Върни се горе

„Пускаме бързо и лесно парите за фермерите”

България може да загуби 3,2 млрд. евро по програмата за развитие на селските райони заради безхаберни чиновници. 700 млн. лв. за подпомагане на декар обработваема нива също са под въпрос. Как могат да се спасят тези средства, попитахме Цветан Димитров. Той ще е заместник на земеделския министър Мирослав Найденов и негова дясна ръка по всички проблеми, които касаят аграрната политика на страната.


- Г-н Димитров, ще успеете ли да спасите 700-те милиона лева за подпомагане на фермерите?

Зам.-министър Димитров:
Имаме одобрението на Министерския съвет да преминем към бърза процедура на договаряне. Следователно няма основание да се притесняваме, че средствата може да бъдат изгубени.

- Какво означава бърза процедура на договаряне - ще има фирма или ще се търсят сателитни снимки?

Зам.-министър Димитров:
По-скоро ще се търсят снимки от съответните служби, които имат правото съгласно европейското законодателство да правят такива снимки.

- А ще успеете ли да спасите и 3,2 млрд. евро по програмата за развитие на селските райони?

Зам.-министър Димитров:
Надявам се, че да, защото парите касаят цялото земеделие, включително и селските райони, цялата инфраструктура, живота по селата, така да се каже. Основното е да се направи добра координация между земеделското министерство, администрацията, която определя политиката в тази област, и Разплащателната агенция. Второ - трябва да се оптимизират процедурите по одобряване на проекти, целият този механизъм в момента се разглежда.

- Това означава ли, че ще стане по-лесно и по-бързо да се кандидатства по тази програма?

Зам.-министър Димитров:
Да, и двете неща. Целта ни е да се опростят процедурите, доколкото е възможно. Защото в никакъв случай това, че някой не може да контролира процеса, не е оправдание да се натоварват бенефициентите да вадят повече документи.

- Така ли се е случвало досега?

Зам.-министър Димитров:
Има едно презастраховане, в някои случаи е дори излишно, защото някои структури се притесняват, че не могат да контролират процеса. Не искам да коментирам и другия вариант, ако някой е имал други незаконосъобразни помисли. Това е тема на друг разговор и други органи да се занимават с нея.

- Някой умишлено е бавел процедурите за одобряване на проектите, за да може всички пари да отидат в негови фирми?

Зам.-министър Димитров:
Включително и това е възможно. Но предстоят проверки по САПАРД, а той е доста показателен за начина, по който се работи и в останалите програми.

- Къде смятате, че ще имате най-много проблеми в работата си занапред?

Зам.-министър Димитров:
При създаването на Държавната агенция по безопасност на храните. Досега много идеи имаше за нея, но в крайна сметка няма нищо като работещ вариант. Първата задача е да се осигури на българина възможността да консумира качествени и безопасни продукти. Втората е контролът по границите - контрабандният внос. И на трето място - некачественият внос, който подбива цените на българските производители.

- Има опасения, че цените на храните ще скочат заради създаването на тази агенция.

Зам.-министър Димитров:
Точно обратното. Създаването й би довело до оптимизиране на разходите на администрацията. Защото сега голяма част от дейността по безопасност на храните е разпръсната в 5-6 ведомства. Поддръжката на едно е много по-евтина, отколкото на много.

- Твърди се, че голяма част от салама, от млечните продукти се правят от евтини вносни суровини. Ако се сложи край на този внос, автоматично цените би трябвало да скочат.

Зам.-министър Димитров:
Наистина е така. Но нашата цел е да подкрепим българския производител, т.е. това, което се произвежда в България, което е с добро качество, то да се консумира.

- Ще затворят ли фермите втора категория в края на годината, или все пак е издействано още едно удължаване на срока?

Зам.-министър Димитров:
Предходното правителство е поискало 18 месеца, но чак през юни. После, доколкото разбирам, е поискано срокът да е 24 месеца. През септември предстои нова техническа среща, на която смятаме освен удължаване на срока да предложим и конкретни мерки как ще се случи самото преобразуване на фермите.

- Можем ли да очакваме нови уволнения?

Зам.-министър Димитров:
Предполагам, че ще има там, където има неизпълнени ангажименти.

- Кои са отличниците и кои двойкаджиите сред поверените ви дирекции?

Зам.-министър Димитров:
Не мога да дам такива оценки. Има много несвършена работа, много са неизпълнените ангажименти към Европейската комисия. Но трябва да кажа, че в министерството работят изключително добри специалисти. Въпросът е обаче какви са задачите, които получават, и в какви срокове трябва да ги изпълнят. Това обаче не е проблем на служителите, а на политическото ръководство.

- Предстоят промени във фонд "Земеделие". Това ще ускори ли по някакъв начин работата ви?

Зам.-министър Димитров:
Комуникацията между Държавен фонд "Земеделие" и Министерството на земеделието и храните е изключително затруднена в момента и объркана. Предполагам, че институционалните промени ще поправят това. Политиката по принцип трябва да се задава от министерството, а фондът да я изпълнява. По една или друга причина, предполагам, най-вече заради огромния финансов ресурс, който разпределя Разплащателната агенция, нещата бяха обърнати. Фондът диктуваше държавната политика.

- Програмата за подпомагане на рибарите като че ли е в задънена улица. Какво ще правите, за да отпушите плащанията?

Зам.-министър Димитров:
В близките дни ще се срещнем с неправителствените организации, които познават сектора много добре. С тях ще обсъдим какви са административните начини да се коригират нещата, които пречат за усвояването на средствата. Нормативната база също не е съвършена, да се изразя така меко. Рискът да се загубят пари по тази програма е голям.

Сподели в: