Back on top

Desislava Taneva

Minister

dsc-3670.jpg

Desislava Taneva was born on 9 June 1972 in the town of Sliven.  In 1995 she graduated from the University of National and World Economy.

In 2001 she got  a Degree in Law from  Burgas Free University .

In 2007 she was Chairman of the City Council of Sliven. In 1997 she was Executive Director of Mel Invest Holding AD and subsidiaries.

In 2009 she was elected Member of Parliament from the political party of GERB (Citizens for European Development of Bulgaria). She holds qualifications in management and control.

From 2009 to 2013, she was Chairman of the Committee on Agriculture and Forestry, and Member of the 41st National Assembly and from 2013 to 2014 - member of the Committee on Agriculture and Food to the National Assembly.

Between  November 7, 2014 and January 27, 2017 she was  Minister of Agriculture and Food.

From May 10, 2017 to May 14, 2019, she was Chairman of the Committee on Agriculture and Food and Member of the 44th National Assembly.

She was elected Minister of Agriculture, Food and Forestry of May 15, 2019 by the 44th National Assembly.

Speaks English.