Върни се горе

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов заряза лозите по случай традиционния празник Трифон Зарезан на лозов масив край село Капатово, Община Петрич. Лозовия масив, който е 120 декара е на винарска изба „Златен Рожен”. Той е изграден по мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор. По мярката за 2010 г. са усвоени и изплатени над 78 % от средствата. Общият бюджет на мярката е към 17.114 млн. евро.

Състояние на лозовите масиви и възможностите за обновлението им с европейски средства

В областта на лозаро-винарския сектор гроздо- и винопроизводителите могат да кандидатстват по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2008/2009 - 2013/2014 г. и по Програмата за развитие на селските райони. По Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2008/2009 – 2013/2014 г. са включени три мерки за подпомагане – „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”, „Промоция в трети страни” и „Застраховане на реколта”, като основен интерес за бизнеса представлява мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”.  

Като допълнителна съпътстваща мярка беше въведена схема „Изкореняване на винени лозя”, целяща създаването на приспособен към пазарните условия лозаро-винарски сектор. Схемата беше насочена към производителите, които са на мнение, че определени площи не предлагат условия благоприятни за едно жизнеспособно производство да могат да намалят разходите си и окончателно да се откажат от производството на вино на тях.

В Изпълнителна агенция по лозата и виното бяха подадени 20 заявления за издаване на удостоверения за право на участие по схемата, като бяха издадени такива на 16 гроздопроизводители за обща площ от 135,7438 ха. Предварително бяха одобрени от Държавен фонд „Земеделие” 15 кандидата с обща площ от 111,6340 ха за сума от общо 629 577 лв., каза изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев.

Съгласно направените промени в Наредба №1/26.01.2009 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2008/2009-2013/2014 г. гроздопроизводителите имат право на обезщетение за загуба на доход, вследствие прилагането на мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”  в една от следните форми:

  • Разрешение за едновременно отглеждане на стари и нови лозови насаждения за определен период от време т.нар. право на отложено изкореняване, който не надвишава 3 (три) години до края на преходния режим за правата на презасаждане;
или
  • Парично обезщетение, изчислено на база подадени декларации за произведено грозде за три предходни години.

Експортната цена на българските вина и реализираните количества през 2010 г.

По неокончателни данни за 2010 г. на база обобщена справка от придружителните документи при превоз на вина, реализирания износ е около 57 683 000  литра. Най-голям дял в структурата на износа заемат бутилираните вина, което представлява  около 80 % от общия износ. Въпреки увеличението на световния износ на вино, пазара все още преживява проблеми с наличието на нереализирани количества, които надвишават търсенето. Основен проблем на световния пазар е свръхпроизводството и ключа за постигане на рентабилност в дългосрочен план ще бъде намирането на баланс между търсенето и предлагането, от което зависи и износната цена на виното.

Основно износа на България е насочен към Русия, Полша, Великобритания, Чехия, Белгия, Литва и Германия. Отчита се разширяване на пазара и реализиране на износ за Бразилия и Виетнам.

За гроздоберна кампания `2010 може да се каже, че настъпилите поражения от болести и неприятели по гроздето и листната маса, както и променливата метеорологична обстановка се отразиха неблагоприятно върху качеството на гроздовата реколта. Гроздето при някои сортове достигна технологичната си зрялост в условия на лоши климатични влияния, което беше предпоставка за една не много добра в количествено и качествено отношение реколта. Това е причината количеството произведено вино и гроздова мъст от винопроизводителите – реколта 2010 г. да е по-малко в сравнение с реколта 2009 г., което беше 1 245 600 хектолитра.

Изкупеното количество винено грозде от винарските предприятия през 2010 г. е над 146 млн. кг.,  в т. ч. около 65 млн. кг. бели сортове и 82 млн. кг. от червени сортове. По време на гроздоберната кампания в Изпълнителна агенция по лозата и виното ежеседмично постъпваха данни от винарските предприятия за изкупените количества грозде по сортове. Произведеното грозде през реколта 2010 г. е със сравнително добро качество и отговаря на технологичните изисквания.
    
Потреблението на вина в страната

По данни на Националния статистически институт от предходни години потреблението на вина в страната е 5,9 литра на глава от населението. За да се гарантира спазването на изискванията на българското законодателство и европейското право, служителите на Изпълнителна агенция по лозата и виното извършват планови и извънпланови проверки във винарските предприятия, заверяват технологични дневници и проследяват направените записи в тях, проверяват  получените и реализираните вина, съпоставят данни от подадените декларации за произведено вино и мъст и съхраняваните количества вина от последна реколта, проверяват изискванията за означаването и търговското представяне на вината, спазването на разрешените енологични практики, проследяват количеството прието грозде и наличните сертификати за произход на грозде, присъстват при денатурирането на вторичните продукти и вземат проби за анализ.

Стриктният контрол е предпоставка за намаляване на нелоялната конкуренция и повишаване качеството на предлаганите на пазара вина. През 2010 г. са извършени 253 планови и 635 извънпланови проверки на винарски предприятия, съставени са 37 задължителни предписания и 31 акта за установяване на административни нарушения.
Сподели в: