дам разликата между един язовир, който примерно се стопанисва от „Напоителни системи” и един общински. Тези на „Напоителни системи” имат отговорници, имат аварийни планове, има хора, които денонощно го наблюдават...
Водещ: Ама този в село Бисер дори не е бил даден на концесия и дори никаква търговска цел не се е...
Мирослав Найденов: След като намерихме риба даже в спалните на съборените къщи...
Водещ: На Бисер?
Мирослав Найденов: Да, на Бисер. Спасителите изваждаха риби, и то много риба. Това означава, че той е бил зарибен. Което означава, че някой там някаква дейност е извършвал. Има следствие разбира се, то ще установи кой какво е правил.
Водещ: Т.е. искате да кажете, че някой е извършвал дейност без никой да подозира, че някой развъжда риба там?
Мирослав Найденов: Да, намерихме, и то големи количества риба. Шарани, големи шарани, които не са паднали от небето, те са дошли от язовира.
Водещ: И още не може да се разбере кой е извършвал тази дейност?
Мирослав Найденов: Има следствие, надявам се да разберат. И надявам се, за разлика от Цар Калоян този път да има някакво възмездие, защото не можем да продължаваме да заравяме хора в земята и да няма наказани. Просто това няма как да продължи.
Водещ: Ви проследили ли сте в детайли ситуацията към днешна дата, ситуацията от Цар Калоян от преди 4 години и половина?
Мирослав Найденов: Аз гледах вчера вашето предаване и ретроспекцията, която направихте. Нямам обяснение лично за себе си как може толкова години наистина да няма виновен.
Водещ: Няма. Няма виновен. Времето е виновно, 10 000 години не бил валял такъв дъжд са казали специалисти, може би хидролози...
Мирослав Найденов: Много е важно и другото да кажем. Тъй като освен язовира, малко се говори, но освен язовир Иваново се скъса и дигата до Свиленград на река Марица. И това, което установиха експертите, които отидоха на място и хората, които я възстановяват в авариен режим, работейки денонощно, държа да го отбележа, денонощно работят, за да изпреварят времето, просто надбягват се с времето в момента, тъй като се очакват тези големи снеготопене и повишаване на нивото, те намериха доста съоръжения, които компрометират дигата. Т.е. някой се беше опитвал да прокопава дигата, и то не на едно място...
Водещ: За какво, да си напоява..?
Мирослав Найденов: За напояване, да. Да си напояват градини, оранжерии, каквото и да е. И по този начин е компрометирана дигата, тя затова се къса.
Водещ: Ама нали знаете, че не е луд този, който яде баницата, а този, който му позволява. Щом никой не си е направил труда да проследи, че някой е компрометирал, както казвате, дигата на река Марица, и години наред очевидно това е правено...
Мирослав Найденов: Да, защото това са, поне по оценка, отново повтарям на специалистите, това са байпаси, т.нар. байпаси, които съществуват от доста години.
Водещ: Да, ама дядо не знам си кой, който иска да си напои градината, не знае, че това са байпаси и понеже години наред никой не го е санкционирал, той е решил, че това е нормално. Ако от такива хора е компрометирана тази дига, нали така?
Мирослав Найденов: Това е част от причината да се случи, т.е. има и човешка намеса. Не е само, тъй като хората очакват всичко да е следствие и на природата. В повечето случаи има и човешка намеса, която е помогнала това нещо да се случи.
Водещ: Една тема, която вчера всъщност повдигнаха ветеринари. Те са в много тежки отношения с вашия колега шефа на агенцията по храните. Искат му оставката, ако той не си отиде, и на вас размахват пръст. Ще се заринем с трупове на животни, ето това са казали вчера от Съюза на ветеринарите.
Мирослав Найденов: Аз разговарях вчера с председателя...
Водещ: Само да уточним, това е една промяна в Закона за ветеринарната дейност, според която собствениците на починали животни, или пък общините ще трябва да ги извозват до малкото екарисажи в България, колко са те?
Мирослав Найденов: Два са екарисажите.
Водещ: Къде бяха, във Варна и в...
Мирослав Найденов: И в Шумен. Не, няма да ги извозват те, просто ще трябва да плащат за тази услуга. Защото в момента ние с вас плащаме, данъкоплатецът плаща...
Водещ: На баба Пена, ако умре магарето в задния двор кой плаща сега?
Мирослав Найденов: В момента плаща държавата.
Водещ: За да си извози магарето мъртвото до екарисажа?
Мирослав Найденов: В момента плаща държавата. Годишно за това се плащат над 10 млн.лв. Държавата не може да продължи да поема този разход като държава, защото аз и вие нямаме магаре.
Водещ: И кой сега ще го плаща?
Мирослав Найденов: Общините чрез местните данъци такси, които събират ще трябва да поемат този ангажимент. Така че това е промяната. Системата остава в същата, никой няма да го кара до екарисажа,има си специализирани автомобили. Въпросът е кой ще плаща. И тъй като ние го обсъдихме, държавата не може да продължи да плаща. Това по същество представлява и нерегламентирана държавна помощ към общините. Общините ще трябва да си плащат за това, че примерно там се отглеждат и се събират тези трупове, а не републиканският бюджет, който не може да плаща всичко. Защото в момента, когато се наложи да бъдат извозени мъртвите животни от село Бисер и от квартала в Свиленград, държавата плати за това, отново за пореден път. Така че това е... Но не това е причината за напрежението. Имало е...
Водещ: ...между шефа на ветеринарния съюз и шефа на агенцията по храните.
Мирослав Найденов: Ами разменили са си остри думи. Аз разговарях и с двамата. Извикал съм ги в понеделник да дойдат при мен. Надявам се, че ще си стиснат ръцете.
Водещ: А, някаква помирителна среща ще организирате.
Мирослав Найденов: Не е нормално, казах му на д-р Войнов, казах му и на д-р Бойчев, че не е нормално чрез медиите те да си оправят отношенията.
Водещ: Имаше една, обидили са се ветеринарите на реплика на Войнов...
Мирослав Найденов: Били са обидени, той пък бил обиден от техен коментар. Неща, които не са сериозни, и двамата са големи хора, казах им, очаквам в понеделник да дойдат при мен и мисля, че на това ще се сложи точка, драма тука няма.
Водещ: Точка слагаме и на този разговор. Благодаря ви!