Върни се горе

Мирослав Найденов за това - кой скри от хората, че тютюнопроизводството е поминък без бъдеще?


- Успя ли земеделското министерство да ни опази коледната трапеза от опасни храни? Кой излъга тютюнопроизводителите, че това, което отглеждат, че отрасълът им е доходоносен и че има бъдеще? Това са част от темите, по които ще си говорим не с кой да е, а с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. Добро утро, министър Найденов.

Министър Найденов:
Добро утро и честито Рождество и на вас.

- Честита Коледа. Какво имахте на коледната трапеза? Богата ли беше?

Мирослав Найденов:
Традиционното – както всяка година – коледната пуйка, пържоли.

Водещ: Свински?

Министър Найденов:
Свински, да.

- Страх ли ви беше да сложите нещо на коледната си трапеза?

Министър Найденов:
Не, не ме е страх и не ме е било страх да сложа.

- Страх от това да има нещо некачествено?

Министър Найденов:
Не ме е било страх, защото по принцип все пак аз съм ветеринарен лекар, съпругата ми също и много трудно можем ние поне да бъдем заблудени. Но като цяло...

- А хората?

Министър Найденов:
Да, за хората, тъй като наистина в еуфорията по масовото пазаруване, нормално е да се опитват някои търговци да пробутват евентуално застояла стока или некачествена стока, или стока с неизяснен произход, разбира се, за това си има съответните служби – службите на ветеринарния и фитосанитарния контрол, които пък контролират зеленчуците и плодовете.

- Винаги преди подобни празници има засилени проверки.

Министър Найденов:
Има засилени, но искам да кажа, че тази година тези проверки започнаха много по-рано и стават ежедневие, т.е. няма кампанийност. Ние го демонстрирахме, включително и вашата телевизия е показвала в репортажи, включително и мои посещения и на пазари, и на тържища, и борси, защото смятам, че това трябва да е практика. Смятам, че ние дължим на потребителите да консумират не само безопасна, но и качествена храна, дебело подчертавам и качествена храна.

- И то на нормални цени. Аз доколкото помня едно ваше посещение предизвика спад на цените на Женския пазар, така ли е?

Министър Найденов:
Не е едно. Тъй като бях и на Женския пазар, а и на Борсата във Варна. Наистина имаше спад. Не знам защо така се случва. Аз държа да кажа...

- Защо така се случва?

Министър Найденов:
Ако трябва по-честичко ще ходя, ако наистина ефектът е спад. Защото...

- С колко спаднаха, нека да кажем? Нека хората да знаем...

Министър Найденов:
По Никулден, буквално преди Никулден посетих рибната борса и Женския пазар, спаднаха с лев до два цените на рибата, което показва моята теза, че наистина в еуфорията по пазаруването търговците обратно на европейската и ако щете световната практика да намаляват цените във връзка с по-големия оборот. Тук се случва обратното, което пък всъщност показва, че има резерв, т.е. те дори и на по-ниски цени да продават не са на загуба, защото е ясно, че няма да продават на по-ниски цени, заради министъра.

- Освен да ходите по-често по пазарите.

Министър Найденов:
Ако това наистина ще помогне. Даже ако трябва ще си търся и двойници.

- Казвате – няма проблеми, Коледата е била безопасна, така ли да ви разбирам?

Министър Найденов:
Нямало е проблеми. Това си личи и от доклада на Националната ветеринарномедицинска служба. Учудващо тази година актовете и констатациите са много по-малки. И аз го отдавам наистина на това, че тези проверки започнаха месеци назад, станаха ежедневие и...

- За какво са били тези актове, както точно се е случвало?

Министър Найденов:
Обикновено има актове, които са за констатирани продукти с минал срок на годност, има актове за продукти, които не са съхранявани при нормалния температурен режим за съответните продукти. Имало е, разбира се, и продукти с нередовни документи, т.е. с неизяснен произход. Имаше наскоро също... от ветеринарната служба бяха констатирали нелегални кланици за добив на месо. По всичко това се работи. Наистина могат да бъдат спокойни хората. Все пак обаче, ако имат някакви притеснения и съмнения, аз съм оставил, предполагам, че и вие ще го кажете, един горещ телефон на Националната ветеринарномедицинска служба, на който те могат да сигнализират за съмнителни продукти, според тях.

- Добре. Ние ще изпишем този телефон, но доколкото разбрах, хората не са много активни да подават сигнали за нещо подобно. Яли ли сме, поне последно да приключим темата качествено свинско, например? Не е ли било няколкогодишно, например?

Министър Найденов:
Яли сме. Вижте, вече в условията и на свободния европейски пазар предлагането е наистина много по-голямо, оборотно месо е свинското поне в България, така че мисля, че няма да има проблем. Отделно от това, знаете, че е традиция много коледни прасета в селските дворове да бъдат заколвани, така че доста от месата, предполагам, че се набавят и по този начин за коледната трапеза. Тук отварям една скоба – нека да припомня, че все пак трихинелата е едно заболяване, опасно, при консумация на непроверено свинско месо, е опасно за консуматора и нека да се обръщат... няма село без ветеринарен лекар в България, нека да търсят ветеринарните лекари, за да може това месо, съвсем дребна е таксата за изследване на месото.

- Да, хубаво е, че с влизането ни в ЕС имаше такъв страх. Все пак не спря традицията с клането на прасета. Питах ви дали ви е страх, дали сте сложили нещо, когато сте нареждали коледната трапеза, дали ви е било страх. Страх ли ви е от протест, министър?

Министър Найденов:
Не, не ме е страх от протести. Аз самият съм участвал в протести, когато съм смятал, че тези протести са основателни.

- А защо във вашето министерство и така да кажем – в сектора, който вие ръководите има най-много недоволни хора? На какво се дължи това?

Министър Найденов:
Първо, защото това е секторът, в който по линия на общата селскостопанска политика влизат най-много средства. Да припомня на вашите зрители и на вас, че 48% от европейския бюджет отиват за земеделие и общата селскостопанска политика.
Така че когато наистина толкова много средства влизат и се очаква да влизат... И нека да припомня, че голяма част от тези средства бяха блокирани за България по програма САПАРД, имаше опасност и директните плащания да бъдат по някакъв начин редуцирани. Така че очакванията са големи, нормално е да има протести. Второто и по-важно според мен – това е единственият сектор, който се управляваше осем години от една единствена политическа сила и наистина все пак на празници, преди Нова година не ми се иска да се връщам назад и да обвинявам тези, които са управлявали сектора, но не мога да не го кажа.

- Кажете го.

Министър Найденов:
Наистина за осем години...

- Какво се е случило за осем години?

Министър Найденов:
За осем години този сектор беше оставен на автопилот. Ние пропуснахме много възможности и сме пропуснали по линията на същата тази обща селскостопанска политика. И от това не са се възползвали българските земеделски производители.

- Чакайте сега – пропуснали или някой друг се е възползвал?

Министър Найденов:
Пропуснали ние. Ние пропуснали. Защото ще дам примера със средствата за животновъдите. Две години подред те не можеха да получат национални доплащания за това, защото не можеше правителството, предното, да направи една идентификационна система. Разбирате ли, мощта на една държава да не може да направи една идентификационна система, която е един софтуер.

- Колко виртуални крави има в България?

Министър Найденов:
Имаше и това беше учудването на европейските ни партньори, когато идваха на проверки и на мисии, че те намираха виртуално стадо от милион и половина крави и никой не можеше да ни обясни къде са тези крави. Казахме им, че са виртуални. Хубавото е, че това вече е минало.

- Изтичали ли са пари към тези крави?

Министър Найденов:
Има проверка в момента. Мисля си, че може би да, но не по линия на доплащания и плащания, а по линия на търгове за обществени поръчки за ушни марки.

- Казахте проверки – леко измествам темата. Какво се случва с бившия ваш колега всъщност?

Министър Найденов:
Не знам, а и не се интересувам. Това, което аз трябваше да направя...

- С Валери Цветанов и с г-н Юруков, ако имате нова информация.

Министър Найденов:
Предадохме материалите на прокуратурата. Нещата са в юрисдикцията на прокуратурата. Доколкото знам има... и срещу двамата е повдигнато обвинение и тече разследване.

- Добре. Колко пари общо дадохте на земеделските производители и на животновъдите, изобщо на целия сектор сега? Казахте, че сте дали една крупна сума наведнъж.

Министър Найденов:
Ние стартирахме плащанията към земеделските производители от 14 декември.

- Само ще ви помоля да оправите вратовръзката, тъй като се опира в микрофона.

Министър Найденов:
Да.

- Благодаря.

Министър Найденов:
От 14 декември стартирахме плащанията и изплатихме около половин милиард само за няколко дена. Това и като операция, логистична операция, е доста сложно.

- Защо се е наложило това наведнъж плащане?

Министър Найденов:
Съгласно регламента на ЕС плащанията към земеделските производители, европейските плащания и националните доплащания могат да стартират от 1 декември на съответната година до 30 юни следващата година. Имаше разрешение във връзка с икономическата криза на някои европейски страни да стартира това плащане от 16 октомври.

- Това бяха и обвиненията на опозицията, доколкото помня, че е можело по-рано да започнат тези плащания. Реално ли е било?

Министър Найденов:
За европейските страни можеха, за България не можеше, защото заради правени нарушения от предходното правителство България беше поставена под наблюдение, трябваше да изпълним екшънплан с краен срок 30 ноември. Трябваше да бъде проверен този екшънплан и на 30 ноември пристигна мисия на Европейската комисия, която да провери дали ние сме се справили с екшънплана, за който работихме денонощно в последните месеци. Затова след като си отиде европейската мисия, ние стартирахме плащанията и средствата, отново казвам, малко над половин милиард, отидоха при земеделските производители. Можеше тези плащания да станат и след Нова година, можете, тъй като целият пакет е 700 милиона и виждате, че повече от 2/3 ние сме изплатили в рамките на дни.

- Това спира ли, така да кажем, плащането на час по лъжичка? Такава ли ще е практиката оттук нататък?

Министър Найденов:
Това не е на час по лъжичка, защото когато изплатиш за ден или два повече от 2/3, отново казвам – това е огромна сума, огромна сума, която... разбирате, че за ден или два тази сума е влязла в банките.

- Все пак има ли производители, които не са си получили парите? Има такива оплаквания.

Министър Найденов:
Има разбира се, тъй като условието на европейските ни партньори е да плащаме само на коректни бенефициенти. Навсякъде, където има съмнение, не казвам, че това съмнение може и да не се докаже, където има съмнение, системата отчете, например, препокриване на площ или неотговаряне на бройката на животните, се прави проверка от Техническия инспекторат на Разплащателната агенция към Държавен фонд „Земеделие” и ако не се докажат, т.е. тези констатации отпаднат, плащането се нарежда. Ако констатациите се потвърдят, плащането, разбира се, отпада. И затова Европейската комисия е дала срок от декември до юни.

- Ясно.

Министър Найденов:
Защото е ясно, че това е огромна работа.

- Мен обаче ми е интересно – всички тези плащания, които се случват, всички тези пари, които отиват някъде, правят ли ни конкурентноспособни на европейския пазар? Успя ли българският земеделски производител да бъда наистина, да произвежда качествена продукция или по-скоро тези пари му служат за оцеляване и за нищо друго? Защото много хора продължават да казват – ние ще си заколим кравите, ние ще продадем животните, не може да се справим. Това не е ли по-скоро спасителна система, отколкото някакъв вид... за да дръпне пък другата система напред.

Министър Найденов:
Целта на европейските средства и най-вече на националното доплащане по тези средства е да направи българския земеделски производител конкурентноспособен на неговия европейския...

- Може ли?

Министър Найденов:
Не го прави, за съжаление, не го прави.

- Защо?

Министър Найденов:
Защото години наред, включително и в момента, земеделските производители, голяма част, разбира се, от тях, не всички, разчитат на тези средства като социална помощ. И много пъти в разговорите с техните браншови организации аз се опитвам да им обясня, че политиката на новото правителство ще бъде не ние да се превърнем в клон, земеделското министерство, откъдето наистина минават огромни средства, клон на социалното министерство и да подпомагаме тези с една, този с едната или двете крави. Тези средства са за конкурентноспособност. Крайно време е да се разбере, че ако искаме да имаме конкурентноспособно земеделие, ние трябва да подпомагаме инвестициите в този сектор.

- Добре. Какво трябва да се промени в този случай?

Министър Найденов:
На първо място трябва да се промени един законодателен пакет и ние работим по това, работим заедно с браншовите организации и те самите трябва да кажат кого да подпомагаме. Този с едната или двете крави или този, който има 20 и повече. Дали тези средства да отиват за инвестиции или да отиват за оцеляване. Защото много пъти те идват и казват – ето, аз гледам пет крави, но не мога да оцелея, помагайте, защото загивам. Ще дам един пример, който е красноречив. България има над 86 хиляди ферми, млечни ферми, които имат квота за добив на сурово краве мляко. Трябваше в края на годината ние да затворим всички, които не отговарят на санитарните изисквания на ЕС, а към момента отговарят около 3000, т.е. за три години от европейското ни членство само 3000 ферми са успели да покрият този критерий, защото тези средства, за които вие говорите, не са отивали за инвестиции и за подобряване на условията.

- А за оцеляване.

Министър Найденов:
За оцеляване.

- Като говорим за оцеляване не можем да не споменем тютюна. Лятото бяхме... по време на изнесените ни предавания във връзка с изборите, аз лично бях в гоцеделчевските села и там на 40 градуса буквално под слънцето едни хора садяха тютюн. И ми казаха, че знаят за това, че 2009 година е последната година, но не знаят какво ще се случи през 2010 година. Миналата седмица имаше протест. Кой на тези хора не им обясни или какво им е обяснявано на тези хора, които на 40 градуса садят тютюн и го поливат с канчета, че това е рентабилно, че това има бъдеще?

Министър Найденов:
И аз бях лятото, без никой да ме кани, и обяснявам оттогава, защото лятото си спомняте, че бяха изборите, и ние трябваше да обясняваме на нашите потенциални избиратели първо, че тази т. нар. тютюнева реформа, която започва в ЕС стартира през 2004 година и не се намери правителство от 2004 година досега да обясни на тези хора, че това приключва 2009 година. Край. И те трябва да имат алтернатива, алтернатива на заетост. Не алтернатива на земеделие.

- А някой даде ли тази алтернатива през тези години?

Министър Найденов:
Странното е, че още в началото...

- За билки се говореше, прощавайте, че ви прекъсвам, но...

Министър Найденов:
Нищо. Говореше се за билки, говореше се за памук, говореше се за маслинови насаждения, за какво ли не. Ако трябва обаче да говорим сериозни, ние трябва да говорим не за алтернатива на земеделието. Защото доходите, които имат те от тютюн не могат с друг вид растениевъдство да постигнат.

- С какво ще го заместите вие в този случай?

Министър Найденов:
Ние го заместваме с инвестиции по програмата за развитие на селските райони. Това е механизмът. Защото тези райони са изостанали.

- Добре. Какво ще правят тези хора? Преди малко си говорихме и казахте – строителство и всички тези пари, които ще бъдат налети в инфраструктурата, в някакви видове проекти. Например, жените, така, специфични региони са, те няма да строят, те какво да правят? Трябва да се помисли и за това?

Министър Найденов:
Разбира се, че се мисли. И аз това искам да кажа, като започнах тази тема. Имало е програма още по времето на министър Дикме, който идва от такъв регион и знае тези проблеми и може би ги познава много добре. Тази програма след неговото отстраняване е останала на хартия. Нищо не са направили.

- А пари дадени ли са му?

Министър Найденов:
Не. Първо, програмата не е била финансово обезпечена. Второ, тя даже не е стартирала. И включително и немският консултант, който е помагал за написването на тази програма, е бил изгонен от Министерството на земеделието.

- Каква е била тя, накратко да кажем?

Министър Найденов:
Програмата е била алтернатива на заетост, алтернатива на земеделие, алтернатива на животновъдство в тези засегнати райони. Няма време да обяснявам подробности, но искам да кажа, че е трябвало да се започне, защото вижте – такава програма, за да даде резултат, трябват години. Не може да се очаква, че идвайки едно правителство, в случая ние, за няколко месеца можем да направим програма, да я стартираме и тя да даде резултат.

- Това е така.

Министър Найденов:
Това, което ми прави впечатление, обаче. Ще дам пример. Там, където вие сте бил, ето община Сатовча. С община Сатовча подписахме договорите по програмата за развитие на селските райони на стойност 23 милиона. Това не се е случвало. Макар че имаше очакване, че нашето правителство по някакъв начин ще дискредитира кметовете на ДПС, защото кметът там е от ДПС. Това е за момента алтернатива...

- Да, но тези 23 милиона ще свършат и тези хора най-вероятно отново ще искат да гледат тютюн.

Министър Найденов:
Тези пари са до 2013 година. Програмата не свършва, първо. Второ, когато започнем, защото тази програма не е свързана само, както вие казахте, със строителството и изграждането например на пътища, тя е свързана с всичко – с изграждане на здравни заведения, на културни заведения, с изграждане на да кажем – местни занаяти, със стимулиране на местния бизнес.

- Да, но хората там наистина искат да работят било то на нивата...

Министър Найденов:
На нивата могат да работят, ако разбира се, отглеждат култури, които могат да им донесат...

- За 2010 година има ли за тютюн?

Министър Найденов:
Има пари.

- Колко? 116 милиона?

Министър Найденов:
Имаше предвидени... да обясня, за да е ясно. Тъй като 2009 година е последната година и като реколта, и като бюджет, таванът, който ние сме получили като разрешение за изплащане в тези три години – 2007, 2008 и 2009 е 116 милиона. За 2009 година те са изплатени през фонд „Тютюн”, който има бюджет 110 милиона и са изплатени до стотинка. Така че...

- Всичко е минало преди изборите, така ли да разбираме?

Министър Найденов:
Всичко е минало... точно така, преди изборите, в първата половина на годината. Аз, когато поех поста министър, и поисках справка, фонд „Тютюн” беше изплатил всички 110 милиона.

- Каква е съдбата на фонд „Тютюн”?

Министър Найденов:
Фонд „Тютюн” е свързан с разпределението...

- Последно ви питам, вие много добре знаете, че този въпрос ще стане политически. Готови ли сте да се справите с него – тютюнът?

Министър Найденов:
Ние намерихме решение и го предложихме на тютюнопроизводителите и ги питахме кой вариант те искат и предпочитат и те предпочетоха следния вариант – за 2010 година имахме два възможни сценарии. Единият по линията на националните доплащания, това, което отива към животновъдите и зърнопроизводителите да им отделим 80 милиона и те да стигнат до тях, но в края на годината, както е разрешението по регламент. Вторият вариант е да поискаме разрешение от Съвета на министрите да изплати еднократно държавна помощ в размера на разрешения таван от 116 милиона. Те предпочетоха този вариант. Аз ще го внеса на първия Съвет на министрите след едва седмица.

- Въпросът е какво се случва другата година, съвсем накратко, тъй като наистина нямаме много време. Какво се случва 2011 година?

Министър Найденов:
2011 година?

- С две думи.

Министър Найденов:
Първо, по предложение на нашия евродепутат Мария Неделчева ние отворихме темата, разбира се, присъединиха се и други страни, защото тютюнопроизводството е отрасъл, който е засегнат не само в България. Имаме надежди и особено с Лисабонския договор, че този регламент може да бъде променен, докато се работи...

- И нещо да се промени...

Министър Найденов:
Точно така.

- ... поне до 2013 година. Кой излъга тези хора? Последно да кажем.

Министър Найденов:
Отговорът е много прост – тези, които управляваха сектора осем години – ДПС.

- Добре. Дали ДПС са отговорни на своите избиратели за това, че са ги излъгали, да кажат самите те. Ние, доколкото пък разбрахме от министъра, на Коледа сме яли читаво свинско месо.

Сподели в: