Върни се горе

Подкрепям искането акцизът за гориво за земеделски нужди да е  по-нисък, заявява Мирослав Найденов


Водеща Анна Цолова: Сега превключваме рязко към една друга тема. За насъщния ще си говорим. Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов ни е на гости. Добро утро.

Мирослав Найденов: Добро утро.

Водещ Виктор Николаев: Добре дошли.

Водеща: За протеста на зърно производителите, който е планиран за днес, в 20 точки в страната ще има такъв протест.

Водещ: Точкови удари.

Водеща: Точкови удари срещу кабинета ще има, защото според тях не сте изпълнили ангажиментите си, които сте поели на 8 юни 2010 г. чрез меморандум между зърно производителите и правителството. Оттам да започнем, от зърното и след това ще минем и към
насъщния, произвеждан от това зърно, защото в най-скоро време на пазара ще се появи онзи хляб, който ще се разваля за около 36  часа, ще бъде без никакви добавки, консерванти и ще бъде много по-полезен от този, който ядем в момента, но за това след малко.

Водещ: Излъгахте ли ги? До 15 март сте казали, че трябва да получат своите субсидии. За момента само 10 процента от земеделците са  ги получили.

Мирослав Найденов: Вижте, аз наистина за първи път се явявам във вашето студио с листче. Обикновено помня доста, но понеже цифрите са много,
позволих си, а нулите са много. . .

Водещ: Ако ви го вземем, ще объркате ли?

Мирослав Найденов: Не, няма да объркам, но много цифри и много нули, както се  казва, когато цифрите говорят. . .

Водеща: Подготвили сте голяма кесия за зърно производителите, щом има толкова нули, така ли?

Мирослав Найденов: Много са нулите наистина и даже не бях сигурен дали ги  изписвам правилно.

Водещ: Добре. Кажете ни сега приложението на нулите.

Мирослав Найденов: Сега, 2010 г. нека, защото това са официалните данни и знам, че ме гледат и слушат много от тях, тъй като аз съм в контакт, постоянен, между другото, за което им благодаря, с ръководството на тяхната национална асоциация и мисля, че ние имаме диалог, и то много добър. Те са решили, че изкарването на машините е част от диалога с правителството. Това, разбира се, е тяхно право. Вчера се събрахме извънредно при премира с финансовия министър, председателя на комисията по земеделие, обсъдихме и това, което всъщност настоявам допълнително те да получат. Имаме решение, поканихме ги днес в 12.00 ч. да дойдат, за да можем да се разберем, за да не създаваме неприятности на хората по улиците, тъй като това са тежки и големи машини. Както те обявиха, няма да блокират пътища, но въпреки всичко в това лошо време и при тази мъгла е възможно някакъв инцидент да се случи.

Водеща: Големият въпрос е обаче дали наистина не сте изпълнили ангажиментите, които сте поели. . .

Мирослав Найденов: Нека да кажа какво сме изпълнили. . .

Водеща:. . . на 8 юни миналата година.

Мирослав Найденов:. . . от това голямо листче, да. Тогава подписахме този меморандум. Премиерът постави своя подпис, финансов министър, аз като ресорен министър. И всъщност за 2010 г., въпреки че сега сме 2011 г., но сега се плащат средствата, ние трябваше да осигурим за сектора 1 млрд. и 18 млн. лв., повтарям 1 милиард и 18 млн. лв., от които на животновъдите трябваше да платим 87  млн. и вече го направихме, 15 хил. животновъди ги получиха. Останаха 931 млн., които трябваше да платим на  зърно производителите. Плащането стартира към тях на 14 март. Трябваше да получат пари 91 хил. земеделски производители.

Водещ: Трябва до 15 на 100 процента на всички от тях да се плати.

Мирослав Найденов: На всички изрядни, пише го, изрядни. Значи, те пропускат думата изрядни. Това е много важното уточнение, защото. . .

Водеща: Това означава ли, че тези, които ще излязат днес, са неизрядни?

Мирослав Найденов: Вижте, платени са от 91 хил. са платени до момента на 71 хил. Това е над 80 процента, а не 10 както те твърдят.

Водещ: Тоест само 20 процента не са си получили субсидията. . .

Мирослав Найденов: По-малко от 20 процента.

Водещ: . . . защото те са неизрядни.

Мирослав Найденов: Има някакви проблеми.

Водещ: Към кого?

Мирослав Найденов: Първо, някои от тях дължат данъци. Ние категорично заявихме, че тези, които дължат данъци, няма да получават средствата, докато не си изплатят данъците. И им дадохме възможност, плащайки на 14-и европейските средства, с два дена отсрочка да платим българските, за да могат те да изтеглят от едните и да си платят, примерно, задълженията към НАП. Някои от тях имат застъпвания. Казано образно, когато чертаят нивите си, може единият да е начертал в нивата на другия или обратното, и това застъпване трябва да бъде изчистено с проверка на място. Тази проверка на място, след като пуснахме парите, е извършена и вече е приключила, и те ще си получат в рамките на няколко седмици иостаналите.

Водещ: Кои? Тези със застъпването. . .

Мирослав Найденов: Тези със застъпванията.

Водещ: . . . ще си получат. А тези с данъците не?

Мирослав Найденов: И последният елемент, последният, има някои, които са извън  допустимия слой, т.е. начертали са нещо, което не подлежи на  плащане, така че цифрите са от 91 хил. 71 са си получили. Това  не е 10 процента, а е доста, така. . . над 80 процента. И, разбира се, за такива плащания под натиск през 2007 г., което е изключително важно, държа да го кажа на вашата аудитория, през 2007 г. и 2008 г. държавата и тогавашното ръководство е изплатило на некоректни бенефициенти средства, за което България беше глобена 40 млн. за 2007 г. и 50 млн. за 2008 г. и тези 90  млн. няма да влязат сред българските. . .

Водеща: Това пак ще са виновни тези, които, да кажем, са коректни и ще излязат на протест днес?

Мирослав Найденов: Тези, които са коректни. . .

Водеща: За момента има ли. . .

Мирослав Найденов: . . . са си получили средствата, а тези, при които. . . Вижте, некоректно не значи виновен или примерно умишлено. . .

Водеща: Или лъжец.

Мирослав Найденов: Или лъжец. Това е много важно. Това е система. Те отиват и чертаят площта си, гледат на една карта и чертаят. Възможно е при това чертаене. . .

Водеща: Да има грешка. . .

Мирослав Найденов:. . . грешката да е техническа.

Водеща: . . . а не умисъл?

Мирослав Найденов: Разбира се, и затова ние изчистваме в рамките на няколко  седмици. . .

Водещ: Значи, те са невинни жертви на някакво недоразумение. . .

Водещ: Сега ще чуем отговорите на поставените от вас въпроси, дали  има. . .

Водеща: Безхаберни и мързеливи чиновници във фонд "Земеделие" бавят  процеса.

Мирослав Найденов: Вижте, аз наистина, така, винаги в диалога ми с г-н Христов сме държали и двамата на добрия тон. Аз не съм си позволил  досега да квалифицирам неговия управителен съвет и го моля  наистина той да не прави такива квалификации, защото хората  работиха денонощно, за да може това да се случи, тъй като, тук  ще отворя една скоба, срокът не е 15 март, срокът съгласно  европейския регламент е 30 юни. И тези хора, за да скъсят тези 4 месеца, наистина работиха здраво въпреки всичко, защото има сигнал. . .

Водещ: Вие сте успели до 15 март.

Мирослав Найденов: Ние сме го свършили това, което сме обещали. А защо сумата е по-малка. . .

Водеща: Ама, то е ясно, че не е, очевидно.

Мирослав Найденов: Значи, 20 хиляди не са получили обяснявам защо.

Водещ: Той казва 300 милиона от общата сума 920 милиона.

Водеща: Което е голяма сума.

Мирослав Найденов: Аз не знам милионите и той не ги знае колко са, тъй като  това трябва да се засече през БНБ.

Водещ: Той каза 300 милиона от 920.

Мирослав Найденов: Ще кажа обаче защо има такава диспропорция. 3.4 процента от бенефициентите получават 78 процента от сумите, т.е. в България има много големи и когато някои от тях не са си ги получили. . .Ще дам пример. Нямам право да говоря за пари, защото конкретно това все пак са лични данни, но голяма част от бенефициентите получават шестцифрени суми, някои от тях седем цифрени, има такива с осем цифрени. Сиреч някои получават стотици хиляди, някои милиони, а някои десетки милиони. И когато някой. . .

Водещ: С малкото са получили, големите не са, така излиза.

Мирослав Найденов: Ще дам една фирма примерно, която не си е получила още средствата, получава над 30 милиона. И виждате, че. . .

Водеща: А защо не ги е получила?

Мирослав Найденов: Защото има проблеми и тези проблеми трябва да бъдат проверени и за. . . Ако ние платим днес под натиск за това, че са изкарани машините, в момента има от днес одит на Европейскатакомисия и те констатират това, че сме платили под натиск, без да извършим проверка на място, след като са стартирали плащанията, България ще бъде глобена. И аз казвам и се обръщам  към тях, всички те ще си получат парите до стотинка. Срокът е 30 юни, ние ще го направим много по-рано, след като извършим тези  необходими проверки и те го знаят много, много добре.

Водеща: И чиновниците във фонд "Земеделие" работят на бързи обороти, така ли?

Мирослав Найденов: Сега другият. . . Сега, назначих проверка, защото аз винаги, когато има сигнал, не мога да кажа априори - да, онези горе във фонда са си свършили всичко. От днес съм разпоредил тотална  проверка на този отдел, който извърши тези директни плащания, и  ако установим, че има чиновници, които не са си свършили  работата коректно, и заради тях някои от бенефициентите не са си получили парите, тези чиновници ще бъдат наказани. . .

Водещ: Само да отговорите, подведохте ли ги. ..

Мирослав Найденов: Никога не съм крил никого. . .

Водеща: Тоест най-строго означава включително и уволнение.

Мирослав Найденов: Значи, ще бъдат уволнени, разбира се. Но не мога заради  това, че някой примерно. . . защото е възможно, аз не мога . . . те са близо 2 хиляди човека във фонда, да кажа, че всички са си свършили работата, както трябва. Поемаме, ако има някъде,  отговорност, но нека да не квалифицираме.

Водещ: Само да уточните дали има лъжа или подвеждане, че първо е трябвало да се изчистят всички задължения до 30 ноември, после изведнъж до 28 февруари и те автоматично не отговарят на условията да си вземат субсидиите.

Мирослав Найденов: Вижте, ние им удължихме срока по тяхно настояване, да. Беше разписано, че трябва да нямат задължение до ноември месец. Но тъй като някои от тях тогава са имали задължения, удължихме срока, за да могат да си платят, това е в тяхна полза. Защото, ако вие сте имали задължения към ноември, но сте си ги изчистили след това, значи, ние заради задължението през ноември не трябваше да ви платим.

Водещ: От добрина е било това.

Мирослав Найденов: Ама, разбира се, и то по тяхно настояване, и аз не виждам защо нещо, което те настояваха в момента, го обръщат срещу нас.

Водещ: Да минем към потребителските въпроси.

Водеща: Тази тема я. . .

Мирослав Найденов: Многото важно обаче нещо - защо протестират днес, защото ние, каквото и да си говорим с г-н Христов, става въпрос за пари, за много пари, ние го видяхме. Те настояват за нещо много важно и затова ние имаме решение и затова ги поканихме. Те настояват за по-нисък акциз на горивото. Всъщност това е големият спор. Те знаят, че тези пари до седмица, две, три, ще си ги получат. Големият въпрос е акцизът, настояват за по-ниска ставка на акциза за горивото, което ползват за земеделски нужди. Имаме решение. Поканихме ги на среща. Надявам се протестите да минат нормално.

Водеща: Какво решение има?

Мирослав Найденов: Решението ще го получат днес в срещата със. . .

Водещ:
Юзди за цените ли?

Водеща: Какво е това, това решение какво. . . ще им даде още поводи
за протести или ще. . .

Мирослав Найденов:
Ще получат по-ниски. . . не, напротив, те настояват акцизът за земеделското гориво да бъде по-нисък. Аз ги подкрепям категорично в това им. . .

Водеща:
Но как е възможно това да стане чисто финансово - акцизът за земеделски нужди да бъде по-нисък?

Мирослав Найденов: Акцизът за гориво, когато ползвате горивото за обработка на земята, да е по-нисък. Това се случва в останалите европейски страни, ще го направим и в България.

Водещ: Ще го направите.

Мирослав Найденов:
Разбира се, да.

Водещ: Да чуем само от. . . дали са доволни хората. Колко по-нисък наистина е?

Водеща: Да, колко по-нисък?

Мирослав Найденов: Акцизът. . . ние ще го уточним днес все пак с цифри, които. . .

Водеща: Да, кажете едно изречение, за да приключим по тази тема. След задаването на тези въпроси...

Мирослав Найденов: Само с една дума да отговоря, тъй като искам да кажа на г-н  Христов, че този сектор наистина е приоритетен. Наистина ние  имаме грях към някои от останалите сектори. Имаме грях към  животновъдите, към зеленчукопроизводителите, които не получават  нищо...

Водеща: Дайте обаче за зърно производителите, които протестират днес.

Мирослав Найденов: Този сектор има приоритет. Те получиха лъвския пай, както се казва, и наистина ги моля, нека да проявят разум и диалогът да  продължи...

Водеща: А обещанието акцизът да бъде намален от 1 януари 2011 г.?

Мирослав Найденов: Акцизът, ние казахме така, че ще го нотифицираме.  Животновъдите веднага реагираха, защо за зърно производителите ще има, а не за тях. Разработихме схема и за животновъдите. Това  наложи да забавим схемата. Но въпреки всичко финансовият ресурс,
който е определен за 2011 г., те ще си го получат и той го знае много добре.

Водещ: Твърдите, че не сте ги излъгали.

Водеща: Със задна дата.

Мирослав Найденов: Да, със задна... т.е. те ще го получат в рамките на  годината, защото те са събирали фактурите и досега, знаят какво е работено, но това са технически параметри, които нека да не коментираме.

Водеща: Трябва да приключим по тази тема. В Би Ти Ви новините, разбира се, тя ще бъде отразена, защото в 20 града днес зърно производителите протестират срещу управлението на бранша им от страна на държавата. БОРЦЕН, харесва ли ви това определение, тази абревиатура?

Мирослав Найденов: Ами, те го кръщаваха как ли не. Така са решили, така са го кръстили. Думата е, работна експертна група, която...

Водеща: Която...

Водещ: Не са ли пенсионери на свободни начала, които ще сравняват цените, или е работна експертна?

Мирослав Найденов:
Ние в България имаме удивителната способност нещо да го изопачаваме и да го предлагаме така, че...

Водещ: Аз така разбрах.

Мирослав Найденов: Ами, така, защото така го предадоха. Когато поканих видни икономисти, за да коментираме тази идея, някои от тях споделиха, че в Словения има опит, 2007 г., когато са минали от  националната им валута към еврото, са създали подобен орган,  който да следи цените за изкривяване и за спекула, тъй като  имало е практика при преминаване към еврото това да се случи. Ангажирали са пенсионери, които ежедневно са подавали информация, като, разбира се, те имат и повече свободно време, доста са. Аз казах, че всеки добър опит, и този на Словения, и този на Испания, които ни помогнаха логистично, на Франция, ние ще проучим и бихме могли да го използваме. Не виждам нищо лошо.

Водещ: Кога тръгват пенсионерите с тефтер и химикал в ръка?

Мирослав Найденов:
Ето, пак въпроса кога тръгват...

Водещ: Нали ще ги използвате...

Мирослав Найденов: Работната група се събра на първото заседание...

Водеща: И МВР ще използват пенсионерите, ще им дават телефони, за да сигнализират за престъпления.

Мирослав Найденов: На първото заседание, което в петък направихме на работната  група, ние уточнихме правила за работа. Очакваме в момента  експертите да се произнесат как точно ще стане и дали ще  използваме въобще, а аз ще кажа моето лично мнение. Не виждам  нищо лошо в тази държава, в която пенсионерите са един голям  процент от населението, разполагат с изключителна експертиза, защото не само мое мнение...

Водещ: ...пари.

Мирослав Найденов: ...че образованието на някои от тях е по-добро от това, което получават нашите деца в момента. Затова не виждам нищо лошо ние да използваме тези хора с тяхната експертиза и мисля си, че това не трябва да бъде обект на подигравки. Нека да гледаме сериозно...

Водещ: Вие видяхте подигравка заради това, че ви питам ли?

Мирослав Найденов: Не във вашия въпрос, не във вашия. Защото някои от медиите тогава излязоха на страниците - пенсионери и агенти под покритие, и така натам. Това не е така. Ние искаме да използваме...

Водещ: Да, имаше по-закачливи заглавия...

Мирослав Найденов:
Това имам предвид.

Водещ: Колко пенсионери могат наистина да покрият мрежата от магазини, търговската мрежа, и да могат на доброволни начала да ви бъдат от полза?

Мирослав Найденов:
Имаме намерение да се обърнем към потребителски организации, не само към пенсионери. Но в тях участват пенсионери. Тези, които ни предложат, ние сме готови да работим с тях. Мисля си, че това е нормално, да получаваме обратната информация...

Водещ: И какво, табло на срама ще има примерно, който спекулира. Как точно ще се регулира...

Мирослав Найденов:
Ще има сайт и аз ще ви дам един пример. Когато цената на пшеницата скочи на борсата в Чикаго, още на другия ден повишиха цената на хляба в България. Много бързо се случи. Когато обаче от 2 седмици тя пада и в момента е със 70 лв. по-ниско цената на
тон пшеница, да видяхте някъде да намаля?

Водеща: Какво обаче можете да направите със създаването на този орган? Какво точно може да се направи, освен да се констатира...

Мирослав Найденов: Първо, този...

Водеща: ...нещо, което така или иначе и потребителят си констатира, и какво от това, че...

Мирослав Найденов: Този орган ще подава експертиза към правителството, за да може правителството, когато коментира тези неща, да ги прави достъпни до потребителите.

Водещ: Не смятате, че това е популистки ход, който се опитвате да облечете в една добра грижа за цените?

Мирослав Найденов: Когато скочиха цените, излязоха и отляво, и отдясно, и казаха цените скачат, правителството нищо не прави. Когато решихме да направим този орган, и той, отново повтарям, не е репресивен, а експертен, тогава казаха той е популистки.

Водещ: Популизъм, да.

Мирослав Найденов: Угодия няма. Но ние ще го направим. Ще поканим експертите. Това ще ни даде и опит, ако щете, и за по-натам.

Водеща: Добре де, но съществува стокова борса, статистически институт, всички тези органи по някакъв начин констатират  движението на цените на основните продукти.

Мирослав Найденов:
За първи път, вижте, досега са наблюдавани цените на крайния продукт.

Водеща: Този какво ще прави различно?

Мирослав Найденов: Значи, наблюдаваме цената на сиренето примерно, но никой не е наблюдавал по цялата верига - мляко, преработка в мандра, търговски обект, за да се види има ли някъде изкривяване на пазара.

Водещ: Чухте ли вчера премиерът какво каза за картофите, за цените? Това беше като един подход, свързан със задоволяването, сами да си произвеждаме.

Мирослав Найденов: Не, не го каза в този смисъл. Той даде пример и даде примера този, който ви дадох и аз, с пшеницата, че сега, когато падат цените, ясно е, когато скачат, какво се случва. Когато падат  обаче, ние закъсняваме. Тогава аз като ги попитах...

Водеща: Аз пак да попитам какво може да направи държавата, освен да констатира тези събития на пазара?

Мирослав Найденов: Ами, ще ги обявява публично, ще ги коментираме. Като идвам  във вашето студио следващия път, ще бъда подготвен примерно по темата ценообразуване на кашкавала. И ако някой го изкривява някъде, нека да чуят хората. И ще видите...

Водеща: Ще го посочите с пръст, така ли, и търговеца, и магазина?

Мирослав Найденов: Разбира се, че... който изкривява.

Водещ: Ще кажат това е планова икономика, а не е пазарна. Ще има такъв упрек, предупреждаваме...

Мирослав Найденов: Не, нищо, нека да знаят. Вижте, не трябва ли да знаят? Не трябва ли ние да знаем, че, в момента примерно аз мога да ви обоснова, че кашкавалът не трябва да струва 16 лева.

Водещ: Обосновете го, кой го продава скъпо и кой го...

Мирослав Найденов: Не, аз няма да кажа името на кой, но ще кажа...

Водещ: Нали това е смисълът, да казваме името на спекулантите.

Мирослав Найденов: Да, но хората отиват в магазина и гледат, и казват, ама то не трябва да е 16, защото министърът каза.

Водеща: Е да де, ама ако 1 килограм кашкавал се прави от около 10 литра мляко, което се изкупува за 80 стотинки...

Мирослав Найденов: Не, 80 е, но те изкупуват тези, които са големите, и там  вече преработката като себестойност е по-ниска, и цената не трябва да е...

Водеща: А само суровината основната е половината. А останалото?

Мирослав Найденов:
Да, защото точно в това студио председателят на Асоциацията на млекопроизводителите, аз го слушах, се опита да обоснове, че е 16, аз съм му казал, че не е и не трябва да е повече от 11.

Водещ: Това груба надценка ли е?

Водеща: Добре, колко трябва да е? От...

Мирослав Найденов: Ами, вижте, двата лева разлика за пенсионера са много.

Водеща: Само че кой я прави тази надценка - производителят или
търговецът?

Мирослав Найденов: Те взаимно се обвиняват и точно заради това, понеже ние нямахме инструментариума до момента да разберем кой, затова създаваме тази работна група. И тогава ще кажем двата лева ви гиприбират, уважаеми потребители, търговските мрежи, или двата  лева ви ги прибира мандрата. Това е, но реално...

Водеща: Очаквате ли след тази констатация търговската мрежа или мандрата да каже виноват и да намали цената?

Мирослав Найденов:
Няма да каже виноват, но ще намали. Защото, понеже имаше закачка от СДС, че където се появя, цените скачат, точно обратното е - където се появя, падат цените. Даже шегуваха се ваши колеги, че отивам на рибната борса примерно и цената на рибата наистина беше свалена. Когато се появих покрай Коледа и Нова година...

Водещ: Днес къде ще ходите?

Мирослав Найденов: Ами, мога да отида някъде. Днес...

Водеща: Идва Великден, така че, ако искате, направете нещо за  яйцата.

Мирослав Найденов: Покрай Нова година, когато, и Коледа, се появихме с институциите, цената на свинското остана на 6.80. Цената на сиренето остана под 10 лева.

Водещ: Кой е най-големият спекулант по отношение на хранителните стоки според вас като... търговските вериги големите или производителите? Кой слага груба надценка необоснована?

Мирослав Найденов: Вижте, търговските вериги в момента се разследват за картел и вие знаете, че това е така.

Водещ: Това е дълга работа.

Мирослав Найденов: Да, но нека... Това е компетентният орган в България, този, който разследва за картел. Ние отправихме послание и към търговските вериги, и към преработвателите, че ще следим и това ще го направим достояние на общественото мнение. Трябва да знаят хората. Вижте, ние започнахме оттам да знаем какво ядем. Ще стигнем дотам да знаем дали това, което плащаме, си струва това, което ядем.

Водеща:
Един последен въпрос за хляба, който ще се появи на пазара  от 1 април.

Мирослав Найденов: Е това е важно.

Водеща: В началото на април.

Мирослав Найденов: До 1 април ще бъде готов стандартът, след като бъде заверен. Технологично време е нужно на тези, които искат да...

Водеща: Отново ще бъде обозначен с БДС или стандарт, или какво?

Мирослав Найденов: Не БДС, а с отраслов стандарт, който ще бъде заверен от агенцията, новата Агенция по храните.

Водеща: Ще се вижда отдалече.

Мирослав Найденов: Точно така. Възможно е някои да го сложат и на отделни щандове, което е добър почин. Ще имаме 3 вида.

Водеща: И колко повече ще струва този хляб?

Мирослав Найденов:
Той с цената на пшеницата трябва да е по-евтин. Сегашната цена на пшеницата, която продължава...

Водеща: Той трябва да е по-евтин от този...

Мирослав Найденов: Ами, нормално, те, в момента пшеницата върви надолу и това е тенденция, която аз още през...

Водеща: Има ли интерес от производителите да започнат производството на такъв хляб?

Мирослав Найденов: Има.

Водеща: Като от фурните от едно време.

Мирослав Найденов: Тези, които започнаха да произвеждат млечни...

Водеща: Които мухлясваха на втория, третия ден.

Мирослав Найденов: Да, и днес сме хванали отново, и вчера всъщност сме...

Водещ: Какво сте хванали?

Мирослав Найденов:
Хляб, който е с примеси, който е с изтекъл срок на  годност...

Водещ: Фирмата?

Мирослав Найденов:
Агенцията по храните ще я обявят на сайта си, не мога в момента, да не ви подведа. Но тези, които започнаха да произвеждат млечни продукти по Българския държавен стандарт, месни по "Стара планина", спечелиха. Ще спечелят и тези, които произвеждат, защото хората търсят това, което е качествено.

Водещ: Успех ви пожелаваме, дано да стане.

Мирослав Найденов: А ние заслужаваме. И едно последно към зърно производителите. Аз, те каквото искат, ясно е, че по всяка вероятност ние ще  стигнем до споразумение. Ние обаче към тях като общество искаме  да произвеждат не фуражна, а пшенична, т.е. хлебна пшеница,  която да може да присъства на нашата трапеза. Защото сега,  когато правим стандартите, се оказва, че ние нямаме пшеница,  която...

Водещ: Хляб за прасета, имаше такива заглавия...

Мирослав Найденов: Точно така.

Водещ: ...доста груби. Благодарим ви много, успех.

Водеща: Благодаря ви много, лека работа, лек ден ви желаем.
Сподели в: